Nancy Faeser: noc 9 listopada 1938 roku pozostanie nocą hańby dla naszego kraju

2022-11-09 21:41 aktualizacja: 2022-11-10, 10:09
Minister spraw wewnętrznych RFN Nancy Faeser. Fot. PAP/Kay Nietfeld
Minister spraw wewnętrznych RFN Nancy Faeser. Fot. PAP/Kay Nietfeld
Noc 9 listopada 1938 roku na zawsze pozostanie nocą hańby dla naszego kraju - powiedziała w środę w Bundestagu minister spraw wewnętrznych RFN Nancy Faeser w rocznicę pogromów ludności żydowskiej z 1938 roku, znanych jako Noc kryształowa. Wezwała do walki z antysemityzmem w Niemczech.

9 listopada "przypomina nam, że musimy zawsze i ze wszystkich sił przeciwstawiać się antysemityzmowi" - podkreśliła minister, cytowana przez agencję dpa.

"Antysemityzm jest wrogiem wszystkich Żydów i jednocześnie wrogiem wszystkich demokratów w naszym kraju" - zaznaczyła Faeser. Dodała, że zwalczanie go powinno być przedmiotem troski wszystkich, "bo antysemityzm nigdy nie jest nieszkodliwy".

Od lat obserwuje się stały wzrost przestępstw o charakterze antysemickim - powiedziała szefowa niemieckiego MSW. "Jest mi wstyd, że w tym kraju żydowskie przedszkola i szkoły nadal muszą być strzeżone przez policję. Musimy zrobić wszystko, by nie było to już konieczne" - zaapelowała.

Minister kultury Claudia Roth również skrytykowała fakt, że życie żydowskie w Niemczech jest nadal zagrożone. "Dlatego pamiętanie o 9 listopada zawsze oznacza walkę o demokrację i walkę z antysemityzmem" - podkreśliła.

Mianem Nocy kryształowej (niem. Kristallnacht) określa się pogromy Żydów w Niemczech zainicjowane przez władze państwowe, w nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku. W ich wyniku zamordowano 91 Żydów, spalono 171 synagog, splądrowano 8 tys. sklepów, a ok. 30 tys. Żydów deportowano do obozów koncentracyjnych. (PAP)
gn/