Rozpoczął się nabór do III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej

2022-11-10 14:23 aktualizacja: 2022-11-10, 14:28
Fortepian. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Fortepian. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Narodowy Instytut Muzyki i Tańca ogłosił nabór do III Konkursu Muzyki Polskiej w Rzeszowie. To konkurs jedyny w swoim rodzaju – powiedział PAP Lech Dzierżanowski z NIMiT. Nie ma utworów obowiązkowych, uczestnicy sami stwarzają atrakcyjny program swego występu – wyjaśnił.

Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej odbędzie się po raz trzeci, w dniach 2-9 lipca 2023 r., w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Jego celem jest popularyzacja muzyki polskich kompozytorów od romantyzmu po XX wiek, a także odkrywanie talentów wśród muzyków młodego pokolenia.

Do udziału w konkursie są zaproszeni artyści z Polski i zza granicy, którzy wykonają dzieła polskich twórców, w tym – tych mniej znanych na świecie.

„Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej to konkurs jedyny w swoim rodzaju” – powiedział PAP Lech Dzierżanowski, p.o. dyrektora organizującego wydarzenie Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. Jak podkreślił, repertuar, który mogą zaproponować kandydaci, jest wyjątkowo szeroki. „Z jednej strony panuje tu absolutna wolność. Nie ma utworów obowiązkowych, ani nawet wskazanych kompozytorów. Uczestnicy sami muszą stworzyć atrakcyjny program swojego występu” – wyjaśnił, zaznaczając, że jedynym ograniczeniem dla muzyków, pragnących zgłosić swoją kandydaturę, jest wyłączanie z repertuaru utworów Fryderyka Chopina.

„To niezwykłe wyzwanie - zachętą do jego podjęcia są wysokie nagrody finansowe i bogata paleta koncertów oferowana laureatom” – zaznaczył Lech Dzierżanowski.

Jak czytamy w komunikacie prasowym NIMiT, „nagrania zarejestrowane podczas wydarzenia są dostępne na największych platformach streamingowych. Organizacja konkursu to także promocja Polski, jako miejsca, w którym odbywają się wydarzenia artystyczne o ogólnoświatowym zasięgu. Konkurs odbywa się co dwa lata i może być przeznaczany dla różnych składów wykonawczych”.

Docenieni podczas I i II Międzynarodowego Konkursu odbywają właśnie tournée po Stanach Zjednoczonych. W Nowym Jorku, Chicago, San Diego, Los Angeles i kalifornijskim Paso Robles (gdzie niedawno zakończył się festiwal im. Ignacego Jana Paderewskiego) wystąpili jak dotąd: laureat XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina (2021) Jakub Kuszlik, kanadyjski pianista, zwycięzca II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej, Carter Johnson i dęty zespół kameralny Cracow Golden Quintet.

Projekt "Polish Music On Stage", będący pokłosiem Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej i którego kolejna odsłona ma promować przyszłych laureatów, będzie kontynuowany pod koniec miesiąca, w grudniu i na początku przyszłego roku. Najbliższy koncert Cartera Johnsona, który zagra utwory m.in. Marii Szymanowskiej, Władysława Żeleńskiego i Grażyny Bacewicz, odbędzie się 19 listopada w Chicago. Na grudzień w ramach programu zaplanowano występy polskiego duetu skrzypcowego stworzonego przez Martę Gidaszewską i Roberta Łaguniaka, Polish Violin Duo (zwycięzcy I Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej) w Las Vegas, San Diego i Nowym Jorku.

"Wybraliśmy muzyków, o których wiedzieliśmy, że są świetni i będą się podobali, bo brali już udział w innych organizowanych przez nas projektach" - mówiła PAP koordynująca program "Polish Music on Stage", Lilianna Zalesińska z Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. "Nasza publiczność jest zachwycona ideą promowania polskiej muzyki za granicą przez młodych artystów. Do tej pory nie było koncertu, który nie zakończyłby się bisami i owacjami na stojąco" - podkreśliła. (PAP)

Autorka: Malwina Wapińska

kgr/