Migranci nie ustają w próbach przekraczania granicy polsko-białoruskiej. 15 osób zatrzymanych

2022-08-14 15:43 aktualizacja: 2022-08-15, 12:26
Zapora na granicy polsko-białoruskiej Fot. PAP/Artur Reszko
Zapora na granicy polsko-białoruskiej Fot. PAP/Artur Reszko
15 kolejnych migrantów próbowało w sobotę dostać się nielegalnie do Polski z terytorium Białorusi – podała w niedzielę na Twitterze Straż Graniczna. Byli to m.in. obywatele Konga i Liberii.

Do prób przekroczenia granicy dochodziło na odcinkach chronionych przez placówki SG w Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych i w Szudziałowie.

SG podała także krótko o zatrzymaniu obywatela Mołdawii, który "miał zabrać spod granicy" trzech Syryjczyków. Szczegółów nie podano.

Od 1 lipca do 15 września w Podlaskiem obowiązuje – wydany przez wojewodę – zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość 200 metrów. Z wnioskiem o jego wprowadzenie wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału SG. Zakaz obowiązuje w całym województwie, z wyjątkiem przebiegających na rzekach odcinków granicy.

Zakaz wprowadzono po tym, gdy z końcem czerwca przestały obowiązywać przepisy o czasowym zakazie przebywania w 183 miejscowościach przy granicy z Białorusią w woj. podlaskim i lubelskim. Przepisy te były wprowadzone w związku z kryzysem migracyjnym, potem tłumaczono je również koniecznością zapewnienia porządku i bezpieczeństwa w związku z budową zapory inżynieryjnej. Weszły one w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego rozporządzenia, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.

Stalowa zapora jest zbudowana. Trwa montaż zapory elektronicznej.(PAP)

Autor: Izabela Próchnicka

mar/