Specjalny komunikat MON. Chodzi o pogrzeb Jerzego Urbana

2022-10-05 15:07 aktualizacja: 2022-10-05, 21:29
Jerzy Urban, fot. PAP/Radek Pietruszka
Jerzy Urban, fot. PAP/Radek Pietruszka
„Jerzy Urban nie będzie pochowany według wojskowego ceremoniału” - poinformowało na Twitterze Ministerstwo Obrony Narodowej. We wpisie resort przypomniał, że Cmentarz Wojskowy na warszawskich Powązkach jest zarządzany przez Prezydenta m. st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego, który wydaje decyzje o pochówkach.

Pogrzeb Jerzego Urbana  odbędzie się 11 października na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Taką informację przekazał we wtorek Waldemar Kuchanny, zastępca Urbana w tygodniku "NIE".

Kuchanny w rozmowie z WP ujawnił, że Urban będzie pochowany w grobie swoich rodziców. "To są dwa groby obok siebie, proste płyty. Jakaś boczna, nierzucająca się w oczy alejka. To nie jest Aleja Zasłużonych, ale Cmentarz Wojskowy. Tam rodzina ma wykupione miejsce" - powiedział.

"Jerzy Urban nie będzie pochowany według wojskowego ceremoniału" - czytamy na Twitterze Ministerstwa Obrony Narodowej.

 Jerzy Urban urodził się 3 sierpnia 1933 r. w Łodzi w rodzinie o korzeniach żydowskich, od pokoleń zasymilowanej. Był redaktorem naczelnym "Tygodnika Nie". W latach 1981–89 jako rzecznik prasowy Rady Ministrów PRL, współtworzył propagandę stanu wojennego.

Jerzy Urban urodził się 3 sierpnia 1933 r. w Łodzi. Jego ojciec był redaktorem "Głosu Porannego" związanego z PPS. Po wybuchu wojny uciekając przed Niemcami wraz z rodzicami przedostał się do Lwowa. Po zajęciu miasta przez Niemców w 1941 r. jego rodzina ukrywała się na tzw. aryjskich papierach. Po wojnie wróciła do Łodzi, a po kilku latach przeniosła się do Warszawy, gdzie Jerzy Urban w Liceum im. Stanisława Staszica zdał maturę.

Jeszcze przed ukończeniem szkoły średniej związał się z tygodnikiem "Nowa Wieś". W 1951 r. rozpoczął studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim, których jednak nie ukończył. W 1955 r. przeniósł się z "Nowej Wsi" do redakcji "Po prostu", gdzie pracował do 1957 r. W latach 1957-61 oraz 1964-69 objęty zakazem druku, publikował pod pseudonimami (m.in. Jan Rem, Jerzy Kibic). Od 1961 do 1981 r. kierował działem krajowym w tygodniku "Polityka". W sierpniu 1981 r. został rzecznikiem prasowym rządu gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Funkcję tę pełnił w kolejnych gabinetach do 1989 r.

Od 1986 r. wspólnie ze Stanisławem Cioskiem i szefem wywiadu MSW gen. Władysławem Pożogą opracowywał dla gen. Jaruzelskiego analizy polityczne i propozycje działań. Został członkiem powołanego przez Biuro Polityczne sztabu, mającego nadzorować przygotowania do Okrągłego Stołu i jego przebieg. W trakcie obrad Okrągłego Stołu pełnił funkcję rzecznika prasowego strony koalicyjno-rządowej. Uczestniczył również w obradach podstolika ds. środków masowego przekazu. W roku 1989 (od kwietnia do września) był przewodniczącym Komitetu ds. Radia i Telewizji, następnie do maja 1990 r. dyrektorem i redaktorem naczelnym Krajowej Agencji Robotniczej. W roku 1990 wstąpił do Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej. Wcześniej pozostawał bezpartyjny. Od jesieni 1990 r. był wydawcą i redaktorem naczelnym tygodnika "Nie". (PAP)
gn/

TEMATY: