Kongres USA zatwierdził przekazanie Polsce 288,6 mln dolarów w ramach pomocy wojskowej. Zbigniew Rau: pieniądze pomogą w umocnieniu wschodniej flanki NATO

2022-09-29 18:27 aktualizacja: 2022-09-30, 07:42
Kongres USA zatwierdził przekazanie Polsce 288,6 mln dolarów w ramach pomocy wojskowej. Fot. TT/MON
Kongres USA zatwierdził przekazanie Polsce 288,6 mln dolarów w ramach pomocy wojskowej. Fot. TT/MON
Kongres USA zatwierdził przekazanie Polsce 288,6 mln dolarów w ramach pomocy wojskowej, by wzmocnić zdolności Polski do odstraszania i obrony przed zwiększonym zagrożeniem ze strony Rosji - przekazał w czwartek ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.

"Polska od początku wojny ze wszystkich sił wspiera Ukrainę militarnie i humanitarnie. Dla całego świata jest przykładem do naśladowania. Cieszę się, że Kongres USA zatwierdził przekazanie 288,6 mln dolarów w ramach Foreign Military Financing" - napisał Brzezinski na Twitterze.

Kongres zatwierdził tę decyzję, by wzmocnić zdolności Polski do odstraszania i obrony przez niebezpieczeństwami ze strony Rosji - podkreślił dyplomata w innym wpisie.

Ambasada USA poinformowała wcześniej w czwartek o zaakceptowaniu pomocy dla Polski. Foreign Military Financing to mechanizm pomocy dla sojuszników USA - np. w formie bezzwrotnych pożyczek, którą mogą być przeznaczone na zakupy amerykańskiego sprzętu wojskowego i szkolenia prowadzone przez Stany Zjednoczone.

Zaznaczono, że przyznane środki przyspieszą proces uzupełniania wyposażenia, które Polska z własnych zapasów wysłała broniącej się Ukrainie, np. czołgów.

Dodano, że środki zostają przekazane w ramach ogłoszonego w Kijowie 8 września przez sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena programu wzmocnienia bezpieczeństwa Ukrainy i 17 innych państw regionu, które są zagrożone możliwą przyszłą rosyjską agresją.

Zbigniew Rau: zatwierdzone przez Kongres pieniądze pomogą w umocnieniu wschodniej flanki NATO

Ta decyzja wpisuje się w potrzebę umocnienia wschodniej flanki NATO - powiedział w czwartek w Waszyngtonie minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Skomentował w ten sposób przeznaczenie przez USA ponad 288 mln dolarów na zakup amerykańskiego uzbrojenia w ramach programu Foreign Military Financing.

"Ta decyzja wpisuje się w stale przez nas podnoszoną potrzebę umocnienia wschodniej flanki NATO. Rzeczywiście stoimy na gruncie przekonania, że odstraszanie stanowi istotę zapobiegania wojnie" - powiedział Rau podczas czwartkowego spotkania z dziennikarzami po rozmowach ze spikerką Izby Reprezentantów Nancy Pelosi.

O zatwierdzeniu przez Kongres transzy 288,6 mln dolarów poinformowała w czwartek amerykańska ambasada w Warszawie. Jest to część pakietu, ogłoszonego 8 września w Kijowie przez sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena, o łącznej wartości 2,2 mld dolarów dla Ukrainy i 17 państw regionu "potencjalnie zagrożonych przyszłą rosyjską agresją". Pieniądze zostaną przyznane w ramach programu Foreign Military Financing (FMF), przeznaczonego na sfinansowanie zakupu amerykańskiego sprzętu wojskowego przez obce państwa.

Według ambasady Polska jest poza Ukrainą jednym z największych odbiorców pomocy. Spośród pozostałych państw Słowacja otrzyma 200 mln dol., zaś Czechy - 106 mln. (PAP)
gn/

 

TEMATY: