Doradca prezydenta Ukrainy: Schroeder to herold imperium i głos przy dworze Putina

2022-08-03 14:53 aktualizacja: 2022-08-03, 21:42
Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder i prezydent Rosji Władimir Putin. Fot. Anatoly Maltsev PAP/EPA.
Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder i prezydent Rosji Władimir Putin. Fot. Anatoly Maltsev PAP/EPA.
Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder to "herold imperium" rosyjskiego - oświadczył w środę doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak. Ocenił, że Rosja "zaprasza do kapitulacji", popełniając jednocześnie "barbarzyńskie zbrodnie" na Ukrainie.

Podolak, który wcześniej brał udział w negocjacjach z Rosją, zamieścił na Twitterze zdjęcie Schroedera serdecznie obejmującego się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego nazwał byłego kanclerza "znanym heroldem imperium i głosem przy dworze" Putina.

Rosja - dodał Podolak - "jedną ręką podnosi stopień terroru poprzez nowe barbarzyńskie zbrodnie, a drugą - zaprasza do kapitulacji".

Doradca Zełenskiego podkreślił, że jeśli Rosja chce dialogu, to najpierw powinna przerwać ogień i wycofać swoje wojska z Ukrainy.

Przyjaciel Putina

Schroeder powiedział w środę mediom niemieckim, że spotkał się niedawno z Putinem. Potwierdził to również Kreml. Były socjaldemokratyczny kanclerz mówił prasie, że władze rosyjskie są gotowe do rozmów z Ukrainą. Rzecznik Putina Dmitrij Pieskow zapewnił zaś, że Putin powiedział Schroderowi, że rozmowy są możliwe tylko na warunkach rosyjskich.

Kierujący niemieckim rządem w latach 1998-2005 Schroeder jest uważany za bliskiego przyjaciela Putina. Przez lata zajmował stanowiska w radach nadzorczych rosyjskich państwowych spółek energetycznych. W maju, trzy miesiące po inwazji Rosji na Ukrainę, Schroeder zrezygnował z zasiadania w radzie nadzorczej rosyjskiego Rosnieftu, odrzucił także nominację na członka rady nadzorczej Gazpromu. Nie odciął się jednak w dalszym ciągu od osoby Putina. (PAP)

mj/