Polska będzie współpracować z USA przy leczeniu nowotworów

2022-10-25 17:23 aktualizacja: 2022-10-26, 08:42
Adam Niedzielski, dr Robert Carlson, Waszyngton, Fot. Twitter/Ministerstwo Zdrowia
Adam Niedzielski, dr Robert Carlson, Waszyngton, Fot. Twitter/Ministerstwo Zdrowia
Minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał we wtorek w Waszyngtonie umowę o współpracy z siecią amerykańskich ośrodków onkologicznych National Comprehensive Cancer Network (NCCN). Umowa zakłada współpracę w sprawie zastosowania najlepszych wytycznych w leczeniu chorób nowotworowych.

Jak powiedział minister dziennikarzom po podpisaniu porozumienia ("memorandum of understanding"), pozwoli ono na szersze wdrożenie sprawdzonych sposobów leczenia.

"Jesteśmy teraz na etapie przygotowania tzw. Krajowej Sieci Onkologicznej, która ma tym się właśnie różnić, jeśli chodzi o leczenie nowotworów, że stosujemy standardowe podejście, które już zostało zweryfikowane w rzeczywistości. Ośrodki amerykańskie mogą chwalić się tym, że prezentują najwyższy poziom na świecie" - tłumaczył minister.

"My te procedury tłumaczymy, dostosowujemy do naszych warunków i zapewniamy, że pacjent, który będzie prowadzony w ramach tej nowej struktury Krajowej Sieci Onkologicznej, będzie prowadzony według najlepszych standardów na świecie" - podkreślił. Zaznaczył, że porozumienie zapewni, że procedury te będą aktualizowane zgodnie z nowymi technologiami leczenia.

Jak powiedział dyrektor generalny NCCN dr Robert Carlson, umowa ma również rozszerzyć współpracę między polskimi i amerykańskimi ośrodkami w obszarze prewencji nowotworów i edukacji. Zaznaczył, że dotychczasowa współpraca - z Narodowym Instytutem Onkologii - okazała się obopólnie korzystna.

"W rezultacie współpracy z polskimi ekspertami sami wyciągnęliśmy nowe wnioski i (uzyskaliśmy) wyniki oraz zmodyfikowaliśmy nasze sposoby leczenia w Stanach Zjednoczonych" - powiedział.

Według Niedzielskiego podpisanie memorandum na poziomie ministerstwa pozwoli m.in. na "dołożenie obszaru badań klinicznych, które mogą być realizowane w ośrodkach w całym kraju".

"Chcemy, by oprócz tego lokalnego wymiaru, który bardzo dobrze działa, doszedł też obszar wymiany wiedzy na poziomie systemowym" - oznajmił szef resortu zdrowia.

NCCN to sieć 32 wiodących niekomercyjnych ośrodków onkologicznych w USA, skupionych na leczeniu pacjentów, prowadzeniu badań naukowych i edukowaniu na temat chorób nowotworowych.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

kw/