Przywódca Chin nie wziął udziału w kolacji z Putinem. Podano powód

2022-09-16 10:46 aktualizacja: 2022-09-16, 15:38
Prezydent Rosji Władimir Putin i przywódca Chin Xi Jinping, fot. PAP/EPA/SERGEI BOBYLEV/SPUTNIK/KREMLIN POOL
Prezydent Rosji Władimir Putin i przywódca Chin Xi Jinping, fot. PAP/EPA/SERGEI BOBYLEV/SPUTNIK/KREMLIN POOL
Przywódca Chin Xi Jinping nie uczestniczył w kolacji z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i innymi szefami państw w Samarkandzie z powodu zasad zapobiegania Covid-19 w chińskiej delegacji – podał Reuters, cytując anonimowe źródło.

Xi przebywa w Samarkandzie w Uzbekistanie w związku z trwającym tam szczytem Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SzOW). Nie ma go jednak na zdjęciach z czwartkowej kolacji, na której obecny był Putin i 11 innych przywódców.

Źródło rządowe w Uzbekistanie potwierdziło w rozmowie z agencją Reutera, że Xi nie wziął udziału w kolacji. Według tego źródła Chińczycy uzasadnili jego nieobecność obowiązującymi w chińskiej delegacji zasadami zapobiegania zakażeniu koronawirusem.

Xi wyjechał z Chin po raz pierwszy od wybuchu pandemii Covid-19, a jego czwartkowe spotkanie z Putinem było pierwszym od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Według komentatorów Xi przygotowuje się do przedłużenia swojej władzy w Chinach o kolejną pięcioletnią kadencję, co ma zostać formalnie ogłoszone na październikowym zjeździe Komunistycznej Partii Chin (KPCh). (PAP)

js/