Więcej australijskich żołnierzy zginęło śmiercią samobójczą niż na misjach w Iraku i Afganistanie

2022-08-11 17:56 aktualizacja: 2022-08-11, 19:48
Więcej australijskich żołnierzy zginęło śmiercią samobójczą niż na misjach Fot. MAST IRHAM/ PAP/EPA
Więcej australijskich żołnierzy zginęło śmiercią samobójczą niż na misjach Fot. MAST IRHAM/ PAP/EPA
Więcej australijskich żołnierzy zginęło śmiercią samobójczą niż w wyniku operacji wojskowych w Iraku i Afganistanie w ciągu ostatnich 20 lat - wynika z badania przeprowadzonego przez Komisję Królewską, działający niezależnie od rządu australijski organ, który posiada szerokie uprawnienia śledcze.

Od 2001 roku doszło do 1200 samobójstw wśród obecnych i byłych członków australijskich sił zbrojnych ADF - informuje w czwartek BBC. Minister ds. weteranów Matt Keogh przekazał, że sytuacja jest "druzgocąca".

Tak wysoka liczba samobójstw popełnianych przez obecnych i byłych członków sił zbrojnych została nazwana "tragedią narodową" w Australii. Z badania Komisji Królewskiej wynika, że wojskowi zmagają się z biurokracją i brakiem wsparcia po odejściu ze służby. Australijski rząd przeprosił i obiecał pilnie odpowiedzieć na zalecenia przedstawione w raporcie komisji.

Kluczowe czynniki doprowadzające wojskowych do samobójstw to niemożność poradzenia sobie z obrażeniami fizycznymi i psychicznymi, powrót do życia cywilnego oraz interakcja ze służbą wsparcia weteranów, której brakuje personelu - stwierdziła Komisja. Minister Keogh przekazał, że zatrudniono już 500 nowych pracowników zajmujących się wsparciem weteranów, aby spróbować zaradzić problemowi.

W kwietniu 2021 roku o powołaniu komisji ds. samobójstw wśród żołnierzy i weteranów poinformował ówczesny premier Australii Scott Morrison. Komisja Królewska przeprowadzi kolejne rozmowy i badania przed przekazaniem pełnego raportu na temat samobójstw wśród wojskowych w czerwcu 2024 roku. (PAP)

mar/