"Zwróciłem się do Niemiec, by proponowane Polsce Patrioty przekazano Ukrainie"

2022-11-23 20:11 aktualizacja: 2022-11-24, 09:39
Mariusz Błaszczak. Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Mariusz Błaszczak. Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Zwróciłem się do strony niemieckiej, aby proponowane Polsce baterie Patriot zostały przekazane Ukrainie. To pozwoli uchronić Ukrainę przed kolejnymi ofiarami i blackoutem i zwiększy bezpieczeństwo naszej wschodniej granicy - poinformował wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

W niedzielę minister obrony Niemiec Christine Lambrecht zaproponowała wsparcie dla Polski obejmujące systemy obrony przeciwlotniczej Patriot i myśliwce Eurofighter.

Do tej propozycji odniósł się w środę na Twitterze szef MON. "Po kolejnych atakach rakietowych Rosji, zwróciłem się do strony niemieckiej, aby proponowane Polsce baterie Patriot zostały przekazane na Ukrainę i rozstawione przy zachodniej granicy. To pozwoli uchronić Ukrainę przed kolejnymi ofiarami i blackoutem i zwiększy bezpieczeństwo przy naszej wschodniej granicy" - napisał.

Na wiadomość szefa polskiego MON odpowiedział ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zawarych. We wpisie na Twitterze podziękował Błaszczakowi i podkreślił, że skuteczna obrona Ukrainy przekłada się również na bezpieczeństwo Polski. 

"Dziękuję, Panie Premierze, za propozycję. Potrzebujemy jak najwięcej nowoczesnych systemów przeciwrakietowych, aby niebo nad Ukrainą było bezpieczne. Skuteczna obrona Ukrainy przed Rosją to wkład w bezpieczeństwo Polski i całej Europy ponieważ terror rosyjski nie przestrzega granic" - napisał ambasador Ukrainy.

Autor: Mikołaj Małecki, Daria Al Shehabi

dsk/