Ograniczenia w zużyciu wody. Władze Hiszpanii i Portugalii porozumiały się w sprawie jej redukcji

2022-09-29 21:03 aktualizacja: 2022-09-30, 08:52
Hiszpania ograniczy ilość wody przesyłanej do Portugalii, powodem jest susza. Fot. 	Photoshot
Hiszpania ograniczy ilość wody przesyłanej do Portugalii, powodem jest susza. Fot. Photoshot
Władze Hiszpanii i Portugalii porozumiały się w sprawie redukcji wody przesyłanej głównymi rzekami między tymi krajami. Decyzja ta, naruszająca porozumienie obu państw z 1998 r., wynika z pogarszającego się w tym roku niedoboru wody. Powodem jest susza.

Jak poinformowało ministerstwo środowiska w Madrycie, z powodu nasilającej się na Półwyspie Iberyjskim suszy Hiszpania nie będzie w stanie zapewnić minimalnych poziomów na płynących do Portugalii rzekach. Te zostały ustalone w 1998 r. w Konwencji z Albufeiry.

W oświadczeniu hiszpański resort wyjaśnił, że w Tagu i Douro, dwóch głównych rzekach płynących z Hiszpanii do Portugalii, poziom wody w obecnym sezonie hydrologicznym 2021-2022 będzie o 10 proc. niższy od minimum zatwierdzonego w umowie z 1998 r.

Rząd Portugalii poinformował z kolei, że w porozumieniu uzgodnionym z Hiszpanią w środę ustalono, że do grudnia 2022 r. władze obu państw wypracują “rozwiązania ograniczające postępującą suszę”.

We wrześniu tysiące hiszpańskich rolników protestowało w zachodniej części kraju, domagając się od rządu Pedro Sancheza wstrzymania przesyłu wody na głównych rzekach kraju do Portugalii. Przekonywali, że taka redukcja jest konieczna, aby zapewnić odpowiednie nawodnienie hiszpańskich upraw.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)
gn/