Obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

2022-07-30 07:16 aktualizacja: 2022-07-30, 12:15
Prezydent RP Andrzej Duda podczas uroczystego Apelu Pamięci,  przy Pomniku Powstania Warszawskiego na Placu Krasińskich w Warszawie, 2021 r. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Prezydent RP Andrzej Duda podczas uroczystego Apelu Pamięci, przy Pomniku Powstania Warszawskiego na Placu Krasińskich w Warszawie, 2021 r. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w obchodach 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Spotka się z powstańcami, wręczy odznaczenia, upamiętni cywilne ofiary Powstania na Woli, a 1 sierpnia w godzinę "W" odda hołd powstańcom pod pomnikiem Gloria Victis na Powązkach - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Jak wynika z harmonogramu opublikowanego przez KPRP, w sobotę 30 lipca o godz. 11.00 prezydent weźmie udział w spotkaniu z powstańcami warszawskimi w Parku Wolności na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego. Podczas uroczystości prezydent wręczy odznaczenia państwowe; przewidziane jest też wystąpienie głowy państwa.

Przed spotkaniem z powstańcami - o godz. 10.50 - prezydent złoży wiązankę przed tablicą upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego na Dziedzińcu Głównym Muzeum.

 

🇵🇱 W sobotę rozpoczną się obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. 📌 Przedstawiamy program uroczystości z udziałem Prezydenta Andrzej Duda. 🎥📱 Zapraszamy do śledzenia relacji.

Posted by Kancelaria Prezydenta RP on Friday, July 29, 2022

 

Uroczystości na Placu Krasińskich

W niedzielę wieczorem Andrzej Duda weźmie udział w uroczystościach na Placu Krasińskich. O godz. 18.00 będzie uczestniczył w polowej Mszy Świętej, a o godz. 19.00 - w uroczystym Apelu Pamięci przy Pomniku Powstania Warszawskiego. Planowane jest wystąpienie prezydenta.

1 sierpnia

W poniedziałek 1 sierpnia - o godz. 11.30 - prezydent upamiętni cywilne ofiary Powstania na warszawskiej Woli (przy ul. Wolskiej).

Andrzej Duda zapali znicze: przed tablicą poświęconą rodzinie Korewów oraz mieszkańcom z ul. Syreny 7/9, a także przed tablicą poświęconą 30 zakonnikom redemptorystom oraz mieszkańcom warszawskiej Woli zamordowanym w fabryce Kirchmayera i Marczewskiego.

Prezydent złoży także wieniec przed tablicą poświęconą 4000 uczestnikom powstania oraz mieszkańcom warszawskiej Woli. Przewidziana jest wypowiedź Andrzeja Dudy.

W południe 1 sierpnia prezydent zwiedzi wystawę "Warszawa–Mariupol – miasta ruin, miasta walki, miasta nadziei" na placu Piłsudskiego przed gmachem Dowództwa Garnizonu Warszawa.

O godz. 16.45 Andrzej Duda złoży wieniec na grobie dowódca sił powstańczych w Warszawie, dowódcy Okręgu Warszawskiego AK, gen. Antoniego Chruściela "Montera" na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Godzina "W"

O godz. 17.00 - w godzinę "W" - prezydent odda hołd powstańcom pod Pomnikiem Gloria Victis na Powązkach.

Powstanie Warszawskie, które wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o godz. 17, było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. W dniu rozpoczęcia powstania do walki w stolicy przystąpiło około 40-50 tysięcy powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło około 18 tys. powstańców, a 25 tysięcy zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły około 180 tysięcy zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, około 500 tysięcy osób, wypędzono z miasta, które po Powstaniu Niemcy zaczęli systematycznie burzyć.(PAP)

Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

mj/