Żar leje się z nieba. Fala ekstremalnych upałów nęka Europę

2022-07-20 14:11 aktualizacja: 2022-07-20, 22:51
Fot. NUNO ANDRE FERREIRA PAP/EPA
Fot. NUNO ANDRE FERREIRA PAP/EPA
Fala ekstremalnych upałów nęka Europę. Termometry pokazują prawie 40 stopni nie tylko w Hiszpanii i Włoszech, ale również w Niemczech. Portugalia oprócz niesamowicie wysokich temperatur, zmaga się ze spowodowanymi przez nie pożarami.

Po krótkiej przerwie do Hiszpanii powróciła fala ekstremalnych upałów - w środę w Andaluzji na południu kraju temperatura ma wynieść około 40 st. C., w Kordobie - nawet 42 st. W niemal połowie kraju obowiązuje alert pogodowy. Wskutek upałów przez osiem dni zmarło 679 osób.

W pięciu południowych prowincjach kraju obowiązuje pomarańczowy alert ostrzegający przed temperaturami powyżej 40 st. W kolejnych 19 z ogółem 50 hiszpańskich prowincji wprowadzono alert żółty, ostrzegający przed temperaturą od 36 do 39 st.

Upały przyczyniły się do licznych pożarów w całym kraju. Do tej pory ogień strawił co najmniej 60 tys. ha lasów i łąk, w tym 20 tys. ha w Galicji na północnym zachodzie kraju oraz ponad 20 tys. w Kastylii i Leonie na północy - poinformował rząd w Madrycie, powołując się na wstępne dane.

W poniedziałek nowy pożar wybuchł w rejonie miejscowości Ateca w Aragonii na północnym wschodzie Hiszpanii, w którym do tej pory spłonęło 5600 ha lasów i łąk. Ewakuowano mieszkańców pięciu gmin, w tym dom spokojnej starości.

Z powodu szalejącego żywiołu wstrzymano ruch na autostradzie A-2 łączącej Madryt z Barceloną, nie kursują również pociągi regionalne między Madrytem a Saragossą. Wiatry o sile powyżej 50 km/godz. przeniosły ogień w kierunku miejscowości Moros, której mieszkańców ewakuowano. Regionalne władze zwróciły się o pomoc w walce z pożarem do wojskowej jednostki ratunkowej.

Włochy. Najwyższy stopień alarmu z powodu upałów w 9 miastach, m.in. w Rzymie i Florencji

Najwyższy stopień alarmu z powodu upałów panuje w środę w dziewięciu miastach Włoch: Rzymie, Bolonii, Bolzano, Brescii, Florencji, Genui, Latinie, Perugii i Rieti. W czwartek czerwony alert zostanie rozszerzony na łącznie 14 miast, a w piątek na 16 - poinformowało ministerstwo zdrowia. W wielu miejscach temperatury sięgają 40 stopni.

W czwartek do miast z najwyższym alertem dołączą: Mediolan, Campobasso, Frosinone, Turyn i Viterbo. W piątek będzie obowiązywać także w Weronie i Trieście.

Neapol na południu to jedyne włoskie miasto, w którym przynajmniej do piątku nie przewidziano żadnego alarmu w związku z upałami.

Ministerstwo zdrowia ostrzega, że wysokie temperatury, panujące na dużym obszarze Włoch, mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia ludności, przede wszystkim dla najmłodszych dzieci, osób starszych i chorych oraz kobiet w ciąży.

Z powodu wysokich temperatur tymczasowo zamknięta została trasa narciarska na lodowcu Stelvio.

Niemcy. Służby pogodowe ostrzegają, że środa może być kolejnym dniem z temperaturami ok. 40 stopni

Niemcy czeka kolejny bardzo gorący dzień. Po tym jak wtorek był dotąd najgorętszym dniem roku z temperaturą około 40 stopni Celsjusza, niemiecka służba meteorologiczna (DWD) ostrzegła przed podobnymi temperaturami dzisiaj, szczególnie na wschodzie Niemiec.

Fala upałów w Europie dotknęła we wtorek także Niemcy, gdzie temperatury często znacznie przekraczały 35 stopni - informuje w środę telewizja ARD.

Według DWD w wielu miejscach, zwłaszcza w Nadrenii Północnej-Westfalii i Dolnej Saksonii, odnotowano temperatury powyżej 38 stopni. Duisburg (stacja Duisburg-Baerl) był najcieplejszym miejscem w całym kraju z 39,5 stopniami, według pomiarów DWD.

W środę Niemcy czeka kolejny bardzo gorący dzień. Szczególnie na wschodzie Niemiec ma zrobić się naprawdę gorąco, spodziewane są tu nawet temperatury rzędu 40 stopni. Na zachodzie jednak nieco się ochłodzi - z temperaturami sięgającymi jeszcze 34 stopni. Według prognoz, w kolejnych dniach temperatury znów spadną.

Portugalia. Duże pożary na północy kraju; ewakuowano dom seniora

Ponad 1000 strażaków walczyło w środę z dużymi pożarami lasów i łąk w północnej Portugalii. Żywioł zmusił mieszkańców kilku miejscowości do porzucenia swoich domów i doprowadził do ewakuacji domu spokojnej starości. Zdaniem meteorologów w najbliższych dniach nie można liczyć na ochłodzenie.

Największy pożar trawi lasy i nieużytki rolne w rejonie gminy Murca, gdzie 800 strażaków wspieranych jest przez siedem samolotów. Lokalne władze szacują, że ogień zniszczył tam już obszar o powierzchni kilku tysięcy hektarów. Potwierdziły też, że wśród kilkuset osób ewakuowanych w tej części kraju jest ponad 40 mieszkańców domu spokojnej starości w miejscowości Fiolhoso.

Inne dwa duże pożary szybko rozprzestrzeniają się w środę w rejonie miast Vila Real oraz Chaves, gdzie według meteorologów w środę i czwartek temperatury powinny przekroczyć 38 st. C.

Premier Antonio Costa ogłosił, że z powodu pożarów stan zagrożenia zostanie utrzymany do czwartku i może zostać przedłużony ze względu na spodziewany w najbliższych dniach dalszy wzrost temperatur.

Z przewidywań synoptyków wynika, że tropikalne upały, które trwają w Portugalii od 7 lipca i doprowadziły do śmierci ponad 1 tys. osób, utrzymają się co najmniej do przyszłego tygodnia. (PAP)

dsk/