"Największe europejskie przedsięwzięcie zbrojeniowe". Te kraje porozumiały się w sprawie projektu myśliwca FCAS

2022-11-18 15:38 aktualizacja: 2022-11-18, 15:58
Fot. Pixabay (zdjęcie ilustracyjne)
Fot. Pixabay (zdjęcie ilustracyjne)
Francja, Niemcy i Hiszpania porozumiały się w sprawie przejścia do kolejnej fazy projektu myśliwca FCAS (Future Combat Air System). Jest to największe europejskie przedsięwzięcie zbrojeniowe, którego koszt szacuje się na około 100 mld euro - poinformowała w piątek agencja Reutera.

Kolejna faza rozwoju tego samolotu ma kosztować około 3,5 mld euro. Paryż, Berlin i Madryt podzielą się tymi kosztami w równym stopniu. Odblokowanie następnego etapu prac było możliwe, dzięki porozumieniu się przedstawicieli sektorów zbrojeniowych trzech państw biorących udział w projekcie - przekazało Reutersowi źródło we francuskim rządzie.

W projekt są zaangażowane koncerny Dassault, Airbus i Indra, reprezentujące Francję, Niemcy i Hiszpanię. Nowe maszyny FCAS mają od 2040 roku zastępować francuskie myśliwce Rafale oraz niemieckie i hiszpańskie Eurofightery - czytamy w depeszy Reutersa.

Prezydent Francji Emmanuel Macron i ówczesna kanclerz Niemiec Angela Merkel po raz pierwszy ogłosili plany dotyczące FCAS w lipcu 2017 roku. Przedsięwzięcie będzie obejmowało budowę myśliwca, a także szereg powiązanych z nim rodzajów uzbrojenia, m.in. dronów.

"Rozmowy dotyczące kolejnej fazy projektu FCAS są na dobrej drodze, ale nie są jeszcze ukończone" - przekazał z kolei rzecznik niemieckiego ministerstwa obrony. Oficjalna decyzja prawdopodobnie zostanie ogłoszona w przyszły piątek podczas spotkania kanclerza Niemiec Olafa Scholza z premier Francji Elisabeth Borne - przewiduje Reuters.(PAP)

mmi/