Dwóch poszukiwanych Ukraińców zatrzymano na granicy. Jeden był ścigany czerwoną notą Interpolu

2022-10-24 12:22 aktualizacja: 2022-10-24, 14:25
Przejście graniczne w Korczowej Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Przejście graniczne w Korczowej Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Dwóch obywateli Ukrainy, których dane figurowały w krajowych i międzynarodowych bazach poszukiwawczych, zostało zatrzymanych na podkarpackich przejściach granicznych. Jeden był ścigany ENA i tzw. czerwoną notą Interpolu za przemyt papierosów, drugi - przez polskie władze za jazdę pod wpływem alkoholu.

Jak poinformował w poniedziałek PAP rzecznik Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej ppor. Piotr Zakielarz poszukiwani mężczyźni zostali zatrzymani w sobotę przez funkcjonariuszy SG z placówek w Medyce i Korczowej, gdy zgłosili się do odpraw na kierunku wjazdowym do Polski.

Pierwszym okazał się 26-letni obywatel Ukrainy, który przez przejście w Medyce chciał wjechać do Polski. Okazało się, że jego dane figurowały w bazie Interpol oraz SIS.

„Władze Rumunii wydały za nim Europejski Nakaz Aresztowania oraz czerwoną notę Interpolu w związku z przemytem papierosów przez rumuńsko-ukraińską granicę” – wyjawił ppor. Zakielarz.

Mężczyźnie grozi do 3,5 roku więzienia. O jego dalszym losie zdecyduje sąd.

Drugi z poszukiwanych mężczyzn zgłosił się do kontroli na wjazd do Polski w przejściu granicznym w Korczowej.

„Okazało się, że 42-letni mężczyzna jest poszukiwany przez polskie organy ścigania za jazdę pod wpływem alkoholu. Jego podróż zakończyła się w zakładzie karnym, gdzie spędzi najbliższy rok” – dodał rzecznik BiOSG.

Przedstawił też statystyki, z których wynika, że od początku tego roku funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali już prawie 300 osób poszukiwanych przez krajowe oraz zagraniczne służby. (PAP)

autorka: Agnieszka Pipała

mar/