Litwini kupią dwa polskie drony dla Ukrainy

2022-08-26 19:13 aktualizacja: 2022-08-26, 20:39
Pieniądze na zakup polskich dronów zebrał znany litewski dziennikarz telewizyjny i działacz społeczny Andrius Tapinas. Fot. wbgroup.pl
Pieniądze na zakup polskich dronów zebrał znany litewski dziennikarz telewizyjny i działacz społeczny Andrius Tapinas. Fot. wbgroup.pl
"Litwa za pieniądze zebrane w ramach akcji społecznej kupi dwa polskie drony Warmate dla Ukrainy" – poinformował w piątek litewski resort obrony. W tej sprawie wiceminister Vilius Semeszka w Warszawie rozmawiał z przedstawicielami koncernu Grupy WB. "Cieszymy się na współpracę z Litwą i dziękujemy za zaufanie do systemów Grupy WB” – powiedział PAP dyrektor ds. komunikacji Grupy WB Remigiusz Wilk.

Według komunikatu liewskiego resortu, „systemy mają być dostarczone przez polskiego producentów na przełomie października i listopada”, a „zapotrzebowanie na te drony zostało skoordynowane z Siłami Zbrojnymi Ukrainy”.

Akcja na rzecz Ukrainy

Pieniądze na zakup polskich dronów zebrał znany litewski dziennikarz telewizyjny i działacz społeczny Andrius Tapinas.

Nie jest to pierwsza akcja Tapinasa na rzecz Ukrainy. Z jego inicjatywy Litwini pod koniec maja zebrali 6 mln euro na zakup tureckiego dronu Bayrakgar, który już realizuje misje bojowe na Ukrainie.

„Cieszymy się na współpracę z Litwą i dziękujemy za zaufanie do systemów Grupy WB” – powiedział PAP dyrektor ds. komunikacji Grupy WB Remigiusz Wilk. „Jesteśmy zadowoleni, gdy ktoś jest nimi zainteresowany i zbiera pieniądze na zakup polskich systemów. Z przyjemnością je dostarczymy” – dodał.

Produkowany przez spółkę WB Electronics z Ożarowa Mazowieckiego system amunicji krążącej Warmate jest przeznaczony do zwalczania broni pancernej. System został opracowany przez Grupę WB i Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia.

Pojedynczy dron może pozostawać w powietrzu przez 70 minut. W kwietniu br. MON poinformowało o zakupie kolejnych zestawów dla polskiego wojska, które poprzednio otrzymało 100 takich zestawów. Dron-samobójca z Ożarowa został wybrany wcześniej przez kilka innych krajów, w tym Ukrainę.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

gn/