Armia rosyjska wzmacnia swoje siły na południu Ukrainy. „Rosjanie mogą rozpocząć ofensywę w obwodzie chersońskim”

2022-08-04 16:45 aktualizacja: 2022-08-04, 18:49
Generał powiedział również, że Rosjanie mogą rozpocząć ofensywę w obwodzie chersońskim. Fot. PAP/EPA/	ALESSANDRO GUERRA (zdjęcie ilustracyjne)
Generał powiedział również, że Rosjanie mogą rozpocząć ofensywę w obwodzie chersońskim. Fot. PAP/EPA/ ALESSANDRO GUERRA (zdjęcie ilustracyjne)
Armia rosyjska wzmacnia swoje siły w obwodach chersońskim i zaporoskim na południu Ukrainy – powiedział w czwartek na konferencji prasowej generał Ołeksij Hromow, zastępca szefa głównego zarządu operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

„Widzimy wzmacnianie sił na kierunkach zaporoskim i chersońskim. W okolice Krzywego Rogu (w obwodzie dniepropietrowskim) wróg przemieścił trzy batalionowe grupy taktyczne, które wykonywały zadania na kierunku nowopawłowskim, oraz wprowadził nową batalionową grupę taktyczną na kierunku zaporoskim” – powiedział Hromow.

Dodał, że żołnierze rosyjscy przerzucani są do częściowo okupowanych obwodów chersońskiego i zaporoskiego, szczególnie w rejon Melitopola, drogą kolejową przez most Kerczeński i przez terytorium zaanektowanego Krymu. Tą samą drogą uzupełniane są straty w uzbrojeniu i sprzęcie.

„Przyczółek do gromadzenia uzbrojenia”

„Ponadto terytorium Krymu wróg wykorzystuje jako przyczółek do gromadzenia uzbrojenia, sprzętu wojskowego, amunicji, środków materiałowo-technicznych w celu uzupełnienia strat poniesionych przez jego wojsko na wyżej wymienionych kierunkach” – dodał ukraiński generał.

Hromow powiedział też, że obserwuje się przemieszczenie sił powietrznych Wschodniego Okręgu Wojskowego na lotniska na Krymie, a Rosjanie sięgają do rezerw magazynowych by uzupełnić straty w uzbrojeniu i sprzęcie.

Generał powiedział również, że Rosjanie mogą rozpocząć ofensywę w obwodzie chersońskim, by próbować odzyskać inicjatywę w wojnie. Według niego siły ukraińskie poprawiły swoje pozycje taktyczne w okolicach Słowiańska w obwodzie donieckim, ale siły rosyjskie próbują zająć Awdijiwkę i wieś Pisky w tym samym obwodzie. (PAP)

gn/