Prezydent przez ponad godzinę rozmawiał z Xi Jinpingiem

2022-07-29 14:32 aktualizacja: 2022-07-30, 07:55
Xi Jinping, Andrzej Duda. Fot. Twitter/Kancelaria Prezydenta
Xi Jinping, Andrzej Duda. Fot. Twitter/Kancelaria Prezydenta
Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z przewodniczącym ChRL Xi Jinpingiem w dużej mierze na temat rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie; przewodniczący ChRL wyraził gotowość do współpracy ze stroną polską w poszukiwaniu sposobów pokojowego zakończenia konfliktu - przekazała Kancelaria Prezydenta.

O piątkowej rozmowie telefonicznej polskiego prezydenta z przywódcą Chińskiej Republiki Ludowej prezydencka kancelaria poinformowała na swej stronie internetowej.

Jak podkreślono, "rozmowa trwała godzinę i w dużej mierze dotyczyła konsekwencji rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie".

"Prezydent RP przedstawił polskie stanowisko wobec rosyjskiej napaści. Zwrócił uwagę na negatywny wpływ wywołanej przez Rosję wojny na bezpieczeństwo całego naszego regionu, a także na współpracę handlową z innymi partnerami, również chińskimi" - zaznaczyła KPRP.

Jak podkreślono w komunikacie po rozmowie, przewodniczący ChRL wyraził gotowość do współpracy ze stroną polską w poszukiwaniu sposobów pokojowego zakończenia konfliktu.

Prezydent: bardzo się cieszę z rozmowy z przewodniczącym ChRL

W późniejszym wpisie na Twitterze Andrzej Duda podkreślił, że bardzo się cieszy z rozmowy z Xi Jinpingiem. "Rozmawialiśmy o Ukrainie i jej integralności terytorialnej, mówiłem o konieczności walki z wywoływanym przez Rosję kryzysem żywnościowym" - napisał prezydent.

Jak zaznaczył, z przewodniczącym ChRL omówił również relacje między naszymi krajami, których rozwój - podkreślił - "jest istotnym punktem polityki RP".

"Obie strony podkreśliły wagę, jaką przywiązują do poszanowania suwerenności i integralności terytorialnej wszystkich państw, w tym Ukrainy. Prezydent Duda zwrócił uwagę na próby wywołania przez Rosję światowego kryzysu żywnościowego i na możliwość aktywnej roli Chin w przeciwdziałaniu jego powstaniu" - poinformowała Kancelaria Prezydenta.(PAP)

Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

dsk/