W sobotę w Lublinie odbędzie się spotkanie autorskie z ukraińskim pisarzem Serhijem Żadanem

2022-08-19 12:28 aktualizacja: 2022-08-19, 12:36
Ukraiński muzyk i pisarz Serhij Żadan PAP/Maciej Kulczyński
Ukraiński muzyk i pisarz Serhij Żadan PAP/Maciej Kulczyński
Spotkanie autorskie z jednym z najbardziej znanych pisarzy ukraińskich - Serhijem Żadanem odbędzie się w sobotę w Lublinie. Artysta mieszka w Charkowie, gdzie od początku wojny angażuje się w walkę o niepodległość kraju. Podczas wydarzenia zaplanowano zbiórkę funduszy dla Charkowa.

Jak przypomniała Aleksandra Stefanek z Warsztatów Kultury w Lublinie, Serhij Żadan jest nie tylko poetą i pisarzem, ale także muzykiem i wolontariuszem koordynującym pomoc na wschodzie walczącej Ukrainy. „Wydarzenie połączone będzie ze zbiórką funduszy dla Charkowa, w którym od lat nasz gość żyje, tworzy i aktualnie również walczy o niepodległość kraju” – dodała.

Celem zbiórki jest zakup samochodów niezbędnych służbom ratowniczym walczącego Charkowa.

Spotkanie literackie zaplanowano na godz. 17 w sobotę w Klasztorze Ojców Dominikanów przy ulicy Złotej 9 w Lublinie. Prowadzone będzie w języku ukraińskim i polskim.

Serhij Żadan jest jednym z najbardziej znanych współczesnych pisarzy ukraińskich. Mieszka i tworzy w Charkowie. Jego twórczość obejmuje prozę, poezję i eseistykę, jest też muzykiem. Wiele jego utworów zostało przełożonych na język polski. Jest laureatem wielu nagród literackich, także w Polsce. Po polsku ukazały się jego tomiki wierszy: "Historia kultury początku stulecia", "Drohobycz", "Etiopia" i "Antena" oraz siedem powieści: "Big Mac", "Depeche Mode", "Anarchy in the UKR", "Hymn demokratycznej młodzieży", "Woroszyłowgrad", "Mezopotamia" i "Internat". (PAP)

Autorka: Gabriela Bogaczyk

mmi/