Firmę założysz tylko online

2022-09-20 07:00 aktualizacja: 2022-09-20, 10:15
Gliwice, 06.04.2020. Koronawirus w Polsce. Praca zdalna i przedświąteczne porządki w jednym z domów w Gliwicach, 6 bm. (ag/amb) PAP/Andrzej Grygiel
Gliwice, 06.04.2020. Koronawirus w Polsce. Praca zdalna i przedświąteczne porządki w jednym z domów w Gliwicach, 6 bm. (ag/amb) PAP/Andrzej Grygiel
Przedsiębiorca nie złoży już wniosku do CEIDG na papierze. Musi mieć internet – czytamy we wtorkowej „Rzeczpospolitej”.

„Rząd przyspiesza cyfryzację biznesu. Za dwa lata wnioski o założenie firmy będą mogły być składane wyłącznie online. Tak wynika z opublikowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii projektu nowelizacji ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG)” – czytamy we wtorkowym wydaniu „Rzeczpospolitej”.

Cytowani przez gazetę eksperci nie widzą zagrożeń związanych z elektroniczną rejestracją firmy. Jak pisze „Rz”, obecnie sprawy w CEIDG załatwia przez internet około 60 proc. przedsiębiorców.

„Elektroniczne wnioski o rozpoczęcie działalności gospodarczej mają być obowiązkowe od 1 października 2024 r. Pozostałe, np. o zawieszenie biznesu czy zmianę wpisu, będą przyjmowane w papierze do 1 października 2026 r.” – informuje „Rz”.

Jak dodaje, Ministerstwo Rozwoju podkreśla, że digitalizacja wniosków do CEIDG to część szerszego procesu elektronizacji.

W przyszłym roku wszystkie kontakty przedsiębiorców z ZUS odbywać się będą za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE), natomiast od 1 października 2026 r. obowiązkowy będzie adres do doręczeń elektronicznych - czytamy.(PAP)

an/