Państwa UE ograniczą zużycie gazu. Minister Moskwa ujawnia: nie ma celów redukcyjnych dla Polski

2022-07-26 09:34 aktualizacja: 2022-07-26, 18:40
Anna Moskwa. Fot. PAP/Mateusz Marek
Anna Moskwa. Fot. PAP/Mateusz Marek
Ministrowie krajów Unii Europejskiej odpowiedzialni za sprawy energii osiągnęli porozumienie polityczne w sprawie zmniejszenia zapotrzebowania na gaz przed nadchodzącą zimą - poinformowała we wtorek czeska prezydencja w Radzie UE. Przed posiedzeniem minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zaznaczyła, że w propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej gazu nie ma celów redukcji zużycia surowca dla Polski. „To był dla nas cel negocjacyjny” – wskazała.

We wtorek w Brukseli odbyło się nadzwyczajne spotkanie ministrów energii państw Unii Europejskiej. 

"To nie była misja niemożliwa! Ministrowie osiągnęli porozumienie polityczne w sprawie zmniejszenia zapotrzebowania na gaz przed nadchodzącą zimą" - napisała na Twitterze czeska prezydencja.

Porozumienie osiągnięto po około dwóch godzinach rozmów w Brukseli. 

Minister Moskwa: Polska nie ma żadnych celów redukcyjnych

Jak powiedziała Moskwa, w tej propozycji „Polska nie ma żadnych celów redukcyjnych”, jeśli chodzi o obowiązkowe zużycie gazu. „To był dla nas cel negocjacyjny” – zaznaczyła.

„Propozycja jest neutralna dla Polski” – powiedziała. Jak dodała, chce, by żadne państwo UE nie było zmuszane do ograniczania zużycia gazu. „Nie możemy rozmawiać o bezpieczeństwie energetycznym na zasadzie wymuszonych rozwiązań” – wskazała.

Dodała, że największym wyzwaniem dla Polski jest system handlu uprawnieniami do emisji. „Tu też oczekujemy solidarności” – podkreśliła. 

Komisarz ds. energii UE: zapowiedzi Rosji ws. odcięcia dostaw gazu motywowane politycznie

Zapowiedź rosyjskiego Gazpromu w sprawie dalszego ograniczenia dostaw gazu do Europy w tym tygodniu jest motywowana politycznie - powiedziała we wtorek unijna komisarz ds. energii Kadri Simson po przybyciu do Brukseli na spotkanie ministrów energetyki krajów UE.

„Wiemy, że nie ma ku temu żadnego technicznego powodu. Jest to krok motywowany politycznie i musimy być na to przygotowani. I właśnie z tego powodu wyprzedzająca redukcja naszego zapotrzebowania na gaz jest mądrą strategią” - podkreśliła Simson.

Jak wskazała, ograniczenie zużycia gazu pozwoli na dalsze napełnianie magazynów w państwach unijnych, ale też na zmniejszenie w przyszłości różnicy pomiędzy popytem a podażą.

Simson powiedziała, że spodziewa się, że ministrowie osiągną porozumienie w sprawie zaproponowanych przez Komisję Europejską regulacji zakładających ograniczenie zużycia gazu w UE.

 

Gazprom poinformował, że od środy 27 lipca wstrzymuje pracę jeszcze jednej turbiny w gazociągu Nord Stream 1

Rosyjski Gazprom poinformował w poniedziałek, że od środy 27 lipca wstrzymuje pracę jeszcze jednej turbiny w gazociągu Nord Stream 1, co będzie skutkowało ograniczeniem dostaw gazu do Europy Zachodniej do 20 procent maksymalnej przepustowości NS1.

Według Gazpromu wstrzymanie pracy turbiny spowodowane jest pracami konserwacyjnymi. Koncern nie podał, jak długo mają one potrwać.

Gazprom wznowił przepływ gazu przez Nord Stream 1 w zeszłym tygodniu po 10-dniowej przerwie konserwacyjnej, ale tylko przy 40-procentowej przepustowości gazociągu. To poziom, do którego Rosja obniżyła wolumeny w czerwcu z powodu - jak twierdziła Moskwa - opóźnionego powrotu turbiny serwisowanej w Kanadzie.

Rosja jest drugim co do wielkości eksporterem ropy naftowej na świecie po Arabii Saudyjskiej i największym na świecie eksporterem gazu ziemnego. Europa importuje około 40 procent swojego gazu i 30 procent ropy z Rosji.

dsk/