ISW: Rosja zaczęła używać na Ukrainie dronów z Iranu

2022-08-06 07:42 aktualizacja: 2022-08-06, 22:04
Fot. PAP/EPA/MARKIIAN LYSEIKO (zdjęcie ilustracyjne)
Fot. PAP/EPA/MARKIIAN LYSEIKO (zdjęcie ilustracyjne)
Ukraińscy urzędnicy potwierdzili, że Rosja zaczęła używać na Ukrainie dronów z Iranu. Doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz oświadczył w piątek, że Iran przekazał Rosji 46 dronów, i że zauważono je już na polu bitwy - podał amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Według ISW, przynajmniej część z tych maszyn to starszej generacji drony bojowe Shahed 129, którymi Rosjanie mogą się starać atakować przekazane Ukrainie przez USA systemy rakietowe HIMARS.

Jak podkreśla Instytut, nie jest jasne, czy 46 to liczba dronów już walczących na Ukrainie, czy też łączna liczba, jaką Iran zgodził się przekazać Rosji.

Sytuacja na froncie 

Ponadto jak podał ISW, na froncie wschodnim rosyjskie wojska przeprowadziły szereg ograniczonych ataków lądowych w pobliżu Doniecka oraz nieskuteczne ataki lądowe na miejscowości w pobliżu Bachmutu w obwodzie donieckim. Doszło też do wymiany ognia artyleryjskiego w miejscowości Pisky, co sugeruje, że Rosjanie nie przejęli nad nią całkowitej kontroli, jak twierdzili – dodano w raporcie.

Na południu siły rosyjskie przeprowadziły nieskuteczną próbę podejścia pod miejscowość Łozowe w obwodzie chersońskim i atakowały prawdopodobnie kluczowy przyczółek sił ukraińskich nad rzeką Ingulec.(PAP)

mmi/
 

TEMATY: