Pieczęć Pokoju dla Agnieszki Holland. Reżyserka nagrodzona we Florencji

2022-09-21 01:29 aktualizacja: 2022-09-21, 01:34
Agnieszka Holland, Fot. PAP/DPA/Christian Mang
Agnieszka Holland, Fot. PAP/DPA/Christian Mang
Agnieszka Holland otrzymała we wtorek we Florencji specjalną nagrodę Pieczęć Pokoju, przyznawaną przez władze miasta. Z tej okazji odbył się też pokaz filmu laureatki "Obywatel Jones".

Jak wyjaśniono, Pieczęć Pokoju przyznawana jest w uznaniu dla twórczyń kina, autorek dzieł poruszających tematykę wojny, rasizmu, prześladowań na tle płci i proponujących spotkanie oraz poznanie kultur dla rozwiązania konfliktów.

Organizatorzy podkreślili, że polska reżyserka wyróżnia się wolnością wypowiedzi i odwagą podejmowania najtrudniejszych i najpilniejszych tematów.

Agnieszkę Holland przedstawiono jako “obywatelkę świata”, u szczytu swej kariery, która w swoich filmach nakreśliła historię Europy środkowej, koncentrując się za każdym razem na kluczowym wydarzeniu dla jej tożsamości.

Z okazji ceremonii wręczenia nagrody polskiej reżyserce odbyła się projekcja jej filmu „Obywatel Jones” z 2019 roku. To historia walijskiego dziennikarza Garetha Jonesa (1905–1935), jednego z nielicznych obcokrajowców- świadków wielkiego głodu na Ukrainie.

Nagroda Pieczęć Pokoju przyznawana jest od 24 lat. (PAP)

kw/