Sprzedaż węgla. Kopalnia Budryk wydłuża czas dziennej sprzedaży dla gospodarstw domowych

2022-09-05 12:35 aktualizacja: 2022-09-05, 16:11
Kopalnia Węgla Kamiennego Budryk w Ornontowicach Fot. PAP/Zbigniew Meissner
Kopalnia Węgla Kamiennego Budryk w Ornontowicach Fot. PAP/Zbigniew Meissner
Należąca do Jastrzębskiej Spółki Węglowej kopalnia Budryk w Ornontowicach, która w połowie sierpnia na niewielką skalę rozpoczęła sprzedaż węgla opałowego dla gospodarstw domowych, od poniedziałku wydłużyła czas dziennej sprzedaży opału do godziny 21.30 - poinformowała JSW.

"Od dziś sprzedaż węgla w sortymencie Orzech odbywa się nie - jak wcześniej - na jednej, ale na dwóch zmianach, od 6.30 do 21.30. Zmiana służy usprawnieniu procesu sprzedaży" - powiedział PAP w poniedziałek rzecznik JSW Tomasz Siemieniec.

Dotąd JSW sprzedała prawie 1,9 tys. ton węgla typu Orzech, obsługując ponad 630 klientów.

Wcześniej JSW, wyspecjalizowana w węglu koksowym dla przemysłu stalowego, nie prowadziła indywidualnej sprzedaży węgla opałowego. Jej rozpoczęcie w kopalni Budryk ma wesprzeć odbiorców ogrzewających swoje domy tym paliwem w sytuacji braków węgla na rynku. Jeden nabywca może kupić maksymalnie trzy tony.

Zakupu węgla dokonuje się bezpośrednio w kopalni Budryk w Ornontowicach. Kopalnia zapewniła, że dokłada wszelkich starań, aby - poprzez rejestrację oczekujących - uporządkować kolejkę i sprawnie prowadzić załadunek.

Do zakładu należy przyjechać własnym transportem i ustawić się w kolejce przed bramą wjazdową. Pracownik ochrony, po rejestracji zainteresowanego, wyda numer uprawniający do wjazdu na teren zakładu. Konieczne jest podanie tonażu, numeru rejestracyjnego pojazdu oraz danych kierowcy. Zainteresowani z nieaktualnymi numerami lub bez nadanych numerów nie są obsługiwani.

Następnie kupujący składa dokument potwierdzający, że pod wskazanym adresem znajduje się odpowiednie źródło spalania na węgiel. Następuje załadunek; samochód wjeżdża na wagę, gdzie wydawane są dokumenty i przechodzi się do płatności. Można jej dokonać gotówką lub za pomocą tzw. szybkiego przelewu. To ostatni etap związany z zakupem węgla.

Pełnomocnictwa w razie kupowania dla innych

Nabywca, który chce zakupić węgiel dla kilku osób, musi posiadać przy sobie pełnomocnictwa upoważniające do złożenia w imieniu kupującego czytelnego podpisu na fakturze z oświadczeniem potwierdzającym nabycie i przeznaczenie paliwa. Druki takich pełnomocnictw dostępne są na stronie internetowej JSW. Ponadto osoba kupująca musi przedstawić dokument potwierdzający, że pod danym adresem znajduje się źródło spalania na węgiel.

JSW przypomniała, że nie produkuje i nie prowadzi sprzedaży tzw. ekogroszku, a jedynie węgiel w sortymencie Orzech, o parametrach opisanych na stronie internetowej firmy. "Jest to węgiel o niskiej zawartości popiołu i siarki, lecz o dużej spiekalności, co wyklucza jego zastosowanie jako paliwa zamiennego w stosunku do ekogroszków" - zaznaczył rzecznik spółki.

Dzienny limit sprzedaży węgla typu Orzech z kopalni Budryk to 180 ton. Jastrzębska spółka nie planuje oferowania węgla przez internet.(PAP)

mar/