PFN: stacjonujący w Polsce żołnierze NATO odwiedzą Wileńszczyznę

2022-08-24 14:30 aktualizacja: 2022-08-24, 17:25
Żołnierze podczas apelu z okazji przekazania dowództwa w strukturach NATO Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
Żołnierze podczas apelu z okazji przekazania dowództwa w strukturach NATO Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
Stacjonujący w Polsce żołnierze NATO w ramach prowadzonego przez Polską Fundację Narodową programu "Zwiastun" odwiedzą m.in. Muzeum Chrztu Litwy w Wilnie, Ostrą Bramę, Stare Miasto i katedrę - poinformował w środę PAP Temistokles Brodowski z Fundacji.

Żołnierze odwiedzą Wileńszczyznę, żeby przybliżyć im historię Rzeczpospolitej Obojga Narodów i pokazać jak ściśle dzieje Polski są powiązane z Litwą - powiedział PAP Brodowski.

Podał, że oprócz stałych punktów turystycznych w Wilnie, jak katedra, Ostra Brama, czy Stare Miasto żołnierze odwiedzą też parafię franciszkanów, Muzeum Chrztu Litwy, Muzeum Ofiar Ludobójstwa. W planach jest też odwiedzenie wielu innych zabytków i wartych zwiedzenia miejsc świadczących o wspólnej historii Polski i Litwy - dodał.

Do tej pory w ramach projektu "Zwiastun/Forerunner" blisko 3 tys. żołnierzy wzięło udział w edukacyjno-historycznych przedsięwzięciach i wydarzeniach o Polsce.

Prezes Polskiej Fundacji Narodowej Marcin Zarzecki powiedział PAP, że wyjazd do Wilna umożliwi wprowadzenie żołnierzy NATO w wielokulturowe dzieje Polski.

"Historia Rzeczpospolitej Obojga Narodów to repozytorium wielu elementów historii państwa wielonarodowościowego i wieloetnicznego, a wizyta w ramach programu +Zwiastun+ właśnie na Litwie, stanowi konieczne uzupełnienie poznawania fascynujących dziejów Polski przez żołnierzy NATO" - powiedział PAP Zarzecki.

"Program +Zwiastun+ od pięciu lat z sukcesami buduje nie tylko platformę wymiany wzajemnych relacji, ale przede wszystkim pozytywną świadomość na temat Polski wśród kolejnych żołnierzy i oficerów - członków Grupy Batalionowej NATO" – ocenił w rozmowie z PAP wiceprezes PFN Michał Góras.

Brodowski przypomniał, że Polska Fundacja Narodowa od 2017 opiekuje się przybywającymi do naszego kraju oficerami i żołnierzami Paktu Północnoatlantyckiego, zapoznaje ich z historią, kulturą i polskim dziedzictwem narodowym.

Amerykańscy, brytyjscy, rumuńscy i chorwaccy członkowie Bojowej Grupy Batalionowej NATO poprzez prowadzony przez PFN program mają w wielowymiarowy sposób poznać Polskę - wyjaśnił.

Brodowski przypomniał, że żołnierze NATO pomagają jako wolontariusze przy innych projektach prowadzonych przez PFN, np. uczestniczyli w przekazaniu paczek świątecznych ofiarom wojny na Ukrainie, odwiedzali też placówki, w których ze wsparciem PFN udzielano pomocy dzieciom - ofiarom wojny na Ukrainie.

Polska Fundacja Narodowa została założona pod koniec 2016 r. przez firmy PGE, ENEA, ENERGA, TAURON, KGHM Polska Miedź, PZU, PKN ORLEN, Grupę LOTOS, PGNiG, Grupę Azoty, Totalizator Sportowy, PWPW, GPW, PHN, PGZ, PKO BP i PKP.(PAP)

autor: Aleksander Główczewski

mar/