Francja. Setki osób pożegnały zamordowaną w bestialski sposób 12-letnią Lolę

2022-10-24 20:47 aktualizacja: 2022-10-25, 11:16
Miejsce pamięci przy mieszkaniu, w którym zamordowano dziewczynkę. Fot. CHRISTOPHE PETIT TESSON PAP/EPA
Miejsce pamięci przy mieszkaniu, w którym zamordowano dziewczynkę. Fot. CHRISTOPHE PETIT TESSON PAP/EPA
Setki osób zgromadziły się w poniedziałek przed kościołem w Lillers w departamencie Pas-de-Calais, aby wziąć udział w pogrzebie Loli, zabitej dziesięć dni temu w przerażających okolicznościach w Paryżu przez imigrantkę z Algierii.

Zgromadzeni długie godziny oczekiwali przed kolegiatą Saint-Omer, by pożegnać zamordowaną Lolę. Mszę odprawił biskup miasta Arras Olivier Leborgne.

Rodzina zdecydowała się na pogrzeb otwarty dla publiczności, potwierdzając ponownie w niedzielę wieczorem swoje pragnienie „uczczenia pamięci” Loli „w spokoju”, „szacunku i godności”, z dala od jakiejkolwiek politycznej agitacji. Media transmitowały uroczystość na żywo.

W pogrzebie uczestniczył również minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin, sekretarz stanu ds. dzieci Charlotte Caubel i inni wybrani urzędnicy i politycy, w tym przedstawiciele Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen.

Przed blokiem 19. dzielnicy, gdzie dziewczynka była maltretowana, zamordowana i poćwiartowana, tłumy ludzi składają kwiaty i zapalają świece. Francuzi nie mogą otrząsnąć się z szoku po ujawnieniu drastycznych szczegółów mordu gimnazjalistki przez 24-letnią imigrantkę z Algierii, która nie zastosowała się do nakazu opuszczenia kraju, którego władze nie wyegzekwowały.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

dsk/