O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Białoruś planuje manewry m.in. "uwolnienie tymczasowo zajętych terytoriów". Ukraina: jesteśmy gotowi

Na Białorusi w dniach 8-14 września zaplanowano manewry wojskowe, które przewidują m.in. „uwolnienie tymczasowo zajętych terytoriów”; niewykluczone, że pod tym pojęciem kryją się przygraniczne regiony Ukrainy – powiadomił sztab generalny armii ukraińskiej. Wojsko Ukrainy jest gotowe „na wszelki rozwój wydarzeń” - zapewniono.

Aleaksandr Łukaszenka na poligonie pod Borysowem Fot. PAP/ Leszek Szymański
Aleaksandr Łukaszenka na poligonie pod Borysowem Fot. PAP/ Leszek Szymański

„W dniach 8-14 września siły zbrojne Białorusi planują przeprowadzenie manewrów dowódczo-sztabowych, które mają się skupić na kwestiach obrony z dalszym przejściem do kontrataku i wyzwolenia terenów tymczasowo zajętych przez przeciwnika” – powiedział w czwartek gen. Ołeksij Hromow, wiceszef głównego zarządu operacyjnego sztabu generalnego sił zbrojnych Ukrainy. Cytuje go agencja Interfax-Ukraina.

Więcej

Wideorozmowa Władimira Putina i Emmanuela Macrona w 2020r. Fot. MICHAEL KLIMENTYEV / SPUTNIK / KREMLIN POOL/PAP/EPA
Wideorozmowa Władimira Putina i Emmanuela Macrona w 2020r. Fot. MICHAEL KLIMENTYEV / SPUTNIK / KREMLIN POOL/PAP/EPA

Macron: trzeba kontynuować dialog z Rosją, by zapobiec eskalacji konfliktu na Ukrainie

„Nie jest wykluczone, że pod tak zwanym tymczasowo utraconym terytorium kryją się przygraniczne regiony (ukraińskich – PAP) obwodów: wołyńskiego, rówieńskiego i żytomierskiego. To odpowiada koncepcji ogólnych działań sił zbrojnych tzw. państwa związkowego (Białorusi i Rosji) na kierunku ukraińskim. Ale siły zbrojne Ukrainy są gotowe na wszelki rozwój wydarzeń, w tym na kierunku północnym” – powiedział Hromow.

Jak dodał, w manewrach mają brać udział żołnierze z Rosji i krajów członkowskich poradzieckiej Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym.

Obecnie - zaznaczył Hromow - prawdopodobieństwo ofensywy przeciwnika z terytorium Białorusi lub inwazji wojsk białoruskich jest małe. (PAP)

mar/
 

Zobacz także

  • Swiatłana Cichanouska. Fot. PAP/Radek Pietruszka
    Swiatłana Cichanouska. Fot. PAP/Radek Pietruszka
    Specjalnie dla PAP

    Cichanouska: ultimatum Ukrainy wobec Białorusi pojawiło się w odpowiednim czasie [WIDEO]

  • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/Victor Kovalchuk
    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/Victor Kovalchuk

    Zełenski: Białoruś prowadzi działania na rzecz rozszerzenia agresji Rosji

  • Wołodymyr Zełenski Fot. PAP/EPA/ROBERT GHEMENT
    Wołodymyr Zełenski Fot. PAP/EPA/ROBERT GHEMENT

    Zełenski: Białoruś wyłączyła przekaźniki do sterowania rosyjskimi dronami

  • Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka. Fot. PAP/EPA/MAXIM SHEMETOV/POOL
    Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka. Fot. PAP/EPA/MAXIM SHEMETOV/POOL

    Ukraina dała Białorusi tydzień. „Jeśli Łukaszenka tego nie zrobi, zrobimy to my”

Serwisy ogólnodostępne PAP