Ołena Zełenska o ataku na Zaporoże: Rosja okazuje słabość, zabijając cywilów

2022-10-09 10:46 aktualizacja: 2022-10-09, 16:44
Ołena Zełenska. Fot. Philipp von Ditfurth/dpa
Ołena Zełenska. Fot. Philipp von Ditfurth/dpa
Zabijając cywilów, Rosja okazuje słabość – oświadczyła w niedzielę pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska, odnosząc się do nocnego rosyjskiego ostrzału budynków mieszkalnych w mieście Zaporoże, w wyniku którego zginęło 12 osób, a 50 zostało rannych.

"Zaporoże. Budynek mieszkalny został zniszczony przez rosyjski ostrzał, uszkodzone zostały również prywatne domy. Co najmniej 12 osób zginęło, a 50 zostało rannych, w tym dzieci. Zabijając cywilów, Rosja okazuje swoją słabość" – napisała Zełenska na Twitterze.

"Nie ma wątpliwości - Rosja jest państwem terrorystycznym" - dodała pierwsza dama Ukrainy, posługując się anglojęzycznym hasztagiem #RussiaIsATerroristState.

Na miejscu ataku trwa akcja ratunkowa. Ukraińska państwowa służba ds. sytuacji kryzysowych poinformowała na Telegramie, że 95 pracowników i 20 sztuk sprzętu uczestniczy w gaszeniu pożarów i ratowaniu ludzi – podała stacja Sky News.

Administracja obwodu zaporoskiego podała, że Rosjanie przeprowadzili w nocy uderzenie rakietowe na Zaporoże przy użyciu lotnictwa taktycznego. Według wstępnych danych samoloty zrzuciły na miasto 12 pocisków rakietowych, z których większość spadła na budynki mieszkalne, częściowo niszcząc między innymi dziewięciopiętrowy blok.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski napisał na Telegramie, że "barbarzyńcy i terroryści", którzy stali za atakiem, poniosą za to odpowiedzialność.(PAP)

kgr/