Ważny apel Ołeny Zełenskiej

2022-11-02 02:40 aktualizacja: 2022-11-02, 17:24
Ołena Zełenska, fot. MIGUEL A. LOPES  	PAP/EPA
Ołena Zełenska, fot. MIGUEL A. LOPES PAP/EPA
W emocjonalnym apelu podczas największej w Europie konferencji technicznej Lisbon's Web Summit Pierwsza Dama Ukrainy Ołena Zełenska wezwała we wtorek specjalistów technicznych z całego świata do tworzenia innowacji, które powstrzymają Rosję i pomogą ratować ludzi w jej kraju.

"Dystopie, które czytamy jako powieści science fiction...są znacznie bardziej realne, niż myślimy” – powiedziała Zełenska podczas inauguracji Web Summit w Lizbonie, pokazując nagranie wideo, przedstawiające następstwa ataków dronów w Kijowie. "Rosja stawia technologię w służbie terroru" - mówiła.

Stwierdziła, że technologia jest obecnie "polem bitwy" w rosyjskiej inwazji na Ukrainę, a nowoczesny sprzęt, taki jak drony, jest używany do "zabijania ludzi", a nie do ich ratowania.

Zełenska wzywała obecnych na konferencji, aby obmyślali sposoby na "powstrzymanie terroru, ocalenie ludzi i odbudowę zniszczeń". "Możecie nam pomóc powstrzymać powiększanie się listy ofiar terroryzmu – mówiła - Wierzę, że taka technologia to przyszłość... jeśli tak nie jest, po prostu nie będzie przyszłości, na którą można by wyczekiwać".

"W całym kraju są przerwy w dostawie prądu"

"Oni atakują nasze elektrownie, w całym kraju są przerwy w dostawie prądu...teraz każdego dnia nie mamy elektryczności, komunikacji i internetu przez wiele godzin" – relacjonowała Zełenska.

Podkreśliła, że jej kraj nie jest już w stanie inwestować w zaawansowane technologie w miejscach takich jak szkoły, ponieważ zamiast tego musi kupować generatory prądotwórcze.

Oczekuje się, że ponad 70 000 osób weźmie udział w konferencji, która rozpoczęła się we wtorek. W programie jest występ ponad 900 prelegentów, w tym wiceprezesa Microsoftu Brada Smitha czy Changpenga Zhao, założyciela giełdy kryptowalut Binance.

Szef Web Summit Paddy Cosgrave powiedział w zeszłym tygodniu, że 59 ukraińskich start-upów weźmie udział w tym wydarzeniu. Przemówi także wicepremier Ukrainy i minister transformacji cyfrowej Mychajło Fiodorow. (PAP)

mj/