Sztab Ukrainy: Rosjanie wysiedlają ludność w obwodzie chersońskim. Zaminowują anektowany teren [RELACJA NA ŻYWO]

2022-11-01 07:42 aktualizacja: 2022-11-02, 07:48
Rosyjscy żołnierze, Fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY
Rosyjscy żołnierze, Fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY
W Kachowce w obwodzie chersońskim, na południu Ukrainy, wojska rosyjskie wysiedlają miejscowych mieszkańców, a wokół miejsc zamieszkania budują umocnienia inżynieryjne i zaminowane przeszkody - podał we wtorek sztab generalny armii ukraińskiej.

06:46  Łączna wartość towarów eksportowanych przez Rosję wzrosła od czasu lutowej inwazji Ukrainy - podał dziennik "New York Times", analizując dane handlowe. Choć import z większości krajów do Rosji zdecydowanie spadł, to niektóre kraje zwiększyły wymianę handlową z Rosją, zwłaszcza Turcja i Chiny.

02:38  W emocjonalnym apelu podczas największej w Europie konferencji technicznej Lisbon's Web Summit Pierwsza Dama Ukrainy Ołena Zełenska wezwała we wtorek specjalistów technicznych z całego świata do tworzenia innowacji, które powstrzymają Rosję i pomogą ratować ludzi w jej kraju.

01:23  Łączna wartość towarów eksportowanych przez Rosję wzrosła od czasu lutowej inwazji Ukrainy - podał dziennik "New York Times", analizując dane handlowe. Choć import z większości krajów do Rosji zdecydowanie spadł, to niektóre kraje zwiększyły wymianę handlową z Rosją - zwłaszcza Turcja i Chiny.

00:48 ONZ potwierdziła, że "inicjatywa zbożowa" zostanie przedłużona 3 listopada - poinformował w nocy z wtorku na środę na Twitterze minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow.

"Oczekuje się, że 8 statków z produktami rolnymi przepłynie przez korytarz zbożowy w czwartek 3 listopada. Otrzymaliśmy potwierdzenie z ONZ" - napisał Kubrakow.

00:04 Koordynator ONZ ds. umowy zbożowej na Morzu Czarnym Amir Abdulla powiedział we wtorek, że spodziewa się, iż załadowane zbożem statki opuszczą ukraińskie porty w czwartek.

23:15 W obwodzie kijowskim na Ukrainie znajduje się 425 specjalnych schronów na wypadek ataku nuklearnego Rosji, w ciągu najbliższych dwóch tygodni chcemy je wyposażyć w przenośne radioodbiorniki z bateriami - powiedział we wtorek szef władz obwodowych Ołeksij Kułeba w rozmowie z portalem Hromadske.

"Ostatnie osiem miesięcy nauczyło nas, że wszystko może się zdarzyć. Dlatego jako urzędnik przygotowuję się na najgorszy scenariusz, ale mam nadzieję, że wszystko będzie dobrze" - powiedział Kułeba.

22:32 „Zrobimy wszystko, by dostarczyć ludziom prąd i ciepło tej zimy. Musimy jednak zrozumieć, że Rosja zrobi wszystko, żeby nie pozwolić nam żyć normalnie” – powiedział w codziennym wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Według ukraińskiego prezydenta „Oni (Rosja - PAP) nie liczą wydatków na energoterror. Spójrzmy na koszt jednego tylko, wczorajszego uderzenia, użycie rakiet i dronów kosztowało Rosję równowartość ponad 2 mln 300 tys. średnich rosyjskich emerytur. Jedno uderzenie!"

20:29 Ataki Rosji na ukraińską infrastrukturę energetyczną należy traktować jako element ludobójstwa narodu ukraińskiego – oświadczył we wtorek minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

„Zamiast walczyć z naszą armią, rosyjscy terroryści prowadzą wojnę terroru przeciwko cywilom, która pogorszyła sytuację humanitarną i uszkodziła ok. 40 proc. naszego systemu energetycznego. Rosyjskie ataki muszą być traktowane jako element ludobójstwa narodu ukraińskiego” – oświadczył Kułeba w wystąpieniu opublikowanym na Twitterze.

20:23 Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział we wtorek Putinowi, że jest pewien, iż uda się wznowić umowę dotyczącą eksportu zboża z ukraińskich portów - poinformowała agencja Reutera.

W rozmowie telefonicznej z przywódcą Rosji Erdogan powiedział, że Ankara rozmawia ze wszystkimi stronami, aby rozwiązać problemy dotyczące realizacji umowy o eksporcie zboża.

20:15 Były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział we wtorek, że nie sądzi, by Władimir Putin użył na Ukrainie taktycznej broni jądrowej. Przestrzegł też przed próbami zawarcia jakiegoś porozumienia, które zmuszałoby Ukraińców do ustępstw terytorialnych.

Johnson udzielił wywiadu stacji Sky News - pierwszego od czasu rezygnacji we wrześniu z urzędu premiera - na potrzeby programu "Ukraine: A Modern War", w którym analizowane są różne aspekty trwającego konfliktu. Odnosząc się do sugestii, że Putin może zdecydować się na użycie taktycznej broni jądrowej, bo jego wojska tracą zajęte wcześniej obszary, Johnson powiedział: "Nie sądzę, że to zrobi, musiałby być szalony, aby to zrobić".

19:43 Delegacje Ukrainy, Turcji i ONZ we Wspólnym Centrum Koordynacyjnym (ang. JCC) ustaliły, że nie będą planować jakiegokolwiek ruchu statków w ramach Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej na 2 listopada – powiadomiło przedstawicielstwo ONZ w JCC, regulującym funkcjonowanie korytarza zbożowego.

18:40 Jesteśmy zaniepokojeni potencjalną dostawą rakiet z Iranu dla Rosji - oświadczył we wtorek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Jak dodał, USA rozważają dodatkowe opcje reakcji na te dostawy.

18:13 O zniszczeniu przez Rosję blisko 40 proc. ukraińskiej infrastruktury energetycznej powiadomił Wołodymyr Zełenski we wtorek, podejmując w Kijowie sekretarz UE ds. energii Kadri Simson.

Prezydent Ukrainy zaapelował o utworzenie „ekonomicznego Rammsteinu” – platformy koordynującej pomoc gospodarczą dla Ukrainy, która obejmowałaby także wsparcie dla sfery energetycznej.

17:55 Rosja planuje umieścić irańskie rakiety na północ od Ukrainy, a Ukraina nie ma skutecznej możliwości obrony przed takim rodzajem rakiet – oświadczył we wtorek rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat. Wyjaśnił, że chodzi o rakiety balistyczne o zasięgu 300 i 700 km.

17:38 Pomimo kolejnych ataków Rosji na infrastrukturę krytyczną do Kijowa przybyła we wtorek zastępczyni sekretarza stanu USA Karen Donfried - powiadomiła amerykańska ambasador Bridget Brink.

„Pomimo nowych rosyjskich ataków na infrastrukturę krytyczną, przywitałam dzisiaj rano w Kijowie zastępczynię sekretarza stanu Karen Donfried” – powiadomiła Brink na Twitterze.

 

16:11 Prezydent Emmanuel Macron we wtorek w rozmowie telefonicznej z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim zapowiedział, że Francja pomoże Ukrainie przetrwać zimę oraz naprawić infrastrukturę wodociągową i energetyczną, zniszczoną w rosyjskich ostrzałach.

"Francja pomoże również wzmocnić ukraińskie systemy obrony przeciwlotniczej" – zadeklarował Macron.

15:08 Na początku listopada Iran planuje przekazanie Rosji partii dronów bojowych w liczbie ponad 200 sztuk – powiadomił we wtorek wywiad wojskowy Ukrainy.

„Planowane jest wysłanie z Iranu do Rosji partii ponad 200 dronów bojowych Shahed-136, Mohajer-6 i Arash-2” – poinformował Zarząd Główny Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR) w komunikacie opublikowanym w Telegramie.

14:49 Polscy dyplomaci w Kijowie odwiedzili we wtorek, w dniu Wszystkich Świętych, cmentarz katyński w Bykowni i groby żołnierzy 1920 roku na cmentarzu Bajkowa w stolicy Ukrainy. To szczególny dzień Wszystkich Świętych - powiedział PAP ambasador Bartosz Cichocki.

14:00 Polacy we Lwowie akcją „Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego”, mszą świętą oraz odwiedzaniem mogił polskich żołnierzy na cmentarzu Orląt Lwowskich i grobów polskich twórców romantyzmu, którzy leżą na Łyczakowie, obchodzą uroczystość Wszystkich Świętych.

13:46 "Ruski mir" przynosi Ukraińcom pociski S-300 spadające na domy, cierpienie i zniszczenia - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, publikując we wtorek w mediach społecznościowych zdjęcia z nocnego ostrzału Mikołajowa na południu Ukrainy.

13:42 Tatarzy krymscy są w sposób szczególny i nieproporcjonalny narażeni na wcielenie do rosyjskiego wojska; Rosja zmusza ich do walki z Ukraińcami - oświadczył we wtorek wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych Josep Borrell.

11:52 Francja powinna działać jak najlepszy sojusznik Ukrainy. Aby odzyskać przywództwo w Europie, Paryż musi militarnie wspierać Kijów - piszą w opublikowanym na stronach dziennika „Le Monde" liście otwartym francuscy akademicy i szefowie think tanków.

11:25 Brytyjscy eksperci od cyberbezpieczeństwa od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę odgrywają kluczową rolę w pomocy temu krajowi w obronie przed cyberatakami - potwierdziło we wtorek brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych.

10:48 Rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko zaapelował we wtorek, by odwołać zaproszenie dla Władimira Putina na szczyt G20 na Bali, bowiem rosyjski przywódca przyznał publicznie, że wydał rozkaz atakowania celów cywilnych na Ukrainie.

09:50 W okupowanych przez wojska rosyjskie miastach Kreminna i Lisiczańsk na wschodzie Ukrainy mieszkańcy skarżą się na brak produktów spożywczych - poinformowały we wtorek lojalne wobec Kijowa władze obwodu ługańskiego.

08:41 W rejonie Chersonia wojska rosyjskie nadal ściągają żołnierzy i uzbrojenie z zachodniego brzegu Dniepru na drugi brzeg, oczekując ukraińskiego natarcia w kierunku miasta - informuje we wtorkowej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

07:30 Dostawy elektryczności i wody dla mieszkańców Kijowa zostały całkowicie przywrócone - poinformował we wtorek rano mer stolicy Ukrainy Witalij Kliczko. Wielu mieszkańców straciło wodę i prąd po poniedziałkowych ostrzałach rosyjskich.

07:01 W Kachowce w obwodzie chersońskim, na południu Ukrainy, wojska rosyjskie wysiedlają miejscowych mieszkańców, a wokół miejsc zamieszkania budują umocnienia inżynieryjne i zaminowane przeszkody - podał we wtorek sztab generalny armii ukraińskiej.

05:50 Szef administracji obwodowej w Połtawie Dmytro Łunin poinformował, że w nocy 1 listopada cztery rosyjskie drony trafiły w obiekty cywilne - donosi portal The Kyiv Independent.

03:10 Podczas godzinnego wywiadu, przeprowadzonego w bunkrze w Kijowie, ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski nie ukrywał swojego rozczarowania Izraelem za to, że nie zajął wyraźnego stanowiska na korzyść Ukrainy wobec rosyjskiej inwazji.