"Zanim deszcze ustąpią, możemy mieć jedną trzecią Pakistanu pod wodą"

2022-08-28 11:00 aktualizacja: 2022-08-28, 11:37
Powódź w Pakistanie. Fot. ARSHAD ARBAB PAP/EPA
Powódź w Pakistanie. Fot. ARSHAD ARBAB PAP/EPA
Ponad tysiąc osób zginęło w wyniku ulewnych deszczów monsunowych i powodzi, które od połowy czerwca nawiedzają Pakistan - poinformowała w niedzielę agencja AP za pakistańskimi rządowymi instytucjami reagowania kryzysowego. To poważna katastrofa klimatyczna - oceniła minister ds. zmian klimatu tego kraju Sherry Rehman .

"Zanim deszcze ustąpią, możemy mieć jedną czwartą lub jedną trzecią Pakistanu pod wodą. To (część) kryzysu klimatycznego na skalę globalną. (My w Pakistanie) będziemy potrzebować lepszego planowania i zrównoważonego rozwoju. Musimy (przejść do hodowli) bardziej odpornych upraw i poprawić funkcjonowanie struktur (państwa)" - powiedziała Rehman w rozmowie z tureckim nadawcą TRT World. Jej słowa zacytowała również agencja AP.

W czwartek minister powiadomiła, że w wyniku rekordowo obfitych deszczów monsunowych i katastrofalnych powodzi ucierpiało już ponad 30 mln mieszkańców kraju. Rząd w Islamabadzie zaapelował do społeczności międzynarodowej o pomoc humanitarną.

Według raportów ONZ od połowy czerwca, kiedy rozpoczęły się deszcze monsunowe, w Pakistanie zostało uszkodzonych ponad 3000 kilometrów dróg, 130 mostów i 495 000 domów. (PAP)

dsk/