Krakowski sąd wydał ENA wobec 26-letniego Norwega, podejrzanego o zabójstwo i uprowadzenie dziecka

2022-11-06 19:20 aktualizacja: 2022-11-07, 10:26
Miejsce zabójstwa kobiety w Oświęcimiu. Fot. PAP/Tomasz Wiktor
Miejsce zabójstwa kobiety w Oświęcimiu. Fot. PAP/Tomasz Wiktor
Krakowski sąd okręgowy wydał w niedzielę wieczorem, na wniosek prokuratury, europejski nakaz aresztowania (ENA) wobec 26-letniego Norwega podejrzanego o zabójstwo 26-latki z Oświęcimia i uprowadzenie ich dziecka – 5-letniej Mii - poinformował PAP prokurator Janusz Hnatko.

Prok. Hnatko, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Krakowie, podał, że podstawą do wydania ENA było przygotowanie dla Ingebrigta G. przez oświęcimskich śledczych zarzutów zabójstwa byłej partnerki i uprowadzenia dziecka, a także wniosku o 14-dniowy areszt.

Europejski nakaz aresztowania (ENA) pozwoli na rozpoczęcie procedury ekstradycji Ingebrigta G. z Danii do Polski. Teoretycznie – jak wyjaśnił rzecznik krakowskiej prokuratury – duński sąd powinien zdecydować o wydaleniu mężczyzny w ciągu 60 dni, w praktyce jednak, z uwagi na próbę obrony przez podejrzanych, procedura ta często się wydłuża.

Mężczyzna jest w rękach duńskiej policji i oczekuje na rozstrzygnięcie tamtejszego sądu ws. ekstradycji. Wiadomo, że Norweg poprosił policję o przekazanie informacji o nim swojej matce. Duńczycy skontaktowali się z ambasadą Norwegii, która oferuje swojemu obywatelowi pomoc prawną - to standardowa procedura.

5-letnia dziewczynka jest pod opieką duńskich służb socjalnych. Pojechał po nią dziadek z Oświęcimia. To jemu oświęcimski sąd przyznał prawo do tymczasowej opieki.

Ciało 26-latki znalazł jej ojciec w sobotę w mieszkaniu w Oświęcimiu. Jak poinformowała prokuratura, kobieta miała rany cięte i kłute szyi – wskazujące na udział osób trzecich, na miejscu znaleziono zakrwawiony nóż. W mieszkaniu nie było córki kobiety i Ingebrigta G. Zgłoszenie policja otrzymała przed godz. 17. Na terenie Polski i Europy rozpoczęto poszukiwania mężczyzny podejrzewanego o zabójstwo kobiety i porwanie dziecka. Ogłoszony został również Child Alert.

Ingebrigt G. został zatrzymany w sobotę około godz. 22 przez duńskich funkcjonariuszy na autostradzie w Kopenhadze. W volkswagenie na tylnym siedzeniu znajdowała się 5-letnia córka Norwega i Polki.

Według nieoficjalnych informacji kobieta od ok. trzech lat przebywała w Polsce. Norweg nie mieszkał na stałe w Polsce, ale utrzymywał z kontakt z byłą partnerką i córką. Do Oświęcimia przyjechał, wraz ze swoją matką, pod koniec października i zamieszkał z byłą partnerką i dzieckiem. Matka mężczyzny wcześniej wyjechała z Oświęcimia do Norwegii.

Prok. Hnatko zapytany w niedzielę o motywy zbrodni ocenił, że najprawdopodobniej chodziło o dziecko. Ingebrigta G., biologiczny ojciec, miał ograniczone prawa rodzicielskie. (PAP)

Autorka: Beata Kołodziej

kgr/