Zachodniopomorskie. Strażacy instalują pompy do natleniania wody m.in. w Szczecinie

2022-08-21 12:41 aktualizacja: 2022-08-21, 16:38
Fot. PAP/Jerzy Muszyński
Fot. PAP/Jerzy Muszyński
Strażacy zainstalują w niedzielę pompy do natleniania wody w Moczyłach, na Dziewokliczu i przy Moście Długim w Szczecinie - poinformował PAP rzecznik wojewody zachodniopomorskiego. Obecnie działają pompy w podszczecińskim Siadle Dolnym. Poziom tlenu w Odrze w granicach Szczecina nadal spada. Rzecznik przekazał również, że ponad 106 ton wydobytych z Odry martwych ryb trafiło do utylizacji.

"PSP instaluje pompy, które pobierają wodę powierzchniową i pozwalają w ten sposób punktowo natleniać wodę. Obecnie w Siadle Dolnym działają trzy małe pompy i jedna pompa o dużej wydajności z PSP oraz jedna duża pompa dużej wydajności z zasobu Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Jeszcze dziś w ciągu 2-3 godzin strażacy zainstalują cztery pompy dużej wydajności z magazynu ZUW w lokalizacjach: Moczyły (jedna pompa), Dziewoklicz (jedna pompa) i Most Długi (dwie pompy)" - przekazał PAP w niedzielę rzecznik wojewody zachodniopomorskiego Michał Ruczyński.

Poinformował też, że pomiary poziomu tlenu w niedzielę rano wykazały następujące parametry: w Widuchowej 4,38 mg/l, na wysokości niemieckiego Mescherin 1,07 mg/l, w Radziszewie 0,76 mg/l, w Szczecinie przy Moście Cłowym 0,60 mg/l, przy Moście Długim 0,60 mg/l, przy Bazie Oznakowania Nawigacyjnego Urzędu Morskiego 2,20 mg/l, na Zalewie Szczecińskim w Stepnicy 5,7 mg/l i w Trzebieży 7,8mg/l.

Wartość minimalna tlenu, umożliwiająca rybom normalne bytowanie to 4,0 mg/l. "Obserwujemy dalszy spadek (natlenienia) w okolicach Dziewoklicza, mostów Cłowego i Długiego" - przekazał rzecznik.

Ponad 106 ton martwych ryb trafiło do utylizacji

Ruczyński podał także, że "w dniach 13-20 sierpnia z Odry (Zachodniopomorskie) wydobyto 106 030 kg martwych ryb, które już trafiły do utylizacji". Jak dodał, zrealizowano dotychczas sześć transportów do spalarni.

Rzecznik przekazał również, trwa monitoring i badania jakości wody we wszystkich kąpieliskach morskich w gminach Dziwnów, Międzyzdroje i Świnoujście. Zamknięte pozostaje kąpielisko morskie w Dziwnówku, nie ma to jednak związku z sytuacją na Odrze - wykryto na nim przekroczenie normy stężenia bakterii Escherichia coli. Stan pozostałych kąpielisk morskich nie budzi zastrzeżeń.

Ruczyński dodał też, że prowadzony jest monitoring wszystkich ujęć wody pitnej nadzorowanych przez sanepid, zlokalizowanych wzdłuż Odry, w pasie 2 km. "Jakość wody w tych ujęciach nie budzi zastrzeżeń" - poinformował.

Badana jest też woda pitna w ujęciach indywidualnych i studniach przydomowych. W dniach 11-20 sierpnia pobrano 289 próbek wody pitnej do badań.

W sobotę przeprowadzono też 58 kontroli bezpieczeństwa żywności. Sprawdzano targowiska i punkty sprzedaży - nie stwierdzono sprzedaży i wykorzystywania do produkcji żywności ryb z Odry. Przeprowadzono także pięć kontroli gospodarstw rolnych, które wykazały, że rolnicy nie wykorzystują wody z Odry do nawadniania upraw. (PAP)

Autorka: Elżbieta Bielecka

mmi/