Trzęsienie ziemi w Chinach. Wzrosła liczba ofiar

2022-09-06 07:43 aktualizacja: 2022-09-06, 12:49
Liczba ofiar poniedziałkowego trzęsienia ziemi w Syczuanie na południowym zachodzie Chin wzrosła do 65 – podała we wtorek chińska agencja prasowa Xinhua. Co najmniej 12 osób jest zaginionych, a około 200 odniosło obrażenia, z czego ponad 50 jest ciężko rannych.

W poniedziałek wieczorem miejscowe władze informowały o 21 ofiarach śmiertelnych i 30 rannych. Według państwowych mediów na niektórych obszarach doszło również do uszkodzeń sieci energetycznej.

Przywódca ChRL Xi Jinping nakazał wojsku i Zbrojnej Policji Ludowej, aby włączyły się w akcję usuwania szkód spowodowanych kataklizmem – podała Xinhua.

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,8 było najsilniejszym, jakie odnotowano w Syczanie od 2017 roku. Ofiary śmiertelne odnotowano w prefekturach Ganzizhou i Yaan. Wstrząsy były też odczuwalne między innymi w stolicy regionu, 21-milionowej metropolii Chengdu, która została niedawno objęta surowym lockdownem z powodu zakażeń koronawirusem.

W sieciach społecznościowych pojawiły się nagrania sugerujące, że gdy zatrzęsła się ziemia, mieszkańcom metropolii wciąż nie pozwalano wychodzić z budynków ze względu na trwający lockdown. Z relacji świadków wynika, że wstrząsy były tam znacznie słabsze niż w pobliżu epicentrum trzęsienia. Nie pojawiły się doniesienia o ofiarach w Chengdu.

Przez większość lata Syczuan zmagał się z rekordową suszą i falą upałów przekraczających 40 stopni. Doprowadziło to do niedoborów wody i prądu, który wytwarzany jest tam głównie w elektrowniach wodnych. Pod koniec sierpnia region nawiedziły ulewne opady deszczu, które w warunkach wyschniętej gleby stworzyły zagrożenie powodziowe i wymusiły ewakuację ponad 100 tys. osób.(PAP)

mj/