Minister Czarnek: bezpieczeństwo dzieci w drodze do szkoły jest kluczowe

2022-09-02 07:53 aktualizacja: 2022-09-02, 11:12
Fot. PAP/Mirosław Trembecki
Fot. PAP/Mirosław Trembecki
Bezpieczeństwo dzieci w drodze do szkoły jest kluczowe; najpierw trzeba bezpiecznie do szkoły dojechać, by bezpiecznie się w niej uczyć - podkreślił w piątek w Lesznowoli (woj. mazowieckie) minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Szef MEiN wziął w piątek udział w briefingu "Bezpieczna droga do szkoły", który odbył się na terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Noblistów Polskich w Lesznowoli, gdzie podziękował Inspekcji Transportu Drogowego za rzetelną pracę, która przyczynia się do bezpieczeństwa dzieci dowożonych do szkół.

"Rzecz, która jest absolutnie najważniejsza to bezpieczeństwo. Bezpieczeństwo i w szkole, ale bezpieczeństwo zwłaszcza na dojazdach" - powiedział minister. Dodał, że praca ITD od wielu lat przyczynia się do tego, że autokary, które dowożą dzieci do szkół są sprawne. "To absolutnie kluczowe. Najpierw trzeba bezpiecznie do szkoły dojechać, by bezpiecznie się w niej uczyć" – powiedział szef MEiN.

Jak mówił, szkoła w Lesznowoli, gdzie zorganizowano briefing, jest duża; uczy się w niej 1500 dzieci, a pracuje ponad 200 nauczycieli. "Kłopotów kadrowych w tej wielkiej, podwarszawskiej szkole nie ma, z czego się bardzo cieszę. (...) Te strasznie negatywne artykuły w tych samych gazetach pojawią się każdego roku, tym się nie przejmujemy. Po prostu, idziemy w nowy rok szkolny" – powiedział.

Szef MEiN życzył uczniom i nauczycielom bardzo dobrego, spokojnego roku szkolnego. Zapewnił, że MEiN "będzie się troszczyć jeszcze mocniej o to, żeby warunki pracy i płacy nauczycieli w tym roku radykalnie się poprawiały".

Wiceminister infrastruktury Rafał Weber mówiąc o bezpieczeństwie zaznaczył, że inspektorzy ITD kontrolują autobusy dowożące dzieci do szkół, kontrolują kierowców i prowadzą działania edukacyjne z dziećmi i młodzieżą.

"Akcja 'Bezpieczna droga do szkoły' to akcja z wieloletnią tradycją, która jest prowadzona przez Inspekcję Transportu Drogowego i przynosi swoje efekty. Mamy do czynienia z coraz lepszym taborem, czyli autobusami, które dowożą dzieci do szkół, mamy do czynienia z wypoczętymi, trzeźwymi kierowcami. Wszystko jest na swoim miejscu" - powiedział Weber.

Wiceszef MI podkreślił również, że minione wakacje pod względem bezpieczeństwa w ruchu drogowym były najbezpieczniejsze w ujęciu ostatnich lat. "W okresie wakacji 2022 doszło do najmniejszej liczby wypadków, najmniejszej liczby rannych i to, co nas najbardziej cieszy - najmniejszej liczby ofiar śmiertelnych" - powiedział.

Dodał, że jest to dowód na to, że działania rządu i służb odpowiadających za bezpieczeństwo na drodze przynoszą skutek. "Działamy wielopłaszczyznowo, inwestujemy w nowe rozwiązania komunikacyjne i bezpieczne drogi. Łożymy bardzo duże środki finansowe na inwestycje drogowe każdego poziomu" - mówił.

Wskazał też na działania legislacyjne, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. "W roku 2021 i 2022 takowe wprowadziliśmy i one też przynoszą odpowiedni skutek" - zaznaczył. "Jestem przekonany, że działania, które prowadzimy na wielu płaszczyznach i teraz w trakcie roku szkolnego przyczynią się do jeszcze bezpieczniejszych dróg" - dodał.

Główny inspektor transportu drogowego Alvin Gajadhur poinformował, że Inspekcja w piątek rozpoczyna intensywne kontrole autobusów szkolnych dowożących dzieci do szkół. Dodał, że podczas kontroli inspektorzy ITD będą sprawdzać trzeźwość i uprawnienia kierowców, a także stan techniczny i obowiązkowe wyposażenie pojazdów.

"Niestety autobusy szkolne, które już od dawien dawna kontrolujemy są w gorszym stanie technicznym niż autokary wycieczkowe, które sprawdzane są przez inspektorów transportu drogowego w czasie wakacji" - zaznaczył Gajadhur.

W ubiegłym roku, do połowy października, inspektorzy ITD skontrolowali 1698 autobusów szkolnych. 145 kontroli, ze względu na stwierdzone nieprawidłowości dotyczące stanu technicznego (m.in. usterki układu hamulcowego, wycieki płynów eksploatacyjnych, uszkodzone ogumienie, czy brak aktualnych badań technicznych), zakończyło się zatrzymaniem dowodów rejestracyjnych, a w 41 przypadkach zakazem dalszej jazdy.

"Apelujemy do przewoźników o to, aby zapewniali bezpieczny tabor. Tu chodzi o bezpieczeństwo najmłodszych uczestników ruchu drogowego" - zaznaczył szef GITD. Zapewnił, że kontrole autobusów będą się odbywały przez cały rok szkolny, również na prośbę dyrektorów szkół i rodziców.

Jak informuje GITD, Akcji „Bezpieczna droga do szkoły” towarzyszą działania edukacyjne skierowane do najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów klas 1-3, prowadzone są zajęcia edukacyjne z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. W ubiegłym roku szkolnym w zajęciach uczestniczyło ok. 20 tysięcy dzieci.(PAP)

Autorzy: Marcin Chomiuk, Agnieszka Ziemska, Katarzyna Lechowicz-Dyl

mj/