Rozpoczął się sprawdzian gotowości jednostki wojskowej koło Mińska na Białorusi

2022-09-28 14:05 aktualizacja: 2022-09-28, 17:50
Białoruska armia, Fot. PAP/Leszek Szymański
Białoruska armia, Fot. PAP/Leszek Szymański
Ministerstwo obrony Białorusi poinformowało w środę o rozpoczęciu niezapowiedzianego sprawdzianu "gotowości bojowej i mobilizacyjnej" jednostki nr 06752, która stacjonuje w miejscowości Moczuliszcze w obwodzie mińskim.

W oświadczeniu opublikowanym na Telegramie resort podał, że sprawdzian odbywa się w ramach "planu przygotowania sił lotniczych i wojsk obrony przeciwlotniczej". W Moczuliszczach znajduje się wojskowa baza lotnicza.

Sprawdzian ma objąć takie zagadnienia, jak powołanie osób podlegających obowiązkowi wojskowemu i odświeżenie ich umiejętności, a także wydobycie sprzętu wojskowego z magazynów i sprawdzanie jego przydatności do walki. Sprawdzian ma trwać przez miesiąc - oznajmiło ministerstwo obrony.

Władze Białorusi twierdziły, że nie zamierzają prowadzić w kraju mobilizacji, jaka odbywa się obecnie w Rosji; mobilizowani są wysyłani na wojnę z Ukrainą.

Białoruś i Rosja tworzą państwo związkowe, a Białoruś udostępniła Rosji terytorium do prowadzenia ataków na Ukrainę, nie wysyłając jednak swoich wojsk na terytorium napadniętego państwa. Władze i media oficjalne regularnie zapewniają o poparciu Mińska dla Moskwy oraz o tym, że „nie pozwolą zadać sojusznikowi ciosu w plecy”. (PAP)

kw/

TEMATY: