Wymiana jeńców między Ukrainą i Rosją. Ukrinform: to największa wymiana od początku pełnowymiarowej inwazji [RELACJA NA ŻYWO]

2022-09-22 07:49 aktualizacja: 2022-09-23, 06:55
Fot.  PAP/EPA / SECURITY SERVICE OF UKRAINE HANDOUT
Fot. PAP/EPA / SECURITY SERVICE OF UKRAINE HANDOUT
Szef biura (administracji) prezydenta Ukrainy Andrij Jermak poinformował, że w rezultacie wymiany jeńców uzgodnionej za pośrednictwem prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana udało się uwolnić z rosyjskiej niewoli 215 ukraińskich obrońców. Budanow podkreślił, że to największa wymiana od początku pełnowymiarowej inwazji. Zaznaczył, że etapy operacji odbywały się na terytorium czterech krajów: Ukrainy, Polski, Turcji, Arabii Saudyjskiej – pisze agencja Ukrinform.

22:47 Ogłoszenie w Rosji mobilizacji to znak, że jej armia się posypała - powiedział w czwartek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Zaznaczył też, że w związku z mobilizacją wojna na Ukrainie przyszła do każdego rosyjskiego domu, nie jest już tylko obecna w telewizji i internecie.

22:00 Wojna na Ukrainie skończy się tylko przy stole negocjacyjnym – stwierdził prezydent Francji Emmanuel Macron w wywiadzie dla stacji BFM TV, którego udzielił w samolocie, wracając ze szczytu ONZ w Nowym Jorku.

21:34 Ukraina potrzebuje przede wszystkim broni – podkreślił w czwartek prezydent Andrzej Duda, akcentując, że morale ukraińskiej armii jest wysokie, a ludzie zdeterminowani. Polska jest w awangardzie pomocy, stale zabiegamy też o wsparcie innych państw – wskazał.

21:10 Rosyjska senator zaproponowała, by do armii wcielać też osoby ze skoliozą i płaskostopiem, bo Rosja potrzebuje "dużych rezerw młodych ludzi" - pisze w czwartek "Kommiersant".

20:49 Ukraińcy: 215 obrońców Ukrainy wróciło z rosyjskiej niewoli. 

Szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak poinformował w czwartek, że w rezultacie wymiany jeńców uzgodnionej za pośrednictwem prezydenta Turcji udało się uwolnić z rosyjskiej niewoli 215 ukraińskich obrońców, w tym 10-ciu cudzoziemców.

Uwolniliśmy 215 naszych ludzi z niewoli rosyjskiej, w tym 124 oficerów. Wśród uwolnionych 108-iu to bojownicy z pułku dowódcy „Azow”, w szczególności Denys Prokopenko „Radis”, Serhij Wołyński „Wołyń”, Światosław Palamar, Denys Szlega, Oleg Chomenko – dowódcy „Azowa”- którzy znajdują się w Turcji pod osobistymi gwarancjami ochrony i bezpieczeństwa Erdogana, powiedział Jermak.

Udało się również uwolnić 10 obcokrajowców, którzy bronili Ukrainy. Wśród nich są ci, których okupanci „skazali” na karę śmierci.

Naszych bohaterów wymieniliśmy na Wiktora Medwedczuka, lidera prorosyjskiej frakcji w Radzie Najwyższej i 55 rosyjskich jeńców, powiedział Jermak.

20:41 Biełsat: rosyjski neonazista opublikował instrukcję zabijania ukraińskich jeńców.

20:30 Ukraina nadal może liczyć na wsparcie, przede wszystkim wsparcie amerykańskie, ale generalnie tutaj jest pełna mobilizacja, aby wspierać Ukrainę aż do zwycięstwa - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda, który w Nowym Jorku bierze udział w Zgromadzeniu ONZ.

20:10 To jest wojna, której nie możecie wygrać, więc ją zakończcie - powiedziała w czwartek szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock, zwracając się do władz Rosji na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku.

19:30 Polska opowiada się za pełnym pociągnięciem Rosji do odpowiedzialności i zapłacenia przez nią odszkodowania za zniszczenia spowodowane jej agresją na Ukrainę - powiedział w czwartek szef MSZ Zbigniew Rau na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ. Rau dodał, że Polska wspiera inicjatywę Ukrainy, by stworzyć specjalny trybunał do osądzenia rosyjskich zbrodni.

19:04 Jeśli ktoś mówi, że nie blefuje, to w większości przypadków oznacza, że właśnie to robi - powiedział szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba w popularnym programie rozrywkowym The Late Show w amerykańskiej telewizji CBS. Jak dodał, rosyjskie plany pseudoreferendów na okupowanych terytoriach nie mają dla Ukrainy żadnego znaczenia.

18:20 Nie możemy i nie pozwolimy na to, by pogwałcenie suwerenności Ukrainy uszło Putinowi na sucho - powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken podczas debaty Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat Ukrainy. Stwierdził też, że doniesienia z Ukrainy świadczą o systematycznym popełnianiu zbrodni przez Rosjan.

17:40 Ukraińcy przejęli rosyjski sprzęt w obwodzie charkowskim.

17:30 Sonda: Większość Ukraińców nie chce na stałe przenieść się do USA, UE. Według niedawnego sondażu przeprowadzonego przez KIIS, 91% Ukraińców odpowiedziało, że na pytanie, czy przenieśliby się na stałe do Unii Europejskiej lub Stanów Zjednoczonych, gdyby otrzymali tam obywatelstwo, 91% Ukraińców odpowiedziało „nie”. W październiku 2020 r. 69% powiedziało „nie”.

17:27 Jeśli ktoś mówi, że nie blefuje, to w większości przypadków oznacza, że właśnie to robi - powiedział szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba w popularnym programie rozrywkowym The Late Show w amerykańskiej telewizji CBS. Jak dodał, rosyjskie plany pseudoreferendów na okupowanych terytoriach nie mają dla Ukrainy żadnego znaczenia.

Pytany przez gospodarza programu, komika Stephena Colberta o ostatnie nuklearne groźby prezydenta Władimira Putina, Kułeba odparł: "Myślę, że jeśli ktoś mówi +nie blefuję+, to w większości przypadków to właśnie robi. Bo jeśli jesteś tak pewny siebie, to po co miałbyś powtarzać groźby?".

Zaraz potem minister dodał jednak, że nie znaczy to, iż powinno się te groźby lekceważyć, a Ukraina gotowa jest, by sprostać każdym wyzwaniom. "A jeśli musimy przejść przez najbardziej wyniszczające, najtrudniejsze rzeczy, stawimy czoła temu wyzwaniu z godnością" - oznajmił szef ukraińskiej dyplomacji.

17:25 Nie możemy i nie pozwolimy na to, by pogwałcenie suwerenności Ukrainy uszło Putinowi na sucho - powiedział sekretarz stanu USA  Antony Blinken podczas debaty Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat Ukrainy. Stwierdził też, że doniesienia z Ukrainy świadczą o systematycznym popełnianiu zbrodni przez Rosjan.

"Cały porządek międzynarodowy, który jesteśmy zobowiązani podtrzymywać, jest rozdzierany na naszych oczach. Nie możemy i nie pozwolimy na to, by pogwałcenie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy uszło prezydentowi Putinowi na sucho" - powiedział Blinken w swoim wystąpieniu.

17:22 Rosjanie ponownie uderzyli rakietami w krytyczną infrastrukturę w okręgu Pieczyng.

16:49 SBU ujawniła plany okupantów włączenia dzieci do głosowania w pseudoreferendum tzw. „DNR”.

16:14 Niezależny portal Meduza opublikował w czwartek zdjęcia przedstawiające biuletyny, które mają być wykorzystywane podczas tzw. referendów na kontrolowanych przez Rosję częściach ukraińskiego terytorium.

"Referenda" w tzw. Donieckiej Republice Ludowej, Ługańskiej Republice Ludowej oraz okupowanych częściach obwodu zaporoskiego i chersońskiego mają odbywać się w dniach 23-27 września.

W biuletynach, których zdjęcia pojawiły się w czwartek w mediach, zawarto pytanie: "czy jest pan/pani za wejściem Donieckiej Republiki Ludowej w skład Federacji Rosyjskiej na prawach podmiotu Federacji Rosyjskiej?". Analogiczne pytanie dotyczy tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej.

Kolejny biuletyn, którego zdjęcie opublikowano, zawiera pytanie: "czy jest pan/pani za wyjściem obwodu zaporoskiego ze składu Ukrainy, utworzeniem przez obwód zaporoski własnego państwa i jego wejściem w skład Federacji Rosyjskiej na prawach podmiotu Federacji Rosyjskiej?". 

15:59 Burmistrz Moskwy poinformował, że zmobilizowani mieszkańcy miasta otrzymają dodatkowy zasiłek pieniężny. Moskwiczanie w czasie służby dostaną 50 tys. rubli - podaje Biełsat.

15:56 Funkcjonariusze białoruskich służb mundurowych dostali instrukcje, by ujawniać Rosjan, którzy przyjeżdżają na Białoruś, aby ukrywać się przed mobilizacją na wojnę z Ukrainą - podał w czwartek opozycyjny białoruski portal Nasza Niwa.

Po ogłoszeniu w środę mobilizacji przez prezydenta Władimira Putina obywatele Rosji podlegający obowiązkowi wojskowemu starają się uciec z kraju, a jednym z kierunków jest Białoruś. Jak przypomina portal, nie ma formalnej granicy pomiędzy obydwoma krajami, a rosyjskie prawo na Białorusi nie obowiązuje. Należy jednak uważać, ponieważ Białoruś to państwo podporządkowane Rosji - pisze Nasza Niwa.

 

15:44 Rosja ma agentów w strukturach obronnych Ukrainy, którzy przekazują informacje i pozwalają przewidywać ukraińskie ruchy na polu walki - powiedział przedstawiciel prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w parlamencie Fedir Wenisławski.

"Nie możemy nie doceniać wroga" - oświadczył Wenisławski na briefingu zorganizowanym przez agencję Ukrinform. "Ich wywiad ma niestety wielu agentów, dzięki którym częściowo wiedzą o krokach naszych sił zbrojnych, które będą podejmowane w najbliższej przyszłości" - dodał.

Wenisławski odniósł się także do mobilizacji w Rosji ogłoszonej w środę przez prezydenta Władimira Putina. Powiedział, że można było się spodziewać takiego kroku, ponieważ po ostatnich sukcesach ukraińskich sił zbrojnych stało się jasne, że Rosja wyczerpała swoje siły, jeśli chodzi o zasoby żołnierzy, wyczerpała wszystkie możliwości mobilizacji ukrytej, musiała więc ogłosić jawną. "Z tego samego powodu nie należy przywiązywać wagi do szantażu nuklearnego ze strony Putina" - zaznaczył.

15:33 Na rosyjskich lotniskach prowadzone są dodatkowe kontrole wylatujących mężczyzn, pyta się ich m.in. o to, kiedy kupili bilet i czy służyli w armii - pisze w czwartek Radio Swoboda.

Doniesienia o dodatkowych kontrolach wylatujących z Rosji mężczyzn docierają z wielu rosyjskich lotnisk. W środę w Rosji ogłoszono mobilizację na wojnę z Ukrainą i wiele osób próbuje jej uniknąć, uciekając z kraju.

15:30 Niemiecki parlament będzie omawiał dostawy czołgów i bojowych wozów piechoty na Ukrainę - informuje European Pravda.

15:22 Po ogłoszeniu przez prezydenta Władimira Putina mobilizacji w Rosji sytuacja na granicy rosyjsko-łotewskiej jest stabilna - zapewnia w czwartek łotewska straż graniczna. Na Łotwie obowiązują ograniczenia wjazdowe dla obywateli rosyjskich.

Ivars Ruskulis, wiceszef łotewskiej straży granicznej, poinformował, że od poniedziałku, kiedy w kraju zaczęły obowiązywać restrykcje dotyczące obywateli rosyjskich z krótkoterminowymi wizami Schengen, wjazdu na Łotwę odmówiono 15 obywatelom Rosji - relacjonuje portal LSM.

14:46 Mobilizacja 300 tys. rezerwistów na wojnę z Ukrainą może raczej osłabić niż wzmocnić rosyjskie wojska - ocenia Związek Rezerwistów Niemieckich Sił Zbrojnych. "Wysłanie na wojnę tak słabo przygotowanych żołnierzy jest nieludzkie i będzie dla Rosji militarną katastrofą" - powiedział portalowi RND szef związku Patrick Sensburg.

Jego zdaniem ogłoszona przez prezydenta Władimira Putina częściowa mobilizacja "nawet osłabiłaby, a nie wzmocniła wojska rosyjskie", bo rezerwistów też trzeba dobrze wyszkolić i przygotować.

14:41 Moment uderzenia pocisku w Doniecku.

14:36 Polska i kraje regionu Morza Bałtyckiego przygotowują wspólną propozycję kolejnych sankcji UE wobec Rosji. Prace zakończą się w ciągu najbliższych godzin – przekazało w czwartek PAP unijne źródło dyplomatyczne.

Kolejny unijny pakiet sankcji na Rosję za jej inwazję na Ukrainę został zapowiedziany przez Komisję Europejską jeszcze przed wakacjami. W ostatnich godzinach, wraz z ogłoszeniem przez prezydenta Władimira Putina mobilizacji, prace nad pakietem nabrały dynamiki. Ogłoszenie nowych restrykcji zapowiedzieli szefowa KE Ursula von der Leyen i szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

14:34 Biełsat publikuje brutalne zatrzymanie w Moskwie podczas wczorajszych protestów.

 

14:18 Korea Północna nigdy nie sprzedawała broni Rosji i nie ma takich planów - oświadczył anonimowy urzędnik ministerstwa obrony w Pjongjangu, cytowany w czwartek przez BBC. Wcześniej przedstawiciele władz USA nie wykluczali, że Rosja może chcieć uzupełnić uzbrojenie właśnie w Korei Płn.

Wypowiedź urzędnika brytyjski nadawca przytacza za północnokoreańską agencją prasową KCNA. Cytowany przez nią przedstawiciel resortu zarzucił Stanom Zjednoczonym oraz innym "wrogim siłom" rozsiewanie plotek w celu "realizacji swoich podstawowych celów politycznych i wojskowych".

14:17 Utajniony punkt 7 dekretu prezydenta Rosji Władimira Putina pozwala ministerstwu obrony na mobilizację miliona osób - pisze w czwartek niezależny portal Nowaja Gazieta. Jewropa, powołując się na źródło w administracji prezydenta. Oficjalnie władze mówią o 300 tys. osób.

Media niezależne już w środę zwróciły uwagę, że opublikowany skan dekretu prezydenta w sprawie "częściowej mobilizacji" na wojnę z Ukrainą zawiera nieujawniony fragment.

14:15 Kadyrow wezwał do zabicia szefa gabinetu ministrów Iczkerii na uchodźstwie Achmeda Zakajewa podaje Biełsat..

 

14:05 Wśród 215 ukraińskich wojskowych, których Ukrainie udało się wymienić na 55 żołnierzy rosyjskich i kuma Putina, Wiktora Medwedczuka, znaleźli się obrońcy Mariupola, w tym słynna sanitariuszka "Ptaszka" Kateryna Poliszczuk i lekarka Mariana Mamonowa, która jest w zaawansowanej ciąży. Radości towarzyszą jednak apele o wyzwolenie pozostałych jeńców.

„Przybliżyliśmy się dzisiaj o jeden krok do naszego celu, ale nie zatrzymujemy się ani na chwilę, dopóki nie zostaną uwolnieni wszyscy bohaterowie” – napisali w oświadczeniu członkowie Stowarzyszenia Rodzin Obrońców Azowstalu.

Przynajmniej niektórzy bliscy, jak wynika z tego oświadczenia, byli obecni podczas wymiany. Wojskowi w pierwszej kolejności mają otrzymać pomoc medyczną na Ukrainie.

Nie wszyscy są jednak w kraju. Pięciu dowódców z Azowstalu – dowódcy pułku Azow Denys Prokopenko i Światosław Pałamar, dowódca 36. brygady piechoty morskiej Serhij Wołynski oraz Denys Szłeha i Ołeh Chomenko – do końca wojny ma pozostać w Turcji. To część ustaleń z Rosją, w których ważną rolę miał odegrać turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan.

14:00 O odpowiedzialności karnej za udział w działaniach zbrojnych na terytorium innego państwa przypomniały w komunikatach ambasady Uzbekistanu i Kirgistanu w Moskwie. To reakcja na ogłoszenie mobilizacji w Rosji i werbowanie imigrantów na wojnę z Ukrainą.

Jedną z zachęt do walki po stronie Rosji jest uproszczenie procedury otrzymania obywatelstwa tego kraju dla obcokrajowców. Można o nie wnioskować już po roku służby w rosyjskiej armii.

13:53 Armia rosyjska wystrzeliła 9 rakiet na Zaporoże, trafiły one w hotel, podstację elektryczną i wieżę telewizyjną. Według Biura Prezydenckiego pod gruzami hotelu kryją się cywile.

13:27 Internetowy celebryta Stepan, kot z Charkowa wrócił wraz ze swoim właścicielem na Ukrainę z Francji. Z pomocą Stepana zebrano 10 000 dolarów na pomoc zwierzętom dotkniętym wojną. Puszysta gwiazda Instagrama ogłosiła, że nadal będzie wolontariuszem.

13:09 W Doniecku ostrzelano halę targową, jeden z pocisków trafił w autobus. Szef administracji okupacyjnej informuje, że zginęło 5 osób.

12:56 Rosyjskie pociski uderzyły w infrastrukturę kolejową w obwodzie charkowskim, w wyniku czego zostały zniszczone wagony chłodnie z ciałami rosyjskich wojskowych - poinformował rzecznik władz obwodu odeskiego

12:15 Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, w wywiadzie udzielonym w środę dziennikowi „Die Zeit” zaapelował do Niemiec o dostarczenie Ukrainie czołgów, potrzebnych do odzyskania zajętego przez Rosję terytorium, w tym Krymu. Stwierdził również, że rolę mediatora w ewentualnych przyszłych negocjacjach pokojowych mogłaby pełnić była kanclerz Niemiec Angela Merkel.

12:12 Wojna pomiędzy Rosją a Ukrainą nie jest już lokalnym konfliktem; sankcje Unii Europejskiej nałożone na Rosję zmieniły go w globalną wojnę gospodarczą - oświadczył premier Viktor Orban podczas wyjazdowego posiedzenia koalicyjnych partii Fidesz-KDNP w Balatonalmadi w zachodniej części Węgier.

10:46 "Wszystkie tyrady Putina, w tym ta o częściowej mobilizacji, to nic innego jak kolejna deklaracja bankructwa Rosji jako potęgi militarnej" - powiedział ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk w wywiadzie dla portalu RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND). To także "początek upadku tego schorowanego, szowinistycznego reżimu" - dodał.

09:04 Nowy ambasador RP w Pradze Mateusz Gniazdowski, który w środę złożył na ręce prezydenta Czech Milosza Zemana listy uwierzytelniające i oficjalnie rozpoczął swoja misję, podkreślił w rozmowie z PAP, że Polskę i Czechy zbliżyło wsparcie dla Ukrainy.

08:29 Wojska rosyjskie zaatakowały Zaporoże na południowym wschodzie Ukrainy dziewięcioma rakietami. Jedna z nich trafiła w budynek hotelu, pod gruzami znajdują się ludzie – powiadomił wiceszef gabinetu prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko.

 

07:30 Ogłoszenie „częściowej mobilizacji” w Rosji jest odzwierciedleniem wielu rosyjskich problemów w trakcie inwazji na Ukrainę – ocenia amerykański ośrodek analityczny  ISW. W najbliższych miesiącach nie zmieni sytuacji na froncie i nie jest jasne, czy może na nią wpłynąć w 2023 r.

06:54 Władimir Putin ogłosił w Rosji częściową mobilizację i zaciąg 300 tys. ludzi. „To słowo częściowa ma złagodzić negatywny efekt. Każdy ma odetchnąć z ulgą i liczyć, że zabiorą kogoś innego” – mówi PAP przebywający na emigracji rosyjski politolog Iwan Prieobrażeński.

06:22 Ministrowie spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej zgodzili się w środę podczas nieformalnego spotkania w Nowym Jorku  na wprowadzenie nowych sankcji wymierzonych w Rosję, powiedział Josep Borrell.

02:55 Premier Kanady Justin Trudeau potępił w środę ogłoszoną w Rosji częściową mobilizację i groźby użycia broni nuklearnej ze strony prezydenta Rosji.

01:22 Wysyłamy Rosji bardzo jasne sygnały na temat konsekwencji, z jakimi będzie wiązać się eskalacja konfliktu na Ukrainie - powiedział w środę wysoki rangą przedstawiciel administracji USA. Jak dodał, nowa zagrywka Rosji ws. mobilizacji i aneksji okupowanych terytoriów nie odniesie sukcesu.

01:05 Przeciwko Ukrainie została popełniona zbrodnia i żądamy za nią sprawiedliwej kary - powiedział w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wirtualnym wystąpieniu przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ. Jak dodał, Ukraina wkrótce przedstawi w ONZ propozycję stworzenia specjalnego trybunału do osądzenia Rosji.

00:48 Szef gabinetu prezydenta Ukrainy  Andrij Jermak poinformował w czwartek, że w rezultacie wymiany jeńców uzgodnionej za pośrednictwem prezydenta Turcji udało się uwolnić z rosyjskiej niewoli 215 ukraińskich obrońców, w tym 10-ciu cudzoziemców.