Trwa ukraińska kontrofensywa. Wyzwolono prawie 400 miejscowości w obwodzie charkowskim [RELACJA NA ŻYWO]

2022-09-13 06:36 aktualizacja: 2022-09-15, 08:37
Wojna w Ukrainie. Fot. PAP
Wojna w Ukrainie. Fot. PAP
Ukraina ma pełną kontrolę nad ponad 4000 km kw. terytorium odbitego od sił rosyjskich i stabilizuje sytuację na kolejnych 4000 km kw. - powiedział we wtorek prezydent Wołodymyr Zełenski w wieczornym przemówieniu wideo.

08:25 Okupanci wyłączyli mobilny internet w obwodzie ługańskim, by utrzymać kontrolę nad informacjami, podczas gdy rosyjskie wojska, urzędnicy i kolaboranci uciekają z wyzwolonej przez Ukraińców części obwodu charkowskiego – podał amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Ukraińska kontrofensywa w obwodzie charkowskim, na północnym wschodzie Ukrainy, w dalszym ciągu osłabia rosyjskie wojska, zagrażając rosyjskiej artylerii i obronie przeciwlotniczej – napisano w najnowszym raporcie think tanku.

08:10 Rosjanie porzucili cenny sprzęt wojskowy uciekając z rejonu Charkowa - podaje European Pravda za wywiadem brytyjskim.

07:30 Siły rosyjskie zrzuciły bombę lotniczą na miasto Izium - informuje Nexta.

06:59 Po rosyjskim ostrzale tamy w Krzywym Rogu w środkowej Ukrainie ewakuowano część mieszkańców, ponad sto gospodarstw w okolicy jest podtopionych - poinformował w czwartek mer miasta Ołeksandr Wilkuł.

Całą noc trwało usuwanie skutków rosyjskiego ataku na miasto ośmioma pociskami typu Kindżał i Iskander - przekazał mer. Zarządzono ewakuację części mieszkańców, ponad sto gospodarstw w okolicy zostało podtopionych

 

06:42 Rosyjski ostrzał Krzywego Rogu uszkodził m.in. tamę na rzece Ingulec. Miastu grozi powódź - podaje Biełsat.

06:31 Pekin udziela Moskwie wsparcia politycznego i mimo inwazji na Ukrainę deklaruje zamiar pogłębiania współpracy z Rosją. Według ekspertów oba kraje łączy chęć podkopania pozycji USA na świecie, a Rosja jest dla Chin użyteczna m.in. dlatego, że wspiera ich kluczowe interesy, odwraca uwagę Zachodu, jest źródłem surowców i technologii wojskowych.

06:07 Alarmy przeciwlotnicze w ukraińskich miastach rozlegają się cały czas, bywa, że kilka razy dziennie. Kiedy taki alarm jest ogłoszony, to w szkole natychmiast przerywana jest lekcja i wszyscy uczniowie schodzą do schronu - powiedziała wicedyrektorka ukraińskiej szkoły w Warszawie Larysa Vychivska.

02:09 Samochód wiozący Wołodymyra Zełenskiego uczestniczył w wypadku drogowym w Kijowie. Prezydent Ukrainy nie jest poważnie ranny - poinformował w nocy ze środy na czwartek na Facebooku sekretarz prasowy w administracji Zełenskiego Serhij Nikiforow.

"W Kijowie jakiś samochód zderzył się z samochodem prezydenta Ukrainy i pojazdami eskortującymi. Towarzyszący głowie państwa medycy udzielili pierwszej pomocy kierowcy, po czym zabrała go karetka pogotowia. Prezydent został zbadany przez lekarza, nie stwierdzono poważnych obrażeń" - napisał Nikiforow.

 

22:37 Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price powiedział w środę, że administracja Joe Bidena prowadzi rozmowy z kongresmenami na temat nowych sankcji na Rosję. Miałoby to zastąpić uznanie Rosji za państwo wspierające terroryzm, czego domaga się Kongres. W środę nowy projekt ustawy w tej sprawie zgłosili senatorowie obydwu partii.

22:00 Rosja poprzez ostrzelanie hydrotechnicznych obiektów w Krzywym Rogu próbuje zatopić to miasto - oświadczył w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Na miasto tego dnia spadło osiem pocisków manewrujących.

 

21:37 Jewgienij Prigożyn, określany przez media jako "kucharz Putina", osobiście rekrutuje więźniów w Rosji do walk w wojnie na Ukrainie - informuje w środę portal Mediazona, powołując się na nagranie opublikowane w mediach społecznościowych.

 

21:00 Sroga zima może doprowadzić do niepokojów społecznych w Europie, gdzie inwazja Rosji na Ukrainę już doprowadziła do "strasznych" konsekwencji gospodarczych i podsyca obawy przed recesją - oświadczyła w środę szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa.

20:30 Kanclerz Olaf Scholz nie widzi zmiany w postawie prezydenta Rosji Władimira Putina wobec wojny z Ukrainą. "Niestety nie mogę powiedzieć, że obecnie wzrosła tam świadomość, że rozpoczęcie tej wojny było błędem" - powiedział w środę w Berlinie Scholz, nawiązując do swojej wtorkowej 90-minutowej rozmowy telefonicznej z Putinem.

20:01 Wiceminister obrony Ukrainy: w obwodzie charkowskim wyzwoliliśmy prawie 400 miejscowości

Ukraińskie siły odbiły z rąk wojsk rosyjskich prawie 400 miejscowości w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy - poinformowała w środę wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

18:39 Osiem rosyjskich pocisków manewrujących uderzyło w miasto Krzywy Róg

 

Rosyjskie wojsko ostrzelało w środę ośmioma pociskami manewrującymi miasto Krzywy Róg w środkowej Ukrainie - poinformował Kyryło Tymoszenko z biura prezydenta Ukrainy. Dodał, że w wyniku ataku nie ma ofiar wśród mieszkańców, ale zniszczone zostały obiekty infrastruktury wodnej.

18:14 Pod gruzami zbombardowanego bloku w Iziumie znaleziono 47 ciał

Ciała 47 osób znaleziono pod gruzami ostrzelanego przez siły rosyjskie bloku mieszkalnego w Iziumie w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy - poinformował w środę przedstawiciel ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko.

17:40 Na terytorium Ukrainy, przy granicy z Rosją, przebywa wielu rosyjskich żołnierzy, którzy nie mają jedzenia ani łączności z dowództwem - podał ukraiński wywiad wojskowy (HUR). Informuje też o utworzeniu na rosyjskich tyłach oddziałów zaporowych.

"Wielu okupantów skoncentrowało się w pobliżu rosyjskiej granicy w okolicy obwodu biełgorodzkiego. Nie mają łączności z dowództwem, nie ma dostaw jedzenia i amunicji" - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej HUR.

Według ukraińskiego wywiadu, "żeby zatrzymać masowe ucieczki z pola walki, kremlowskie dowództwo nasila wykorzystywanie +sprawdzonych+ sowieckich metod 'przekonywania'". Jak dodano, z przechwyconych rozmów wynika, że na tyłach utworzono oddziały zaporowe, które mają likwidować wycofujących się wojskowych.

17:02 Na wyzwolonych spod rosyjskiej okupacji terenach ukraińskie wojska budują i umacniają fortyfikacje, które mają służyć do obrony w razie ponownego ataku Rosjan - poinformował premier Ukrainy Denys Szmyhal.

"Na deokupowanych terytoriach pilnie budowane są fortyfikacje, by bronić je (terytoria) przed powtórnym zajęciem" - powiedział na konferencji prasowej premier. Jego wypowiedź cytuje agencja Interfax-Ukraina. Szmyhal zaznaczył, że na terenach tych są już pewne instalacje obronne, ale władze chcą, by były one solidniejsze.

16:19 To powtórka Buczy – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas wizyty w Iziumie i Bałaklii, miastach wyzwolonych spod rosyjskiej okupacji w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie kraju. „Znów widzimy tortury, znów widzimy ruiny” – powiedział.

„Ja, widząc Izium i Bałakliję… do takich rzeczy nie można się przyzwyczaić, ale po Buczy nie będziemy zdziwieni działaniami rosyjskich terrorystów. Nie będziemy zdziwieni, bo widzimy to samo. Znów tortury, znów ruiny, szkoły, przedszkola” – dodał, cytowany przez portal Ukrainska Prawda. „Rosjanie zostawiają jeden i ten sam ślad. Niczego nowego nie zobaczyłem” – podkreślił Zełenski.

Prezydent zwrócił uwagę, że mieszkańcy wyzwolonego Iziumu są w szoku. „Oni nie rozumieją, co się dzieje. Od pół roku nie ma światła, nie ma wody, nie ma prądu. Pół roku żyli pod okupacją i bali się wojny. Oni w zasadzie boją się jakichkolwiek zmian” – powiedział Zełenski.

15:20 Straty Rosjan w obwodzie charkowskim:

15:10 Kilka osób na anektowanym przez Rosję Krymie zostało ukaranych aresztem za to, że na weselu wykonano piosenkę „Czerwona Kalina” – pisze w środę portal Suspilne. Sąd orzekł, że jest to „bojowa pieśń ukraińskich nacjonalistów”.

Jak podaje Suspilne, powołując się na media na Krymie, sąd w Bachczysaraju pociągnął do odpowiedzialności administracyjnej organizatorów i uczestników przyjęcia. Właściciel restauracji został ukarany 15 dniami aresztu, DJ i tancerka - 10 dniami, a na matkę narzeczonego nałożono karę pięciu dni aresztu. Wobec dwóch osób zasądzono grzywny.

14:43 Papież Franciszek, składający wizytę w Kazachstanie, wystosował w środę apel o pomoc dla cierpiącej ludności Ukrainy. "Nalegajmy, aby naprawdę usiłowano osiągnąć pokój" - wezwał na zakończenie mszy dla tysięcy wiernych, odprawionej na dawnych terenach wystawy Expo w stolicy kraju, Nur-Sułtanie.

"Myślę o wielu miejscach udręczonych wojną, szczególnie o umiłowanej Ukrainie. Nie przyzwyczajajmy się do wojny, nie ulegajmy jej nieuchronności. Przyjdźmy z pomocą tym, którzy cierpią, i nalegajmy, aby naprawdę usiłowano osiągnąć pokój" - powiedział papież.

14:28 W trakcie przemówienia Wołodymyra Zełenskiego w Iziumu rozległa się eksplozja, ale prezydent nie przerwał wypowiedzi.

14:05 Ukraiński nauczyciel obecnie w armii spotkał się ze swoimi uczniami.

13:58 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski opublikował kolejne nagranie video dotyczące rosyjskiej ofensywy.

13:53 Ukraiński pisarz i muzyk Serhij Żadan podziękował polskim fanom za koncert w Gdańsku. Zaprosił na swój występ w Warszawie.

13:23 Duże protesty rolników rozpoczęły się w środę w Bułgarii. Producenci zboża i słonecznika wyjechali na drogi maszynami rolniczymi, poważnie utrudniając ruch. Rolnicy protestują przeciwko importowi ziarna z Ukrainy, a także próbom wznowienia poszukiwań gazu łupkowego.

13:17 Rosyjscy wojskowi znów są w mieście Kreminna w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy - poinformował w środę szef administracji obwodowej Serhij Hajdaj. Dodał, że na obszarach okupowanych Rosjanie blokują internet.

13:05 Od 6 września Ukraińcy dokonali ogromnych zdobyczy terytorialnych. To jedna z najlepszych kontrofensyw od czasów II wojny światowej, a zarazem jedna z największych porażek sił rosyjskich od czasów II wojny, mówi w wywiadzie dla tygodnika "Spiegel" brytyjski ekspert wojskowy Ed Arnold.

12:53 Słowa modlitwy na ścianach piwnicy, w której torturowano Ukraińców.

12:27 Następstwa kolejnych rosyjskich ataków.

12:00 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyjechał w środę do Iziumu w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie kraju; w regionie tym ukraińskie siły zbrojne prowadzą kontrofensywę przeciwko wojskom rosyjskim - podał w środę portal telewizji Suspilne.

11:55 Chcemy jeszcze przed zimą, wyzwolić jak najwięcej obszarów - zapowiedział odchodzący ambasador Ukrainy w RFN Andrij Melnyk w programie Sandry Maischberger w telewizji ARD. Stwierdził też, że Putin "nie jest dobrym dowódcą", ale jako człowiek KGB jest dobry w zastraszaniu ludzi.

11:43 Przybite do tablicy gadżety rosyjskich żołnierzy w bazie lotniczej na Krymie.

11:29 Na początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę Putinowi oferowano umowę, która spełniłaby żądanie Moskwy i utrzymała Ukrainę poza NATO, ale on ją odrzucił i kontynuował zbrojną kampanię – podała w środę agencja Reutera, powołując się na trzy anonimowe źródła zbliżone do rosyjskich władz.

11:04 W dyskusji o dostawie czołgów na Ukrainę lider CDU Friedrich Merz zarzucił rządowi federalnemu niepotrzebne wahanie. Niemcy mogłyby zrobić więcej. Dałbym pozwolenie na eksport bojowych wozów piechoty Marder - powiedział szef chadeckiej partii w programie telewizji ZDF "Markus Lanz".

10:47 Pomnik Katarzyny II w Odessie ponownie został oblany czerwoną farbą.

10:37 Społeczeństwo Ukrainy opowiada się za obroną przed Rosją, niezależnie od kosztów, i odrzuca wszelkie ustępstwa, które doprowadziłyby do powołania zależnego od Moskwy rządu w Kijowie lub utraty terytorium – wynika z sondażu opisanego na portalu The Conversation.

10:25 Minionej nocy wojska rosyjskie zaatakowały Mikołajów.

09:24 Jeśli wykażemy się niezbędną odwaga i solidarnością, Putin poniesie porażkę, a Ukraina i Europa zwyciężą - powiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas debaty o stanie Unii Europejskiej w Parlamencie Europejskim w Strasburgu w środę.

08:43 Siły ukraińskie uniemożliwiają wojskom rosyjskim naprawę mostu kachowskiego przez Dniepr i zniszczyły kolejną rosyjską przeprawę pontonową w pobliżu miejscowości Dariwka – podała w środę agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.

08:30 Są trochę jak psycholog, a trochę jak korepetytor. Tłumaczą, dlaczego nie wolno w czasie lekcji nosa trzymać w smartfonie, choć przecież w szkole koło Charkowa pozwalali. I czym się różni kartkówka od klasówki i czego ten pan od matmy chce. W samej Warszawie pracuje już kilkuset asystentów nauczycieli, a że szkoły i przedszkola wciąż o nich proszą, będzie ich jeszcze więcej.

08:15 Kontrofensywa Ukrainy w obwodzie charkowskim wywołała panikę wśród Rosjan na okupowanych terenach. Kreml po raz pierwszy od początku wojny przyznał się do porażki, ale jego propagandyści próbują zrzucić odpowiedzialność z Putina – ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojna (ISW).

07:41 W obliczu topniejących zapasów uzbrojenia Rosja najpewniej sprowadza coraz więcej broni z innych krajów obłożonych sankcjami, takich jak Iran i Korea Płn. – ocenił w środę brytyjski resort obrony, komentując strącenie irańskiego drona przez siły ukraińskie.

07:02 Armia Rosji wobec znacznych strat na froncie poszukuje nowych rezerw w więzieniach, obiecując amnestię recydywistom, a w Gorłówce, mieście w tzw. Donieckiej Republice Ludowej, chce zwerbować 6 tys. ludzi - informuje w raporcie w środę ukraiński Sztab Generalny.

06:50 Rosyjskie ataki rakietowe na obiekty infrastruktury krytycznej, w tym elektrownie, mają przestraszyć Ukraińców przed chłodną zimą oraz m.in. podważyć zdolność Ukrainy do przesyłania prądu do Polski – ocenił w rozmowie z PAP ukraiński politolog Jewhen Mahda.

22:30 Rekomendacje dotyczące porozumienia o międzynarodowych gwarancjach bezpieczeństwa dla Ukrainy zaprezentowali prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu współprzewodniczący specjalnej grupy eksperckiej - szef gabinetu prezydenta Andrij Jermak i były sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rassmusen.

22:00  Ukraina ma pełną kontrolę nad ponad 4000 km kw. terytorium odbitego od sił rosyjskich i stabilizuje sytuację na kolejnych 4000 km kw. - powiedział we wtorek prezydent Wołodymyr Zełenski w wieczornym przemówieniu wideo.

"Szczegółowo przeanalizowaliśmy sytuację na wyzwolonym terytorium naszego państwa - mówił Zełenski. - Obecnie działania stabilizacyjne zostały zakończone na obszarach o łącznej powierzchni ponad 4000 km kw., a stabilizacja trwa w przybliżeniu na takim samym wyzwolonym terytorium. Odkrywane są niedobitki okupantów i grup sabotażowych, kolaboranci są zatrzymywani i przywracane jest pełne bezpieczeństwo".

W poniedziałek Zełenski mówił, że w kontrofensywie Ukraina odzyskała 6000 km kw. Ukraińscy urzędnicy twierdzą jednak, że ważne jest rozróżnienie między przejmowaniem terytorium a zapewnieniem, że jest ono całkowicie bezpieczne.

"Bardzo ważne jest, aby wraz z naszymi oddziałami, z naszą flagą, na tereny odjęte spod okupacji wkroczyło zwykłe, normalne życie" - podkreślił ukraiński prezydent.

Zełenski zaznaczył też, że razem z partnerami Ukraina zbudowała już potężną koalicję antywojenną, w skład której wchodzą dziesiątki państw. "A teraz pracujemy nad tym, aby najpotężniejsze państwa, które już nam pomagają, stały się koalicją pokoju, która będzie trwać wiecznie" - powiedział.

Przekazał też, że rozmawiał z dyrektor Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristaliną Georgiewą i podziękował jej za przyznanie przez MFW 1,4 mld dolarów dodatkowego wsparcia dla Ukrainy. "Omówiliśmy nowy program współpracy i ogólnie zachowanie stabilności finansowej Ukrainy" - poinformował Zełenski. (PAP)

21:17 Mimo dużych problemów, Rosja wciąż ma duże zdolności wojskowe do wykorzystania nie tylko na Ukrainie, ale potencjalnie także gdzieś indziej - oświadczył we wtorek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Białym Domu John Kirby. Zapowiedział też wysłanie Ukrainie kolejnego pakietu uzbrojenia w nadchodzących dniach.

20:30 Kanclerz Olaf Scholz rozmawiał we wtorek po południu przez telefon z prezydentem Rosji Władimirem Putinem - poinformował rzecznik rządu federalnego Steffen Hebestreit. 90-minutowa rozmowa poświęcona była trwającej wojnie Rosji z Ukrainą i jej konsekwencjom. Scholz wezwał do wycofania rosyjskich wojsk z Ukrainy.

19:45 Amerykańska ambasada w Berlinie oświadczyła we wtorek, że USA doceniają wsparcie wojskowe Niemiec dla Ukrainy i wzywają wszystkich sojuszników do udzielenia Ukrainie jak największej pomocy. Wcześniej niemieckie media informowały, że rząd USA miał zwrócić się do władz RFN o większą pomoc dla Ukrainy w odpieraniu rosyjskiej inwazji.

19:00 Międzynarodowy Fundusz Walutowy udzieli Ukrainie 1,4 mld dolarów dodatkowej pomocy – poinformował na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

18:00 Trwająca ofensywa Sił Zbrojnych Ukrainy na północnym wschodzie kraju jest wynikiem narad z wojskowymi z USA i Wielkiej Brytanii, podczas których zidentyfikowano słabe punkty sił rosyjskich - pisze "New York Times". Dziennik dodaje, że wbrew niektórym doniesieniom równoczesna ofensywa Ukraińców na południu nie jest działaniem pozorowanym.

17:37 W wyzwolonej spod rosyjskiej okupacji miejscowości Wysokopilla, w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, niemal wszystkie budynki zostały ograbione lub zniszczone w wyniku ostrzałów – poinformowała policja. Wykryto liczne fakty „okradania budynków, kradzieży samochodów, motocykli, rowerów” przez rosyjskich wojskowych.

„W wiosce praktycznie nie ma ocalałych budynków - wszystkie są albo zniszczone przez ostrzały, albo obrabowane przez wojskowych kraju-agresora” – powiadomiła policja na Facebooku. 

 

21 воєнний злочин російської армії зафіксували поліцейські на Херсонщині За минулу добу поліція відкрила 21...

Posted by Поліція Херсонської області on Tuesday, September 13, 2022

Jak podano, w ciągu jednego dnia wszczęto 21 postępowań związanych z rosyjskimi zbrodniami wojennymi w obwodzie chersońskim. Agencja Ukrinform przywołuje również opublikowaną na Facebooku radnego rady obwodowej informację o tym, że Rosjanie najpierw ukradli krowy z gospodarstw prywatnych, a potem zastrzelili zwierzęta.

17:15 Ministerstwo obrony Ukrainy publikuje zdjęcia rosyjskiego sprzętu wojskowego, który porzucili okupanci uciekający przed żołnierzami ukraińskimi. 

16:08 Pomimo zachodnich sankcji niemieckie firmy Walter, Schunk i Kemmler działają w Rosji i dostarczają technologie, których Rosja potrzebuje do produkcji i serwisowania broni ofensywnej – pisze Euromaidan Press.

Według publikacji współpraca z tymi niemieckimi firmami daje Rosji dostęp do niezbędnych technologii, które „pomagają w obsłudze i produkcji samolotów, pocisków i czołgów”. Autorem artykułu jest Anton Mykytiuk, członek Rady Kontroli Społecznej Narodowego Biura Antykorupcyjnego i ekspert Rady Bezpieczeństwa Gospodarczego Ukrainy.

Walter AG to - jak pisze Mykytiuk - jedna czołowych firm przemysłu metalowego. Koncern od dawna i na dużą skalę dostarcza Rosji sprzęt dla firm zbrojeniowych, ma w tym kraju wiele filii. „Większość firm, które używają sprzętu firmy Walter należy do gigantów zbrojeniowych jak Ałmaz-Antiej, Rostec, Rosatom i Roskosmos. Większość z nich jest pod sankcjami UE i USA” – pisze Euromaidan Press.

15:50 Prezydent Wołodymyr Zełenski zaprezentował w mediach społecznościowych nową inicjatywę promującą ukraińskie produkty. Zysk z ich sprzedaży wesprze walczącą Ukrainę.

15:43 Pierwsza Dama Ukrainy Ołena Zełenska dziękuje krajom, które przekazały środki na transport medyczny dla Ukrainy.

15:21 Podczas wizyty w Danii szef MSZ Zbigniew Rau uczestniczył w rozmowach dotyczących sytuacji na Ukrainie.

15:00 Kolejne statki ze zbożem opuściły Ukrainę.

14:25 Rosjanie przygotowali propagandowe podręczniki szkolne dla dzieci z Mariupola.

14:07 Sukcesy wojsk ukraińskich zmuszają kierownictwo rosyjskich władz okupacyjnych na Krymie oraz w południowych regionach naszego kraju do pospiesznej ewakuacji swych rodzin do Federacji Rosyjskiej - poinformował we wtorek wywiad ministerstwa obrony Ukrainy  (HUR).

14:01 Ukraińcy przeprowadzili brawurową i skuteczną kontrofensywę, ale Rosja to wciąż ogromne zagrożenie. Jak wspólnota euroatlantycka musimy utrzymać jedność i kontynuować wsparcie dla Ukrainy - to także polskie czołgi pomogły Ukraińcom w osiągnięciu sukcesu - powiedział wiceszef MSZ Marcin Przydacz.

13:59 Rosjanie zaczęli poprawiać warunki przetrzymywania jeńców w tzw. obozie filtracyjnym w Ołeniwce, na okupowanej części obwodu donieckiego, przed wizytą tam misji ONZ - powiedział we wtorek telewizji Suspilne przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow.

13:54 Ukraina potrzebuje niemieckich czołgów i wozów bojowych, by ratować swoich obywateli przed ludobójstwem, tymczasem z Niemiec napływają rozczarowujące sygnały – oświadczył we wtorek szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba, pytając przy tym: „Czego Berlin się boi”?

13:17 Gdyby Ukraina w tej morderczej wojnie z Rosją polegała na Niemczech, wiodącym i przede wszystkim najpotężniejszym gospodarczo kraju w Europie, to już by nie istniała - pisze w komentarzu dziennik "Berliner Zeitung" i dodaje: Władimir Putin by wygrał.

12:44 Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) oświadczył we wtorek, że Rosja próbuje kupić w poradzieckich państwach Azji Centralnej, np. w Tadżykistanie, pociski do systemów artyleryjskich wyprodukowanych jeszcze w ZSRR.

 

11:50 Siły ukraińskie prawdopodobnie zestrzeliły w obwodzie charkowskim drona bojowego wyprodukowanego w Iranie i używanego przez atakujące Ukrainę wojska rosyjskie – podała we wtorek agencja Ukrinform, cytując Centrum Komunikacji Strategicznej Sił Zbrojnych Ukrainy.

 

11:46 W Rosji coraz silniejszy staje się antydemokratyczny i prowojenny ruch prawicowych nacjonalistów, którzy krytykują Kreml za porażki w wojnie na Ukrainie, domagając się eskalacji konfliktu i całkowitego podbicia Ukrainy bez litości dla ofiar cywilnych - pisze na portalu magazynu "Foreign Policy" rosyjski dziennikarz Aleksiej Kowalow.

11:39 Szef obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy, Serhij Hajdaj, poinformował we wtorek, że z miasta Kreminna w tym regionie wycofały się oddziały rosyjskie. Siły ukraińskie nie wkroczyły do miasta. Rosjanie wrócili zaś do innej miejscowości - Swatowe.

11:15 W walkach w obwodzie donieckim zginął solista Opery Narodowej Ukrainy Ołeksandr Szapował.

11:11 Liczbę żołnierzy rosyjskich, którzy trafili do niewoli w trakcie kontrofensywy sił ukraińskich w obwodzie charkowskim na wschodzie kraju szacuje się w tysiącach - przekazała we wtorek ukraińska agencja UNIAN, powołując się na media w Niemczech.

11:06 Od początku wojny Ukraina próbuje przekonać rząd RFN o konieczności dostarczenia czołgów bojowych. Niemcy do tej pory wysyłać czołgów nie chciały. Według dziennika "Bild" oprócz Ukrainy obecnie także USA wywierają presję na Niemcy, by zwiększyły pomoc. Rośnie też nacisk ze strony rządowych koalicjantów SPD.

10:49 1. Gwardyjska Armia Pancerna, jedna z najbardziej prestiżowych rosyjskich armii, której rolą w razie wojny z NATO ma być obrona Moskwy, wycofała się z obwodu charkowskiego, a jej zdolności bojowe są mocno zdegradowane - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.

10:32 Najnowsze statystyki wojenne podane przez władze Ukrainy:

09:47 Ukraińska Gwardia Narodowa potwierdziła, że żołnierze wkroczyli do Swiatohirska w obwodzie donieckim i przejęli kontrolę nad miastem - poinformował portal Suspilne. W mieście są ukraińscy wojskowi, żołnierze gwardii i obrony terytorialnej.

09:23 Dostawy prądu do Charkowa i obwodu charkowskiego znów zostały przerwane z powodu ostrzałów rosyjskich - poinformował we wtorek Kyryło Tymoszenko, wiceszef kancelarii prezydenta Ukrainy. Wyjaśnił, że nie działa rezerwowa linia energetyczna.

 

09:00 Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk ostrzegła, że nauczyciele z Rosji zatrzymani przez armię ukraińską na terenach wyzwalanych spod okupacji rosyjskiej staną przed sądem za złamanie praw wojny i grozić im będzie kara do 12 lat więzienia.

08:25 Straty sił rosyjskich przekroczyły 53 tys. osób - informuje Українська правда.

08:07 Wiceszef MSW Ukrainy Jewhenij Jenin poinformował, że w ciągu doby armia ukraińska przejęła kontrolę nad ośmioma miejscowościami w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy. Wymienił Izium, o którego wyzwoleniu informowano wcześniej i wsie wokół tego miasta.

"W ciągu doby ustanowiliśmy kontrolę nad ośmioma miejscowościami (...), są to: Izium, Buhajiwka, Czystowodiwka, Łypczaniwka, Kapytoliwka, Łewkiwka, Spiwakiwka, Kamjanka" - powiedział Jenin. Są to wsie w rejonie (powiecie) iziumskim. Jenin, który wypowiadał się w poniedziałek wieczorem powiedział, że w tych miejscowościach armia prowadzi teraz przeszukania i kontrole.

07:48 W miejscowościach pod okupacją rosyjską i tych wyzwalanych przez siły ukraińskie codziennie odnotowywanych jest do 200 zbrodni wojennych; powierzchnia zaminowanych obszarów przekracza 70 tys. km2 - poinformował we wtorek ukraiński Sztab Generalny.

"Na terenach ukraińskich - czasowo zajętych, i już wyzwolonych z rąk wroga - odnotowywanych jest codziennie do dwustu krwawych zbrodni wojennych popełnionych przez okupantów rosyjskich. Wysokie pozostaje zagrożenie minami w wyzwalanych miastach i wsiach; ponad 70 tys. km kwadratowych w dziesięciu obwodach jest zaminowanych amunicją i substancjami wybuchowymi" - głosi poranny komunikat sztabu.

07:21 Oprócz udanej kontrofensywy w obwodzie charkowskim, Ukraińcy odnoszą sukcesy również na południu kraju; siły rosyjskie prawdopodobnie wycofały się ze wsi Kyseliwka 15 km na północny zachód od Chersonia – ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

W najnowszym raporcie opisującym stan na poniedziałek 12 września think tank podkreśla, że ukraińska kontrofensywa na południu w dalszym ciągu wywiera znaczący wpływ na morale i zdolności bojowe rosyjskiego wojska.

 

06:55 Szybkie natarcie sił ukraińskich w obwodzie charkowskim i odbicie z rąk Rosjan szeregu miejscowości na tym terenie odcięło wojska rosyjskie w Ukrainie od ważnych szlaków zaopatrzenia – powiedział PAP ukraiński ekspert wojskowy Pawło Łakijczuk.

Analityk nie wykluczył, że w kampanii w obwodzie charkowskim uczestniczą czołgi, przekazane Ukrainie przez Polskę.

03:15 Przebywający w Meksyku sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział w poniedziałek, siły ukraińskie dokonały "znaczącego postępu" w kontrofensywie przeciwko rosyjskim wojskom.

"To, co zrobili, jest bardzo metodycznie zaplanowane i oczywiście skorzystali ze znacznego wsparcia ze strony Stanów Zjednoczonych i wielu innych krajów, jeśli chodzi o zapewnienie, że Ukraina posiada sprzęt, którego potrzebuje do przeprowadzenia tej kontrofensywy" - powiedział główny dyplomata USA cytowany przez agencję Reutera.

02:15 Od początku września do dzisiaj nasi bojownicy wyzwolili ponad 6.000 km kwadratowych terytorium Ukrainy na południu i na wschodzie - powiedział Zełenski w swoim orędziu.Postępy naszych wojsk są kontynuowane - dodał prezydent.

 

Yesterday and today, the Russian army struck the Ukrainian energy infrastructure. Hundreds of thousands of Ukrainians found themselves in the dark – without electricity. Houses, hospitals, schools, communal infrastructure... Russian missiles hit precisely those objects that have absolutely nothing to do with the infrastructure of the Armed Forces of our country. This is a sign of the desperation of those who invented this war. This is how they react to the defeat of Russian troops in the Kharkiv region. They can't do anything to our heroes on the battlefield, and that's why Russia is directing its vile strikes against civilian infrastructure. To protect against this, we must further strengthen our cooperation – everyone in the free world. Together we can overcome Russian terror. Russia must be designated a terrorist state. Strengthen sanctions – the eighth EU sanctions package is needed. It is necessary to increase aid to Ukraine, first of all to speed up the provision of air defense systems to our country.

Posted by Володимир Зеленський on Monday, September 12, 2022

 

22:27 Wiele z rosyjskich oddziałów, które wycofały się z obwodu charkowskiego w wyniku ukraińskiej ofensywy, powróciło za granicę, do Rosji - przekazał w poniedziałek przedstawiciel Pentagonu. Jak dodał, odwrót wojsk rosyjskich był zdezorganizowany i wskazywał na duże problemy z morale i dowodzeniem.

22:23 Ukraińcy byli w stanie wykorzystać amerykańskie dane wywiadu do zidentyfikowania kluczowych rosyjskich celów; zaczęli planować kontrofensywę, która pozwoliła im w ostatnich dniach osiągnąć znaczące sukcesy na północnym wschodzie – poinformował w poniedziałek „New York Times”.

21:28 Poparcie UE dla Ukrainy nie osłabnie, nasza strategia działa: pomagać Ukrainie dawać odpór, naciskać na Rosję sankcjami i pomagać partnerom na całym świecie – napisał szef unijnej dyplomacji Josep Borrell po rozmowie z ukraińskim ministrem spraw zagranicznych Dmytrem Kułebą.

Z kolei Kułeba powiadomił, że Borrell „wyraził podziw i szacunek dla Sił Obrony Ukrainy, które wyzwalają nowe terytoria spod okupacji rosyjskiej”.

21:09 Ataki rakietowe na elektrociepłownię w Charkowie, to nie tylko bezmyślna zemsta, ale kolejny etap eskalacji – ocenił ekspert wojskowy Mychajło Żyrochow w rozmowie z Radio NV, prognozując, że Moskwa może nasilić ataki na kluczową infrastrukturę cywilną „metodami terrorystycznymi”.

20:50 Ukraina stara się uzyskać od USA rakiety ATACMS i inną zaawansowaną broń na potrzeby kontynuowania swojej ofensywy w przyszłym roku - informuje w poniedziałek dziennik "Wall Street Journal", powołując się na liczącą 29 pozycji listę broni, o którą zwraca się Kijów.

20:27 Na wyzwolonych terenach Ukrainy wykrywane są masowe zbrodnie wroga, fakty złamania międzynarodowego prawa humanitarnego i praw prowadzenia wojny – powiadomił sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych w poniedziałkowym raporcie.

 

Оперативна інформація станом 18.00 12.09.2022 щодо російського вторгнення Відео (речник Генерального Штабу Збройних Сил...

Posted by Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine on Monday, September 12, 2022

19:40 Zniszczenia po okupacji rosyjskiej w obwodzie charkowskim:

19:17 Kolejna śmierć wysoko postawionego rosyjskiego urzędnika. Znaleziono ciało Ivana Peczorina, dyrektora zarządzającego przemysłu lotniczego Dalekiego Wschodu i Arctic Development Corporation. Pieczorin w stanie upojenia alkoholowego wypadł za burtę łodzi rekreacyjnej.

(PAP)