Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy z prof. Lechem Kaczyńskim

2022-11-18 10:00 aktualizacja: 2022-11-18, 12:45
W dwudziestą rocznicę objęcia urzędu prezydenta Warszawy przez prof. Lecha Kaczyńskiego Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek z jego podobizną

W Muzeum Powstania Warszawskiego odbyła się uroczystość odsłonięcia znaczka pocztowego emisji "Lech Kaczyński - Prezydent m.st. Warszawy 2002-2005". Do obiegu trafił znaczek Poczty Polskiej pocztowy z podobizną prof. Lecha Kaczyńskiego oraz prezydenta Rzeczypospolitej w latach 2005-2010 r.

 Sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Jan Kanthak oraz prezes Zarządu Poczty Polskiej Krzysztof Falkowski. Fot. PAP/Radek Pietruszka

"Wizją prezydenta Kaczyńskiego nie było administrowanie miastem. Jego wizją było to, aby stolicę zmieniać. Jak prezydent Warszawy postawił na bezpieczeństwo, zwiększył nakłady na kulturę, oświatę i opiekę społeczną. Był inicjatorem i pomysłodawcą budowy miejsca, w którym się obecnie znajdujemy - Muzeum Powstania Warszawskiego. Rolę edukacyjną pełnią nie tylko muzea, ale także inne instytucje. Taką instytucją jest Poczta Polska" - powiedział podczas uroczystości sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Jan Kanthak. Wyjaśnił on, że poprzez swoją politykę Poczta Polska nawiązuje do zarówno do przeszłości jak i teraźniejszości. "Dla prezydenta Kaczyńskiego bezpieczeństwo Polski, w tym także tarcza antyrakietowa było kwestią pod podziałami politycznymi" - podkreślił Kanthak do najnowszych wydarzeń.

 Sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Jan Kanthak oraz prezes Zarządu Poczty Polskiej Krzysztof Falkowski. Fot. PAP/Radek Pietruszka

"To znaczek szczególny, bo postać i prezydentura prof. Lecha Kaczyńskiego były szczególne. Był pierwszym włodarzem stolicy wybranym w wyborach powszechnych głosami mieszkańców. To właśnie on uruchomił proces szacowania strat wojennych w Warszawie. Jego prezydentura to prezydentura pamięci, budowania tożsamości narodowej. Tym znaczkiem chcemy oddać hołd dokonaniom prezydenta Lecha Kaczyńskiego - patriocie i mężowi stanu, który nosił Warszawę w swoim sercu" - powiedział prezes zarządu Poczty Polskiej Krzysztof Falkowski.

Znaczek pocztowy z Lechem Kaczyńskim Fot. PAP/Radek Pietruszka

Wprowadzony do obiegu w dwudziestą rocznicę objęcia urzędu prezydenta Warszawy przez prof. Lecha Kaczyńskiego znaczek zaprojektowany przez Andrzeja Gosika przedstawia jego podobiznę z motywem Zamku Królewskiego w Warszawie. Grafice towarzyszą słowa "Odwaga i wiarygodność - Warszawa czeka na zmiany", które były hasłem w jego kampanii wyborczej w 2002 r.

18 listopada 2002 r. Lech Kaczyński objął urząd prezydenta miasta stołecznego Warszawy, który pełnił w latach 2002-05. Trzyletnia prezydentura przyczyniła się do wzrostu znaczenia stolicy zarówno w kraju, jak i za granicą. Jedną z jego najważniejszych inicjatyw było wybudowanie Muzeum Powstania Warszawskiego. Od kilkunastu lat to jedna z najchętniej odwiedzanych instytucji kultury w Polsce.(PAP)

Autor: Maciej Replewicz

kgr/