Pierwsza dama spotkała się w Nowym Jorku z przedstawicielami szkół polonijnych wspierających Ukrainę

2022-09-22 15:37 aktualizacja: 2022-09-22, 19:21
Pierwsza dama podczas spotkania w Nowym Jorku Fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP
Pierwsza dama podczas spotkania w Nowym Jorku Fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP
Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda spotkała się w Nowym Jorku z przedstawicielami szkół polonijnych wspierających Ukrainę. Chcę wyrazić słowa uznania i ogromnej wdzięczności za włączenie się w pomoc uchodźcom, którzy znaleźli bezpieczne schronienie w Polsce - powiedziała Kornhauser-Duda.

Para prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda przebywa obecnie z wizytą w Stanach Zjednoczonych. W środę pierwsza dama spotkała się w Nowym Jorku z przedstawicielami szkół polonijnych, które podejmowały działania na rzecz Ukrainy, aktywnie wspierały działania humanitarne oraz przekazywały wsparcie finansowe i rzeczowe na rzecz ukraińskich uchodźców w Polsce.

"Chcę wyrazić słowa uznania, głębokiego szacunku i ogromnej wdzięczności za włączenie się w pomoc uchodźcom, którzy znaleźli bezpieczne schronienie w Polsce" – powiedziała pierwsza dama, cytowana w komunikacie KPRP. Podziękowała też wszystkim osobom, które angażują się w akcję, poświęcając swoje pieniądze, ale też czas i angażując się emocjonalnie pomagają potrzebującym.

Podkreśliła, że polonijne szkoły nie tylko kształcą młodych ludzi, nie tylko podtrzymują ich związek z krajem pochodzenia, ale także przekazują wartości, które są dla Polaków najważniejsze, uczą solidarności i empatii. Podczas spotkania małżonka prezydenta została uhonorowana statuetką im. Janiny Igielskiej, przyznawaną osobom i instytucjom zasłużonym dla polonijnej oświaty - przekazała KPRP.

Sytuacji Polski od czasu wybuchu wojny w Ukrainie oraz sytuacji Ukraińców dotyczyła również środowa rozmowa pierwszej damy z Cheryl Fishbein - przewodniczącą Jewish Community Relations Council w Nowym Jorku. "Panie rozmawiały o edukacji ukraińskich uczniów. Jak podkreśliła KPRP, szacuje się, że obecnie 200 tys. dzieci pobiera naukę w polskich szkołach".

Również w środę pierwsza dama rozmawiała z przedstawicielami polskiej społeczności na Brooklynie, zwiedziła tamtejszy Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Kazimierza, spotkała się z proboszczem ks. Januszem Dymkiem oraz przedstawicielami lokalnej społeczności. "Praca księży i sióstr zakonnych, także ich poprzedników, jest nieoceniona i niezwykle potrzebna dla zachowania wiary, tradycji, języka i kultury polskiej" – mówiła Agata Kornhauser-Duda, cytowana w komunikacie.

We wtorek z kolei małżonka prezydenta wzięła udział w spotkaniu pierwszych dam w ramach Trójkąta Lubelskiego (Polska, Ukraina, Litwa), które odbyło się w Instytucie Ukraińskim w Nowym Jorku. Podczas rozmowy - w siedem miesięcy od rozpoczęcia niesprowokowanej rosyjskiej agresji na Ukrainę - Agata Kornhauser–Duda, Ołena Zełenska i Diana Nausediene wyraziły przekonanie, że spotkania w formacie lubelskim okazały się bardzo cenne w obecnych okolicznościach, dlatego postanowiły wzbogacić współpracę o własny nieformalny wkład w dziedzinie humanitarnej czy edukacyjnej.

"Rosyjska inwazja spotęgowała oraz wykreowała nowe problemy. Do tych najważniejszych oraz najpilniejszych należą zdaniem małżonek prezydentów te związanie z migracją, edukacją i zdrowiem. Agata Kornhauser–Duda i Diana Nausediene zadeklarowały wolę dalszego wsparcia ukraińskich władz oraz obywateli" - podkreśliła KPRP. Pierwsze damy - jak przekazano - rozmawiały o efektach dotychczasowej współpracy i przyszłych projektach, szczególnie w obszarach edukacji ukraińskich dzieci i młodzieży w Polsce i na Litwie, o odbudowie szkół oraz systemu szkolnictwa w Ukrainie. Poruszyły także kwestię szkoleń dla ukraińskich lekarzy i personelu medycznego prowadzonych przez polskich i litewskich specjalistów.

We wtorek pierwsza dama uczestniczyła też w Narodowym Czytaniu w Nowym Jorku. W spotkaniu w Konsulacie Generalnym RP udział wzięła młodzież z 17 szkół polskich i polonijnych działających w stanie Nowy Jork. Małżonka prezydenta wyraziła radość z zaangażowania młodych ludzi w krzewienie polskości, podziękowała także uczniom za podtrzymywanie związków z krajem pochodzenia i podejmowanie nauki w dwóch szkołach: amerykańskiej i polskiej. (PAP)

Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

mar/