39 osób próbowało dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski. Wszyscy mieli rosyjskie wizy

2022-07-31 15:56 aktualizacja: 2022-07-31, 22:13
Funkcjonariusz Straży Granicznej Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Funkcjonariusz Straży Granicznej Fot. PAP/Darek Delmanowicz
39 cudzoziemców próbowało w sobotę nielegalnie przedostać się do Polski przez granicę z Białorusią. Byli to m.in. obywatele Armenii, Turcji, Kenii i Erytrei. Wszystkich zatrzymano – podała w raporcie z minionej doby Straż Graniczna.

Cudzoziemcy mieli rosyjskie wizy. Próbowali nielegalnie przekroczyć granicę polsko-białoruską na odcinkach, za których ochronę odpowiadają podlaskie placówki SG w Płaskiej, Białowieży i w Dubiczach Cerkiewnych – poinformowała w niedzielę rano na Twitterze Straż Graniczna.

Z jej danych wynika, że od początku lipca zanotowano blisko 900 prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy. Od początku roku było blisko 6,9 tys. takich prób.

Próby te są też notowane na granicy Polski z Litwą – wewnętrznej granicy UE. Od początku roku zatrzymano tam 282 imigrantów, którzy z Białorusi dostali się na Litwę i z tego kraju przekroczyli granicę, np. byli przewożeni przez tzw. kurierów.

Kończy się budowa zapory

Kończy się budowa stalowej zapory na granicy z Białorusią – miała być gotowa do końca czerwca. Ostatecznie prace przedłużono o miesiąc. Jak poinformowała w minioną sobotę rzeczniczka SG por. Anna Michalska, przęsła ustawiane są na ostatnich kilkudziesięciu metrach, a na już ukończonych odcinkach prowadzone są prace związane z instalacją tzw. bariery elektronicznej, czyli systemu kamer i detektorów.

Z końcem czerwca przestały obowiązywać przepisy o czasowym zakazie przebywania w 183 miejscowościach przy granicy z Białorusią w woj. podlaskim i lubelskim. Wprowadzono je w związku z kryzysem migracyjnym, potem tłumaczono je również koniecznością zapewnienia porządku i bezpieczeństwa w związku z budową zapory inżynieryjnej. Weszły one w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego rozporządzenia, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.

Od 1 lipca do 15 września w Podlaskiem obowiązuje – wydany przez wojewodę – zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość 200 metrów. Z wnioskiem o jego wprowadzenie wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału SG. Zakaz obowiązuje w całym województwie z wyjątkiem odcinków granicy przebiegających na rzekach. (PAP)

Autor: Robert Fiłończuk

mar/