Ukraińska policja: bilans ostrzału kolumny samochodów pod Zaporożem wzrósł do 30 zabitych i 88 rannych [RELACJA NA ŻYWO]

2022-09-30 07:21 aktualizacja: 2022-10-01, 07:28
Wojska rosyjskie ostrzelały cywilne auta w Zaporożu. Fot. Fb Ігор Клименко
Wojska rosyjskie ostrzelały cywilne auta w Zaporożu. Fot. Fb Ігор Клименко
Krater po wybuchu pocisku i ciała ofiar leżące na ziemi lub pozostające wciąż w podziurawionych odłamkami samochodach opisuje agencja Reutera, cytując świadka piątkowego rosyjskiego ataku rakietowego na cywilny konwój pojazdów pod Zaporożem na Ukrainie. Bilans ostrzału wzrósł do 30 zabitych i 88 rannych

22:09 Doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan oświadczył w piątek, że USA traktują bardzo poważnie nuklearne groźby Władimira Putina; na razie nie zaobserwowano jednak sygnałów o możliwym wykorzystaniu broni jądrowej.

21:52 Doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan oświadczył w piątek, że USA traktują bardzo poważnie nuklearne groźby Władimira Putina; na razie nie zaobserwowano jednak sygnałów o możliwym wykorzystaniu broni jądrowej.

Sullivan wyjaśnił też, że Stany Zjednoczone zakomunikowały Rosji, że użycie takiej broni spotka się z bardzo zdecydowaną odpowiedzią USA, a NATO zintensyfikowało monitoring instalacji nuklearnych.

21:25 Rada Bezpieczeństwa ONZ odrzuciła w piątek zgłoszony przez USA i Albanię projekt rezolucji potępiającej Rosję za jej próbę aneksji terytorium Ukrainy i wzywającej ją do wycofania wojsk. Przeciwko projektowi zagłosowała tylko Rosja, mająca prawo weta. Cztery kraje wstrzymały się od głosu.

Cztery państwa, które wstrzymały się od głosu, to Chiny, Brazylia, Indie i Gabon. Dziesięć państw opowiedziało się za przyjęciem rezolucji, jednak została ona odrzucona ze względu na prawo weta, którym dysponuje Rosja.

21:16 Ukraińska armia osiągnęła "znaczne rezultaty" na wschodzie kraju - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wieczornej odezwie do narodu.

"Mamy znaczne rezultaty na wschodzie naszego kraju. Jest już na ten temat dużo publicznych informacji. Wszyscy słyszeli, co dzieje się w Łymanie w obwodzie donieckim. To kroki, które dla nas wiele znaczą" - podkreślił prezydent na nagraniu.

 

W piątek rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk armii ukraińskiej Serhij Czerewatyj przekazał, że operacja wojsk ukraińskich pod Łymanem, mieście w obwodzie donieckim, jest bliska zakończenia. Dodał, że ukraińskie siły opanowały wszystkie szlaki zaopatrzenia rosyjskich wojsk.

Wieczorem ministerstwo obrony Ukrainy poinformowało o wyzwoleniu miejscowości Drobyszewe, 9 km od miasta Łyman, które było kontrolowane przez siły rosyjskie. Zaś rano wojsko poinformowało o wyzwoleniu miejscowość Jampil, znajdującej się kilkanaście kilometrów od tego miasta.

20:52 Raper z Krasnodaru, miasta na południu Rosji, Iwan Pietunin popełnił samobójstwo z powodu mobilizacji na wojnę z Ukrainą - podał regionalny portal 93.ru. 27-letni muzyk w pożegnalnym nagraniu powiedział, że nie jest gotów brać na siebie grzechu zabójstwa.

Ciało muzyka znaleziono koło wielopiętrowego bloku mieszkalnego - przekazał portal w piątek.

 

20:50 Rząd Kosowa podjął w piątek decyzję o wprowadzeniu obowiązku wizowego dla przyjeżdzających do tego kraju obywateli Rosji - poinformowała agencja Kosova Press.

20:39 Została przeprowadzona ewakuacja 200 pacjentów neurologicznych i psychiatrycznych z przepełnionego szpitala w Charkowie do placówek w Kijowie. Ewakuację przeprowadzono za pomocą pociągów medycznych - poinformowała w piątek organizacja Lekarze bez Granic.

20:33 Bałtyccy przyjaciele Ukrainy są za tym, by przyjąć ją do NATO jak najszybciej - oświadczył w piątek wieczorem szef MSZ Łotwy Edgars Rinkeviczs. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił, że jego kraj składa wniosek o dołączenie do NATO w trybie przyspieszonym.

"Bałtyccy przyjaciele Ukrainy w pełni opowiadają się za przyjęciem Ukrainy do NATO jak najszybciej. Ukraińska inspirująca odwaga może jedynie wzmocnić nasz sojusz" - napisał na Twitterze minister, dodając symbole z flagami Łotwy, Estonii, Litwy i Ukrainy.

 

20:32 Nie damy się zastraszyć Putinowi i jego groźbom, pozostaniemy przy wspieraniu Ukrainy i jesteśmy w pełni gotowi do obrony każdego centymetra terytorium NATO - oświadczył w piątek prezydent USA Joe Biden, odnosząc się do o przemówienia prezydenta Rosji o aneksji ukraińskiego terytorium.

"Co do przemówienia pana Putina tego poranka: Ameryka i jej sojusznicy nie dadzą - podkreślam - nie dadzą się zastraszyć Putinowi i jego nieodpowiedzialnym słowom i groźbom" - powiedział Biden w wystąpieniu w Białym Domu poświęconym głównie huraganowi Ian.

 

20:13 Bilans rosyjskiego ostrzału kolumny samochodów pod Zaporożem na południu Ukrainy wzrósł do 30 zabitych i 88 rannych - poinformował w piątek wieczorem główny komendant policji Ukrainy Ihor Kłymenko. Wśród zabitych jest dwoje dzieci.

Kłymenko przekazał, że w ataku zginął jeden policjant, a 27 funkcjonariuszy zostało rannych. Policjanci pełnili na miejscu służbę, pilnując porządku - dodał komendant.

Według policji siły rosyjskie przeprowadziły ostrzał kolumny samochodów zmodernizowanymi rakietami systemu S-300.

 

20:04 Kanada nałożyła kolejne sankcje na Rosję w związku z tzw. referendami na południowym wschodzie Ukrainy i próbą aneksji regionów Doniecka, Ługańska, Chersonia i Zaporoża – poinformowała w piątek minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly.

19:57 Prezydent Czech Milosz Zeman stanowczo potępił w piątek rosyjską agresję i "kradzież" ukraińskich terytoriów. Premier Petr Fiala podkreślił, że Republika Czeska nie uznaje referendów o przyłączeniu się tych terenów do Rosji i dodał, że Czechy nadal uważają te tereny za część Ukrainy.

19:54 Izba Reprezentantów uchwaliła w piątek prowizorium budżetowe wraz z pakietem pomocy wojskowej i finansowej dla Ukrainy w wysokości 12,3 mld dolarów. W czwartek ustawę przyjął Senat. Szybki podpis ustawy już wcześniej zapowiedział prezydent Joe Biden.

Głosowanie w Izbie Reprezentantów przebiegło w dużej mierze wedle podziałów partyjnych; za głosowali wszyscy Demokraci oraz 10 Republikanów, przeciwko było 201 Republikanów.

 

19:52 Absurdalne nagranie rosyjskiego aktora Ivana Okhlobystina: Rosja pokona „nazistów i satanistów”. 

 

19:40 Gdyby Rosja użyła broni nuklearnej, aby spróbować uratować swoją słabnącą inwazję na Ukrainę, byłoby to równoznaczne z atakiem na samo NATO – podał portal tvp.info, powołując się na słowa amerykańskiego polityka, członka Partii Republikańskiej Lindseya Grahama.

19:00 Prezydent Rosji Władimir Putin wydał dekret o jesiennym poborze do wojska, który ma objąć 120 tys. osób - podaje w piątek rosyjska niezależna telewizja Dożd.

Jesienny pobór ma trwać od 1 listopada do 31 grudnia. Dożd podkreśla, że taki dekret wydawany jest co roku.

 

19:21 Szef holenderskiego rządu Mark Rutte powiedział podczas piątkowego spotkania z mediami, że Holandia nigdy nie uzna przyłączenia ukraińskich terytoriów do Rosji. Rutte podkreślił, że wojna na Ukrainie to walka egzystencjalna o cały cywilizowany świat.

19:00 Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył w piątek, że zdecydowanie potępia nielegalną próbę aneksji ukraińskich terytoriów, będącą zarazem rażącym pogwałceniem prawa międzynarodowego, jak i suwerenności Ukrainy.

"Wobec rosyjskiej agresji Francja będzie stać u boku Ukrainy" - oznajmił prezydent w oświadczeniu wydanym przez Pałac Elizejski.

 

18:55 Uciekający przed mobilizacją obywatele Rosji zdecydowanie stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa państw zachodnich, ponieważ mogą się wśród nich znajdować agenci rosyjskich służb bezpieczeństwa - powiedział dowódca centrum wywiadowczego sił obronnych Estonii płk Margo Grosberg, cytowany w piątek przez portal ERR.

18:53 Szef ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow poinformował w piątek, że "tysiące" osób i firm z Rosji znalazło się w uzgodnionym przez Radę pakiecie sankcji wobec przedstawicieli biznesu rosyjskiego.

"W tych sankcjach mamy spory 'pakiet' rosyskich oligarchów, przedsiębiorstw przemysłowych, urzędników i deputowanych do Dumy Państwowej (niższej izby parlamentu Rosji - PAP)" - powiedział Daniłow w ukraińskiej telewizji państwowej. Dodał następnie: "w pakiecie sankcji znalazły się tysiące nazwisk, tysiące firm".

18:49 Rosyjski ostrzał kolumny cywilnych samochodów pod Zaporożem na południu Ukrainy, w którym zginęło 26 osób, a 85 zostało rannych, był dokładnie zaplanowany - oświadczył w piątek minister spraw wewnęrznych Ukrainy Denys Monastyrski, który udał się na miejsce zdarzenia.

"Rosyjska armia odebrała życie 26 obywatelom, w tym dwojgu dzieci" - powiedział minister, cytowany przez Suspilne.

18:40 Ani Ukraina, ani Zachód nie uznają aneksji regionów Ukrainy. Oczekuje się, że co najwyżej dyktatury Syrii i Korei Północnej zaaprobują działania Rosji. Putin natomiast uzna próby odzyskania przez armię ukraińską zajętych terenów za atak na suwerenność Rosji - pisze w piątek niemiecki portal RND

Po aneksji Rosja "mogłaby, zgodnie ze swoją logiką, nazwać walki w tych regionach wojną obronną. W związku z koniecznością obrony własnego terytorium Putin kilkakrotnie groził użyciem broni jądrowej" - czytamy w tekście.

 

18:23 Rosja próbuje anektować siłą największy obszar na kontynencie europejskim od zakończenia II wojny światowej - oświadczył w piątek na konferencji prasowej w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. "Sojusznicy tego nie uznają" - zadeklarował.

"Prezydent Putin ogłosił, że kolejne cztery regiony Ukrainy są częścią Rosji. To największa próba siłowej aneksji na terytorium europejskim od zakończenia II wojny światowej. Kolejne 15 proc. ukraińskiego terytorium. Obszar zbliżony do powierzchni Portugalii nielegalnie, zbrojnie zajęty przez Rosję" - powiedział Stoltenberg, zwracając uwagę, że "fikcyjne referenda zostały wymyślone w Moskwie i narzucone Ukrainie z całkowitym pogwałceniem prawa międzynarodowego".

18:12 Pociągniemy do odpowiedzialności każdą osobę, podmiot i kraj, który politycznie lub gospodarczo wesprze próby aneksji ukraińskiego terytorium przez prezydenta Putina - oznajmił w piątek sekretarz stanu USA Antony Blinken. Dodał, że Ukraina ma pełne prawo, by odbić swoje terytorium.

"Pociągniemy do odpowiedzialności jakiekolwiek osoby, podmioty, czy kraje, które dadzą polityczne lub gospodarcze wsparcie dla nielegalnych prób prezydenta Putina, by zmienić status ukraińskiego terytorium" - powiedział Blinken podczas konferencji prasowej po spotkaniu z szefową MSZ Kanady Melanie Joly.

 

18:06 Kreml po raz kolejny depcze kartę Narodów Zjednoczonych i międzynarodowy ład - ocenił przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel w oświadczeniu wideo po ogłoszeniu przez Władimira Putina włączenia części terytorium Ukrainy do Rosji.

17:59 W reakcji na ogłoszoną w piątek przez prezydenta Rosji Władimira Putina aneksję czterech ukraińskich obwodów brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych rozszerzyło sankcje nałożone na Rosję i wezwało ambasadora tego kraju Andrieja Kielina, by przekazać mu ostry protest.

Sankcjami polegającymi na zamrożeniu aktywów i zakazie wjazdu do Wielkiej Brytanii objęta została gubernator rosyjskiego banku centralnego Elwira Nabiullina, która jak wskazano, odgrywa zasadniczą rolę w kierowaniu rosyjską gospodarką w wojny oraz we wprowadzaniu do obiegu rosyjskiego rubla na okupowanych terytoriach Ukrainy.

 

17:49 Administracja USA ogłosiła w piątek nałożenie sankcji na łącznie ponad 1000 osób i podmiotów z Rosji, w tym szefową banku centralnego oraz rodziny m.in. ministra obrony Siergieja Szojgu i byłego prezydenta Dmitrija Miedwiediewa. Dodatkowo formalnie ostrzeżono państwa trzecie i podmioty wspierające Rosję o narażaniu się na objęcie restrykcjami.

Jak ogłosił amerykański resort finansów, nowe sankcje obejmują 14 podmiotów związanych z rosyjskim przemysłem zbrojeniowym i sieć firm próbujących ominąć zakaz importu technologii (w tym jedną chińską i jedną z Armenii), szefową Banku Centralnego Rosji Elwirę Nabiullinę i jej zastępczynię, wicepremiera Aleksandra Nowaka i 278 deputowanych do Dumy Państwowej, izby niższej parlamentu.

17:27 Ogłoszenie przez Kreml aneksji okupowanych przez Rosję terytoriów południowo-wschodniej Ukrainy nie zmienia niczego dla Ukrainy, która będzie nadal wyzwalać swoje terytoria - oświadczył w piątek szef MSZ w Kijowie Dmytro Kułeba.

"Dla Ukrainy nic się nie zmienia: nadal wyzwalamy nasze ziemie i naszych ludzi, przywracając naszą integralność terytorialną" - napisał Kułeba na Twitterze.

Komentując wystąpienie Putina, który ogłosił aneksję ukraińskich obwodów: donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego, szef dyplomacji oświadczył, że "Putin usiłuje zagrabić terytoria, których fizycznie, w terenie, nawet nie kontroluje".

17:06 Rosja poprzez próbę aneksji ukraińskiego terytorium próbuje ukraść to, co do niej nie należy - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Próby aneksji Zełenski ocenił jako "farsę". Zaznaczył, że Rosja poprzez "zabójstwa, znęcanie się, szantaż i kłamstwa chce napisać od nowa historię i przemalować granice". "Ukraina do tego nie dopuści" - zapewnił. 

16:47 Szef NATO Stoltenberg i sekretarz generalny ONZ Guterres wygłoszą dziś o 19:00 bezprecedensowe oświadczenia.

16:44 Próbując zaanektować ukraińskie regiony Donieck, Ługańsk, Zaporoże i Chersoń, Putin próbuje przejąć terytoria, których nawet fizycznie nie kontroluje w terenie. Dla Ukrainy nic się nie zmienia: kontynuujemy wyzwalanie naszej ziemi i naszego narodu, przywracając naszą integralność terytorialną powiedział minister obrony Ukrainy Dmytro Kułeba.

16:40 Organizowane przez Rosję pseudoreferenda łamią prawo międzynarodowe i nie oddają woli narodu ukraiński, rażąco naruszają niepodległość i integralność Ukrainy - czytamy we wspólnym oświadczeniu szefów komisji spraw zagranicznych parlamentów 12 państw europejskich

Oświadczenie podpisane przez szefów parlamentarnych komisji spraw zagranicznych Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Czech, Niemiec, Francji, Hiszpanii, Holandii, Słowacji, Rumunii oraz Finlandii zostało opublikowane w piątek na Twitterze przez szefa sejmowej komisji spraw zagranicznych Marka Kuchcińskiego.

16:33 Podczas wystąpienia na Kremlu Władimira Putina, który ogłosił aneksję okupowanych przez Rosję terytoriów południowo-wschodniej Ukrainy, na anektowanym w 2014 roku przez Moskwę Krymie doszło do eksplozji - informuje ukraiński portal Suspilne.

Wybuchy słychać było na przedmieściach Jałty, w Ałupce i w miejscowości Partenit pod Ałusztą - podaje Suspilne, powołując się na media społecznościowe. Wszystkie te miejscowości leżą na południowym wybrzeżu Półwyspu Krymskiego. Do tak silnych eksplozji doszło w tym rejonie po raz pierwszy - wynika z relacji mieszkańców.

Eksplozje rozpoczęły się około godz. 15.30 (godz. 14.30 czasu polskiego). W tym czasie na Kremlu rozpoczęło się wystąpienie Putina, w którym ogłosił on aneksję okupowanych terytoriów na wschodzie i południu Ukrainy. Putin wydał w czwartek wieczorem dekrety uznające obwody chersoński i zaporoski za "suwerenne i niepodległe państwa". Decyzję tę ma zatwierdzić rosyjski parlament, a następnie oba terytoria, podobnie jak regiony doniecki i ługański, zostaną anektowane. Moskwa powołuje się na nielegalne pseudoreferenda na ziemiach ukraińskich, w których ludzie bojąc się o własne życie musieli oddawać głosy. Rosja łamie tym samym prawo międzynarodowe.

16:30 Kończymy demontaż rosyjskiego wpływu na Ukrainę, Europę i świat - oświadczył ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Zaapelował o deputowanych o poparcie ustawy, przewidującej nacjonalizację wszystkich rosyjskich aktywów na Ukrainie.

16:28 Z całą stanowczością potępiamy nielegalne akty "uznania niepodległości" i "przyłączania" do Federacji Rosyjskiej okupowanych regionów Ukrainy. Bezwzględnie uznajemy integralność terytorialną Ukrainy w granicach uznanych międzynarodowo - oświadczyło MSZ. Resort wezwał do nałożenia na Rosję kolejnych sankcji.

16:28 Ukraińskie jednostki rozpoznania przeprowadzają skuteczne operacje w okupowanym Doniecku, czym wprawiają w zdumienie Rosjan i miejscowych tzw. separatystów; pojawiają się tam na krótko nawet nasze kompanie pancerne - poinformował ukraiński ekspert wojskowy pułkownik Roman Switan.

"Z punktu widzenia strategii wojskowej Donieck jest dla Rosji słabym punktem. W ciągu ostatnich ośmiu lat Ukraińcy utrzymywali miasto w półokrążeniu, nasze siły znajdowały się zaledwie 3 km od granic miasta. (...) Ukraińskie formacje pancerne również teraz przedzierają się do Doniecka w ramach rozpoznania walką, lecz (szybko) wycofują się stamtąd ze względu na okoliczności polityczne" - powiadomił Switan, cytowany przez agencję UNIAN.

W ocenie pułkownika wejście ukraińskich wojsk do Doniecka nie jest niczym nadzwyczajnym, ponieważ "Rosjanie nie zbudowali tam betonowych umocnień". "Można (wedrzeć się) do Doniecka przy pomocy lotnictwa, artylerii i oddziałów pancernych, podejmując (wyłącznie) działania na poziomie taktycznym. Da się tego dokonać jednocześnie z trzech stron" - wyjaśnił ekspert.

16:24 Ukraina jest gotowa do dialogu z Rosją, ale kiedy zmieni się jej prezydent - oświadczył ukraiński przywódca Wołodymyr Zełenski.

Obecny prezydent Rosji "nie wie, czym jest godność i uczciwość" - podkreślił Zełenski. "Więc jesteśmy gotowi do dialogu z Rosją, ale już z innym prezydentem Rosji" - dodał.

16:21 Polska potępia rosyjskie próby aneksji terytorium Ukrainy i nigdy ich nie uzna; dzisiejsza desperacka i żałosna akcja Kremla to klęska tych, którzy naiwnie wierzyli w kompromis z Rosją - podkreślił prezydent Andrzej Duda.

W piątek Władimir Putin ogłosił włączenie do Rosji czterech ukraińskich obwodów: donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego, na terenie których w dniach 23-27 września odbyły się sfingowane referenda w tej sprawie.

Prezydent Andrzej Duda napisał w piątek na Twitterze, że Polska potępia rosyjskie próby aneksji terytorium Ukrainy i nigdy ich nie uzna. "Będziemy dalej wspierać Obrońców Ukrainy i jej naród, aż do wyparcia agresora" - zapewnił.

16:16 Ukraina składa wniosek o dołączenie do NATO w trybie przyspieszonym - ogłosił prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski. Taką informację szef państwa przekazał po piątkowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.

"De facto już przeszliśmy drogę do NATO. De facto już udowodniliśmy zgodność ze standardami NATO. (...) Dzisiaj Ukraina składa wniosek, by zrobić to de iure. Zgodnie z procedurą, która będzie odpowiadać naszemu znaczeniu dla obrony naszej całej wspólnoty. W przyspieszonym trybie" - oznajmił prezydent.

16:07 Rosja będzie musiała prosić o wyjście z łymańskiego kotła - oświadczył Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

"Osiem lat temu rosyjscy wojskowi otoczyli nasze wojska pod Iłowajskiem. Wtedy nasi zgodzili się wyjść bez broni. Ale Rosja złamała swoje słowo - kolumnę ostrzelano. Dzisiaj o wyjście z łymańskiego kotła będzie musiała prosić Rosja. Oczywiście, jeśli bankietujących na Kremlu obchodzą ich żołnierze" - napisał na Twitterze Podolak. Doradca odniósł się do tzw. kotła iłowajskiego. W sierpniu 2014 r. pod Iłowajskiem oddziały ukraińskie zostały otoczone przez przeważające siły tzw. separatystów i wojska Federacji Rosyjskiej. Ukraińskim jednostkom zaproponowano warunki wyjścia z okrążenia, jednak 29 sierpnia 2014 roku, wbrew ustaleniom, rosyjskie siły otworzyły ogień z broni ciężkiej do kolumn ukraińskich żołnierzy.

15:50 Do MSZ w Łotwie wezwano ambasadora Rosji w tym kraju - poinformował w piątek łotewski minister spraw zagranicznych Edgars Rinkeviczs. Ocenił, że wystąpienie prezydenta Rosji Władimira Putina było pełne "szowinizmu, nienawiści i stwierdzeń w stylu nazistowskim".

15:31 W biurze prezydenta Ukrainy nie oglądano wystąpienia prezydenta Rosji Władimira Putina, obecnie trwa powiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) - poinformował rzecznik prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Serhij Nykyforow.

15:07 Działania Federacji Rosyjskiej to pogwałcenie podstawowych zasad prawa międzynarodowego; wzywamy członków społeczności międzynarodowej do nieuznawania legalności pseudoreferendów oraz ich "wyników" - oświadczył rzecznik rządu Piotr Müller w rozmowie z PAP, komentując decyzję Władimira Putina.

14:58 Oczywiste jest, że Polska nie uzna decyzji Władimira Putina o włączeniu do Rosji okupowanych terenów Ukrainy; to kolejna próba wprowadzenia chaosu na Ukrainie - mówił PAP rzecznik PiS Radosław Fogiel.

14:57 Rosja stworzyła możliwości rozwoju wielu narodom - powiedział w piątek prezydent Władimir Putin w propagandowym wystąpieniu na Kremlu, podczas którego ogłosił aneksję okupowanych terytoriów Ukrainy. Moskwa łamie tym samym prawo międzynarodowe.

14:36 Władimir Putin oświadczył w piątek na Kremlu ogłaszając aneksję okupowanych obwodów Ukrainy do Federacji Rosyjskiej, że mieszkańcy tych ziem są obywatelami rosyjskimi " na zawsze". Putin powołał się na nielegalne pseudoreferenda na ziemiach ukraińskich, w których ludzie bojąc się o własne życie musieli oddawać głosy. Rosja łamie tym samym prawo międzynarodowe.

14:30 Podjęliśmy decyzję o włączeniu Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej, a także obwodów chersońskiego i zaporoskiego w skład Federacji Rosyjskie, jestem przekonany, że Zgromadzenie Federalne (połączone izby parlamentu) poprze to postanowienie - ogłosił w piątek prezydent Rosji Władimir Putin w propagandowym wystąpieniu na Kremlu. Tym samym Rosja łamie prawo międzynarodowe.

14:18 Prezydent Rosji Władimir Putin tak bardzo pragnie pokonać Ukrainę, że jest w stanie zaakceptować śmierć nawet 300-500 tys. swoich żołnierzy; przewidywane przez Kreml szacunki dotyczące strat w ludziach wzrosły od początku wojny dziesięciokrotnie - oznajmił w piątek ukraiński ekspert wojskowy Ołeh Żdanow w rozmowie z agencją UNIAN.

13:54 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyraził wdzięczność wobec przywódców Polski, Włoch i Francji za wsparcie dyplomatyczne w walce z okupantem. 

13:42 Aneksja obszarów Ukrainy przez Rosję łamie prawo międzynarodowe – powiedział w piątek premier Japonii Fumio Kishida w czasie rozmowy telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Zapewnił, że Japonia będzie w dalszym ciągu wspierać Ukrainę.

13:36 Pies Patron wyraził w mediach społecznościowych żal w związku z atakiem na Zaporożu.

13:20 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w piątek, że spotkał się z dowódcami wojskowymi, by przedyskutować "dalszy plan wyzwolenia" terytoriów Ukrainy okupowanych przez Rosjan i możliwe dalsze zamiary Moskwy w związku z trwającą inwazją.

13:13 Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier potępił fikcyjne referenda przeprowadzone przez Rosję na terenach Ukrainy i planowaną aneksję tych terytoriów. "Nie zaakceptujemy tych rzekomych wyników, nie zaakceptujemy tych przesunięć granicznych!” - powiedział w piątek w Berlinie.

13:05 Podobnie jak referendum na Krymie w 2014 r. referenda w sprawie przyłączenia okupowanych ziem ukraińskich w Donbasie do Rosji są farsą  – powiedział PAP przewodniczący działającego na Ukrainie samorządu tatarskiego, Medżlisu, Refat Czubarow.

12:36 W Irpieniu rozpoczęto rozbiórkę zniszczonego budynku mieszkalnego, który stał się jednym z symboli wojny.

12:01 Najnowsze dane dotyczące ataku na cywili na Zaporożu:

11:45 W ciągu jednego poranka wojska wroga wystrzeliły 16 rakiet tylko w kierunku Zaporoża i okolic tego miasta; to krwiożercze szumowiny i skończeni terroryści, dla których nie ma miejsca w cywilizowanym świecie - napisał w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na Telegramie, odnosząc się do rosyjskiego ataku na cywilów pod Zaporożem.

 

11:44Te niby-referenda, nawet jeśli wiemy, że są kompletną hucpą, to ich konsekwencje mogą być dramatyczne. Mam nadzieję, że decyzje w tej sprawie Putina i groźby użycia broni nuklearnej, to na razie szantaż i blef, próba zastraszenia reszty świata - ocenił w piątek lider PO Donald Tusk.

11:09 Rosyjskie kanały na Telegramie ostrzegają, że w bitwie o Łyman nastąpił punkt krytyczny, a ukraińskie wojska nacierają z północy i południowego wschodu; "możliwe, że front załamie się dziś wieczorem lub jutro" - ocenił w nocy z czwartku na piątek Rob Lee z amerykańskiego Instytutu Badania Polityki Zagranicznej.

10:38 Nie można pozwolić prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi na zmianę granic przy użyciu siły, a Wielka Brytania nigdy nie zaakceptuje aneksji przez Rosję czterech ukraińskich obwodów - oświadczyła w piątek premier Liz Truss.

10:00 Konsulat rosyjski w Czarnogórze został zamknięty z powodu szpiegowskiego skandalu.

09:45 Rosyjskie władze zapowiedziały na piątek aneksję okupowanych terenów na południu i wschodzie Ukrainy, usankcjonowaną w wyniku nielegalnych referendów. Nigdy, nigdy, nigdy nie uznamy roszczeń Kremla wobec terytorium sąsiedniego państwa - zadeklarował w czwartek prezydent USA Joe Biden, cytowany przez BBC.

09:20 Amerykański aktor Mark Hamill, znany z roli Luke’a Skywalkera w serii „Gwiezdne Wojny”, został ambasadorem platformy United24, która będzie zbierała fundusze na drony dla Ukraińców broniących kraju przed rosyjską agresją – podał w piątek dziennik „Guardian”.

09:01 Niektórym świeżo zmobilizowanym rosyjskim rezerwistom nakazano zaopatrywanie się we własne środki pierwszej pomocy; brak wystarczającego zaopatrzenia medycznego jest jedną z przyczyn spadku morale - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.

08:39 Rosyjskie wojska ostrzelały kolumnę cywilnych samochodów na obrzeżach Zaporoża na południu Ukrainy; zginęło co najmniej 23 osób, a 28 zostało rannych - poinformował w piątek w godzinach porannych szef władz obwodu zaporoskiego Ołeksandr Staruch.

"Ludzie oczekiwali w kolejce na wyjazd na terytoria tymczasowo okupowane (przez Rosjan - PAP), żeby zabrać stamtąd swoich bliskich i dostarczyć pomoc humanitarną" - powiadomił Staruch na Telegramie. Doniesienia o ataku na ludność cywilną przekazały również lokalne media.

07:10 Białoruś może pomóc Rosji z zakwaterowaniem i szkoleniem jednostek tworzonych w wyniku mobilizacji, ale wciąż jest mało prawdopodobne, by sama bezpośrednio włączyła się do wojny przeciwko Ukrainie – ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) informował, że Białoruś przygotowuje się do zakwaterowania 20 tys. rosyjskich poborowych w istniejących domach, magazynach i opuszczonych budynkach rolniczych. Pojawiły się też doniesienia o pracach inżynieryjnych na lotnisku Łuniniec na Białorusi, w pobliżu granicy z Ukrainą, oraz wysłaniu rosyjskich samolotów Su-30 na lotnisko w Baranowiczach.

06:10 "Pierwsze minuty po ataku rakietowym Rosji na miasto Dniepr. Według mera Borysa Fiłatowa, najeźdźcy zaatakowali budynek firmy motoryzacyjnej za pomocą systemów rakietowych Iskander" - napisała na Twitterze Nexta. 

03:10 Dekretami z czwartkowej nocy Putin przyznał niepodległość Chersonia i Zaporoża oraz zapowiedział, że w piątek włączy cztery okupowane ukraińskie obwody: doniecki, ługański, chersoński i zaporoski do Rosji. Te decyzje ma zatwierdzić rosyjski parlament.

22:03 Senat USA przyjął w czwartek prowizorium budżetowe wraz z pakietem pomocy wojskowej i finansowej dla Ukrainy w wysokości 12,3 mld dolarów. Ustawę musi jeszcze przegłosować Izba Reprezentantów.

21:27 Na pilnie zwołanym na piątek posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy zapadną fundamentalne dla kraju decyzje - zapowiedział w czwartek sekretarz tego organu Ołeksij Daniłow, cytowany przez agencję Ukrinform.

20:40 Białoruś najprawdopodobniej przygotowuje kolej i lotniska wojskowe dla armii rosyjskiej - oświadczył w czwartek zastępca szefa głównego zarządu operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ołeksij Hromow.

20:10 Władze Białorusi przygotowują się do przyjęcia 20 tys. zmobilizowanych Rosjan do jednostek rosyjskich stacjonujących na terytorium tego kraju – powiadomił w czwartek ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

„Mają oni uzupełnić oddziały sił zbrojnych Rosji, które już są dyslokowane na terytorium Białorusi” – twierdzi HUR. W rezultacie, jak podano, na jednego doświadczonego żołnierza będzie przypadać pięciu świeżo zmobilizowanych.