Sześcioraczki z rodzicami i dziadkami odwiedziły pierwszą damę z okazji Światowego Dnia Wcześniaka

2022-11-17 12:42 aktualizacja: 2022-11-17, 17:44
Sześcioraczki u pierwszej damy Fot. Przemysław Keler/KPRP
Sześcioraczki u pierwszej damy Fot. Przemysław Keler/KPRP
Pierwsze w Polsce sześcioraczki wraz rodzicami i dziadkami przyjęła w Pałacu Prezydenckim w czwartek pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda z okazji Światowego Dnia Wcześniaka.

Jak podano na prezydenckiej stronie, rodzice i dziadkowie rozmawiali z małżonką prezydenta o rozwoju maluchów, nauczaniu zintegrowanym i o codzienności rodziny z siedmiorgiem dzieci – sześcioraczki mają starszego brata Oliwiera.

"Każde z rodzeństwa jest inne, wykazuje indywidualne cechy charakteru, zdolności, predyspozycje i potrzeby. Opieka nad taką gromadką wymaga też dużej samodyscypliny, elastyczności i umiejętności organizacyjnych ze strony rodziców. Pogodne i pełne energii dzieci bardzo chętnie opowiadały dzisiaj o ulubionych zabawach, bajkach i fascynacjach" – czytamy na stronie prezydenta.

Pierwsze w Polsce sześcioraczki przyszły na świat 20 maja 2019 r. w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Dzieci, cztery dziewczynki: Zosia, Kaja, Malwina i Nela i dwóch chłopców: Tymon i Filip, urodziły się prawie jedenaście tygodni przed czasem. W dniu porodu noworodki ważyły od 890 g do ok. 1300 g.

W komunikacie na stronie podano, że Agata Kornhauser–Duda od lat zaangażowana jest w inicjatywy wpierające wcześniaki, wielokrotnie spotykała się na oddziałach szpitalnych z noworodkami i ich rodzicami oraz specjalistami w dziedzinie neonatologii. Przypomniano też, że według statystyk 1 na 10 dzieci urodzonych w Europie jest wcześniakiem.(PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

mar/