Hakerzy wykradli z wojskowych baz setki poufnych dokumentów NATO. Atak bez precedensu w Portugalii

2022-09-29 12:17 aktualizacja: 2022-09-29, 12:17
Flaga NATO, fot. PAP/Artur Reszko
Flaga NATO, fot. PAP/Artur Reszko
W wyniku dwóch ataków cybernetycznych skradzione zostały z baz danych portugalskiej armii poufne informacje NATO - podała w czwartek telewizja RTP, powołując się na źródła wojskowe.

Według RTP do pierwszego ataku doszło pod koniec sierpnia, a drugi miał miejsce w ciągu ostatniego tygodnia.

Z informacji lizbońskiego radia TSF wynika, że szczególnie niebezpieczny był atak dokonany pod koniec sierpnia, podczas którego z baz danych armii wykradziono setki dokumentów określanych jako poufna korespondencja wysłana przez NATO do sił zbrojnych Portugalii.

Stołeczne radio twierdzi, że wykradzione portugalskiej armii dokumenty na początku września pojawiły się w internecie, a samo zdarzenie określono jako “atak bez precedensu”.

“Premier (Portugalii) Antonio Costa dowiedział się o tym zdarzeniu, ponieważ został poinformowany bezpośrednio przez amerykańskie służby wywiadowcze” - twierdzi TSF.

Według mediów dowództwo portugalskich sił zbrojnych w najbliższym czasie będzie musiało złożyć Sojuszowi Północnoatlantyckiemu wyjaśnienia dotyczące obu ataków hakerskich.

Podobna procedura została również uruchomiona w portugalskim parlamencie wobec minister obrony Heleny Carreiras. Jej przesłuchanie przed komisją parlamentarną ds. obrony odbędzie się na początku października.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

js/