O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Zmarł architekt Stanisław Fijałkowski. Zaprojektował m.in. budynek Biblioteki Narodowej i SGGW

13 września w wieku 88 lat zmarł architekt i pedagog Stanisław Fijałkowski - poinformowała PAP rodzina zmarłego. Informację potwierdziło Stowarzyszenie Architektów Polskich.

Biblioteka Narodowa. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Biblioteka Narodowa. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Msza święta żałobna zostanie odprawiona 20 września o godzinie 9.50 w kościele Murowanym przy cmentarzu na warszawskim Bródnie.

Fijałkowski urodził się w 1934 r. Był absolwentem i wykładowcą Politechniki Warszawskiej. Jest autorem setek obiektów o łącznej kubaturze przekraczającej 4 miliony metrów sześciennych, m.in. gmachów Biblioteki Narodowej i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, a także zespołu dydaktyczno-administracyjnego UMCS w Lublinie, budynków dydaktycznych KUL oraz Teatru Muzycznego oraz Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie. Jest także twórcą ambasad i konsulatów Rzeczpospolitej Polski w Kairze, Wilnie, Atenach, Monachium i Barcelonie.

Bogatą listę obiektów o różnorodnych funkcjach uzupełnia kilkanaście obiektów sakralnych w Warszawie i Lublinie, sanatoria w Szczawnicy i Nałęczowie, ponad 40 szkół środowiskowych z przedszkolami, salami gimnastycznymi i basenami oraz liczne obiekty mieszkalne i usługowe w Polsce i za granicą.

Stanisław Fijałkowski ponad trzydzieści nagród i wyróżnień.(PAP)

Autorka: Anna Kruszyńska

kgr/

Zobacz także

  • Invest Komfort (1)
    Invest Komfort (1)

    Synergia z naturą i ponadczasowa forma - Małokacka

  •  Otwarcie zamurowanej krypty pod kościołem klasztornym pobernardyńskim w Kazimierzu Biskupim. Fot. PAP/Bartosz Skonieczny
    Otwarcie zamurowanej krypty pod kościołem klasztornym pobernardyńskim w Kazimierzu Biskupim. Fot. PAP/Bartosz Skonieczny
    Specjalnie dla PAP

    Rozpoczęły się badania zamkniętej krypty pod kościołem w Kazimierzu Biskupim [NASZE WIDEO]

  • PAP/Zbigniew Matuszewski
    PAP/Zbigniew Matuszewski

    Mija 60 lat od śmierci „niezniszczalnego” przedstawiciela modernizmu Bohdana Pniewskiego

  • Widok na Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Fot. PAP/Arek Markowicz
    Widok na Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Fot. PAP/Arek Markowicz

    70. rocznica otwarcia Pałacu Kultury i Nauki [FOTOCAST]

Serwisy ogólnodostępne PAP