Pierwszy odcinek zapory elektronicznej na granicy z Białorusią otwarty [WIDEO]

2022-11-18 13:25 aktualizacja: 2022-11-19, 07:33
Otwarto pierwszy odcinek elektronicznej zapory na granicy z Białorusią Fot. PAP/Artur Reszko
Otwarto pierwszy odcinek elektronicznej zapory na granicy z Białorusią Fot. PAP/Artur Reszko
Oddajemy dziś pierwszy odcinek gotowej zapory elektronicznej na granicy z Białorusią. Myślę, że na koniec roku powinniśmy już mieć całość zapory - powiedział w piątek minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

W piątek, 18 listopada minister MSWiA Mariusz Kamiński oraz wiceminister MSWiA Maciej Wąsik odwiedzili Podlaski Oddział Straży Granicznej. W wydarzeniu związanym z zakończeniem prac przy pierwszym odcinku bariery elektronicznej na granicy polsko-białoruskiej wziął udział również komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga.

Minister Kamiński przypomniał, że właśnie w tym miejscu rok temu doszło do wydarzeń, podczas których dochodziło do agresywnych prób przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. "Sceny, których chcielibyśmy uniknąć a które zafundował nam reżim białoruski. A tak naprawdę była to akcja przygotowująca wojnę na Ukrainie" - dodał.

Zaznaczył, że po roku mamy sytuację względnego uspokojenia. "Dzięki gigantycznemu wysiłkowi państwa polskiego, ale również Straży Granicznej" - przekazał.

"Już kilka miesięcy temu oddaliśmy wysoką na 5,5 metra zaporę inżynieryjną do użytku. W piątek otwieramy pierwszy odcinek zapory elektronicznej" - powiedział. Podkreślił, że to właśnie te dwie zapory będą dawały tę całość, jaką będzie dysponowała Straż Graniczna. "Czyli niesłychanie istotne instrumenty do skutecznego działania i przeciwdziałania nielegalnej migracji motywowanej względami politycznymi, których celem jest destabilizacji sytuacji w regionie" - dodał.

Podkreślił, że zapora elektroniczna to bardzo nowoczesne narzędzie. "Straż Graniczna uzyskała niesłychanie nowoczesne, profesjonalne narzędzie na granicy polsko-białoruskiej. Oddajemy dziś pierwszy odcinek. W najbliższych tygodniach będą oddawane kolejne odcinki. Także, myślę, że na koniec roku powinniśmy już mieć całość zapory elektronicznej" - zaznaczył szef resortu. "To będzie 206 km zapory. Z tego co wiemy, to jest to najdłuższa na świecie linia graniczna nadzoru elektronicznego zawiadywanego i nadzorowanego z jednego centrum" - dodał.

Podkreślił, że przyjeżdżają ją zobaczyć przedstawiciele służb z innych krajów. 

Jeszcze w tym roku start budowy zapory na granicy z okręgiem kaliningradzkim

"Wczoraj zastała wyłoniona firma z Wielkopolski, która jeszcze w tym roku przystąpi do budowy zapory elektronicznej na granicy polsko-rosyjskiej, na granicy z okręgiem kaliningradzkim. W drugiej połowie przyszłego roku wszystkie te nowoczesne rozwiązania będą już dostępne dla Straży Granicznej na granicy polsko-rosyjskiej" - powiedział szef MSWiA.

Wyjaśnił, że jeśli chodzi o zaporę na granicy z obwodem kaliningradzkim to będzie tam zamontowanych 3 tys. kamer dziennych, nocnych, noktowizyjnych, termowizyjnych oraz będą tam detektory ruchu. "Wszystkie te rozwiązania umożliwią szybką identyfikację zagrożeń na granicy i bardzo szybką, skuteczną reakcję naszych służb" - podkreślił Kamiński. 

"Zespół, który cały czas pracuje przy opiniowaniu wszystkich ważnych elementów, które dzieją się przy granicy, wszystkich inwestycji, zaopiniował pozytywnie propozycję wyłonienia firmy Telbud z Poznania, która będzie budowała zaporę perymetryczną w obwodzie kaliningradzkim. To jest ponad 350 milionów złotych na 200 kilometrów granicy" - powiedział wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

Autorki: Marta Stańczyk, Sylwia Wieczeryńska, Aleksandra Kuźniar

mar/