O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy: Ramzan Kadyrow oficjalnie uznany za podejrzanego ws. zbrodni na Ukrainie

Dwaj inni podejrzani to wiceszef federalnej służby wojsk rosyjskiej gwardii narodowej Daniił Martinow oraz dowódca taktycznej grupy zmotoryzowanego batalionu Południe 46. brygady operacyjnej Północnokaukaskiego Okręgu Wojskowego gwardii narodowej Husejn Mieżydow.

Ramzan Kadyrow oficjalnie uznany za podejrzanego ws. zbrodni na Ukrainie. PAP/EPA KAZBEK VAKHAYEV
Ramzan Kadyrow oficjalnie uznany za podejrzanego ws. zbrodni na Ukrainie. PAP/EPA KAZBEK VAKHAYEV

Ukraińscy śledczy ustalili, że 5 marca Martinow osobiście kierował operacją zajęcia kliniki neuropsychiatrycznej i oddziału geriatrycznego w Borodziance w obwodzie kijowskim oraz że to na jego rozkaz zatrzymano prawie 500 osób – pacjentów, pracowników kliniki i mieszkańców miasta. Polecił też zaminować wjazdy do kliniki i stworzyć tam pozycję ogniową okupantów.

Więcej

Rosyjscy żołnierze, Fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY
Rosyjscy żołnierze, Fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY

Siły zbrojne Ukrainy: rosyjscy żołnierze palą ciała poległych towarzyszy broni [RELACJA NA ŻYWO]

Na rozkaz Mieżydowa natomiast od 25 lutego do 13 marca nielegalnie przetrzymywano w piwnicach wielopiętrowych domów prawie 200 mieszkańców Hostomla w obwodzie kijowskim, wśród których były kobiety, osoby starsze i dzieci.

Kadyrow jest podejrzany o planowanie i prowadzenie wojny zaczepnej, działanie na rzecz zmiany granic Ukrainy, które doprowadziło do śmierci ludzi, oraz o usprawiedliwianie zbrojnej agresji Rosji.

Martinow i Mieżydow są natomiast podejrzani o łamanie praw i zwyczajów prowadzenia wojny oraz o brutalne traktowanie jeńców wojskowych lub ludności cywilnej ).

(PAP)

gn/

Zobacz także

  • Dron. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Leszek Szymański
    Dron. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Leszek Szymański

    MSZ Ukrainy: Rosja celowo przekierowuje nasze drony na państwa bałtyckie

  • Andrij Jermak Fot. PAP/Vladyslav Musiienko
    Andrij Jermak Fot. PAP/Vladyslav Musiienko

    Podejrzany o korupcję były szef kancelarii Zełenskiego wyszedł z aresztu

  • Wołodymyr Zełenski Fot. PAP/EPA/ROBIN VAN LONKHUIJSEN
    Wołodymyr Zełenski Fot. PAP/EPA/ROBIN VAN LONKHUIJSEN

    Dzień pamięci ofiar represji. Zełenski złożył kwiaty na polskim cmentarzu w Bykowni

  • Reżyser Iwan Urywski podczas tournée spektaklu „Makbet” w Gdańsku. Fot. Денис Дідківський
    Reżyser Iwan Urywski podczas tournée spektaklu „Makbet” w Gdańsku. Fot. Денис Дідківський

    Ukraiński reżyser teatralny i operowy dla Sestry.eu: teatr w Ukrainie nie stracił na aktualności

Serwisy ogólnodostępne PAP