Ruszyły wypłaty 14. emerytury. Premier: ma służyć poprawie życia seniorów

2022-08-25 10:33 aktualizacja: 2022-08-25, 15:32
Mateusz Morawiecki. Fot. PAP/Przemysław Piątkowski
Mateusz Morawiecki. Fot. PAP/Przemysław Piątkowski
14. emerytura, która wkrótce będzie na kontach, w portfelach seniorów, ma służyć chociaż odrobinę poprawie ich życia – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas czwartkowego spotkania z seniorami w Siennicy. W czwartek ruszyły wypłaty tych emerytur.

Czternasta emerytura, czyli kolejne w 2022 r. dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, trafi w sumie do 9 mln emerytów, rencistów i innych osób pobierających świadczenia długoterminowe, w tym 8,1 mln z ZUS.

Premier podkreślił, że 14. emerytura wkrótce będzie na kontach i w portfelach seniorów. "Ma służyć chociaż odrobinę poprawie życia właśnie seniorów" – wskazał.

Zauważył, że gdyby w 2016 r. nie zmienił się rząd, nie byłoby trzynastej i czternastej emerytury.

"Pamiętacie, jak wyglądały waloryzacje? Przypominam sobie, że były nawet kilkuzłotowe, małe, bardzo niewielkie waloryzacje. Ale nie byłoby też emerytury bez podatku do 2,5 tys. zł, bo to my wprowadziliśmy 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku. Nie byłoby dodatków osłonowych, dodatku ciepłowniczego, który właśnie przyjęliśmy jako rząd, bo partia liberalna, czyli PO, PSL, zostawiają ludzi samych sobie" – podkreślił.

Premier: państwo musi być państwem z sercem, musi rozumieć swoich obywateli 

"Jeśli miałbym szukać podstawowej, absolutnie podstawowej przesłanki naszego działania społeczno-gospodarczego, to byłoby właśnie to: zmniejszyć poziom bezrobocia, podnieść płace Polaków, podnieść wynagrodzenia Polaków, podnieść emerytury po to, żeby ludzie chcieli żyć tam, gdzie się urodzili, kształcili, gdzie pracowali czasami przez całe życie – jak państwo" – powiedział premier, zwracając się do seniorów.

"To jest ta nasza podstawowa filozofia, aby tak się działo, aby można było z tym sercem na dłoni wyjść do emerytów, wyjść do gmin, do powiatów" – podkreślił szef rządu.

Jak mówił, "państwo musi być z sercem, państwo musi rozumieć swoich obywateli". "I mu staramy się, żeby nasze państwo było państwem z sercem, a nie tak jak nasi poprzednicy, którzy mieli serce z kamienia. Serce z kamienia dla seniorów, ale także dla tych młodych, dla waszych wnuków, waszych dzieci, którzy często opuszczali swoje miejsca, w których się urodzili" – powiedział premier.

Minister Maląg: rząd wspiera seniorów przez 13. i 14. emeryturę, waloryzację emerytur i kluby seniora

Rząd wspiera seniorów m.in. poprzez wypłaty 13. i 14. emerytur, waloryzację emerytur i rent oraz domy i kluby seniora – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Maląg przypomniała, że rząd PiS wspiera seniorów m.in. dzięki wypłatom 13. i 14. emerytur, waloryzację emerytur i rent oraz domy i kluby seniora.

"Powstają te miejsca aktywności. Takich miejsc w Polsce mamy już 1100, a kiedy obejmowaliśmy rządy było ich 85. Widzimy, jaka jest potrzeba. Samorządowcy zwracają się do nas, abyśmy jeszcze więcej środków uruchamiali na powstawanie tej infrastruktury" – mówiła.

Zdaniem Maląg na realizację programów społecznych pozwala "strategiczne i odpowiedzialne zarządzanie budżetem państwa".

Przypomniała, że w czwartek ruszają wypłaty czternastych emerytur, które otrzyma ok. 9 mln emerytów i rencistów.

"Pierwsza transza dzisiaj – 1,6 mln osób już świadczenie zapewne ma na kontach lub ewentualnie przyniesie je listonosz (...). Kolejne transze będą w kolejnych dniach" – zapewniła.

Przypomniała, że aby otrzymać czternastą emeryturę nie trzeba wypełniać żadnych wniosków. "To ZUS, KRUS i inne organy emerytalno-rentowe w dniu wypłaty świadczenia wypłacą tę czternastą emeryturę" – wyjaśniła. 

Minister Maląg: 14. emerytura jest świadczeniem jednorazowym, co umożliwiło wypłacenie jej wcześniej 

"To, że 14. emerytura jest świadczeniem jednorazowym umożliwiło wypłacenie jej w tym roku wcześniej. Analizy pokazały, że poziom inflacji będzie dość wysoki" – powiedziała Marlena Maląg.

"To spotkanie dodaje energii i utwierdza, że kierunek, który przyjął rząd Prawa i Sprawiedliwości jest kierunkiem właściwym, bo przede wszystkim dobro drugiego człowieka się liczy" – mówiła Maląg.

Szefowa MRiPS wskazała, że "polityka senioralna oparta jest na dwóch bardzo silnych, stabilnych filarach: wsparcia finansowego i aktywności osób starszych".

"Pierwsza transza środków dla emerytów na 14.emerytury już właśnie ruszyła. 1 mln 600 tys. osób świadczenia ma już na kontach, przynosi je listonosz (...). Blisko 2 mld już zostało wypłaconych" – poinformowała minister rodziny i polityki społecznej. "Cały budżet 14. emerytury (...) to jest ponad 11 mld zł inwestycji, podziękowania dla osób starszych" – dodała.

Jak mówiła, wielokrotnie zadawane jest pytanie, czy to świadczenie będzie na stałe.

"Właśnie to, że jest to świadczenie jednorazowe, mamy możliwość podjęcia decyzji, w którym momencie będzie wypłacane i czy rzeczywiście jest taka ekonomiczna potrzeba wypłacenia tego świadczenia, pozwoliło nam (...), by 14. emerytura była wypłacana od 25 sierpnia" – poinformowała. Przypomniała, że w ubiegłym roku czternastka wypłacana była w grudniu.

"Zadbaliśmy o to, aby emerytury były coraz wyższe, waloryzacje godne, ale zdajemy sobie w pełni sprawę, że w trudnym czasie, po czasie pandemii, a dziś trwającej wojnie na Ukrainie, w światowym kryzysie, musimy pomagać tym, którzy wsparcia potrzebują. Dlatego 14. emerytura i wypłacona już 13. emerytura" – zaznaczyła. Zapowiedziała, że programy związane z aktywnością seniorów: senior plus, aktywni plus, będą rozwijane.

"Życzę państwu zdrowia, sił i energii, abyście dalej młode pokolenie wychowywali w duchu wartości i umiłowania ojczyzny, abyśmy przede wszystkim budowali silną, niezależną Polskę, która jest liderem w Unii Europejskiej" – podkreśliła Maląg. (PAP)

Autorki: Agata Zbieg, Agnieszka Gorczyca, Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsk/