Był ścigany przez 25 lat. Podczas zatrzymania udawał swojego brata

2022-11-25 11:09 aktualizacja: 2022-11-25, 14:25
Policja zatrzymała poszukiwanego od 25 lat Fot. KWP Poznań
Policja zatrzymała poszukiwanego od 25 lat Fot. KWP Poznań
Policjanci z Wydziału Ochrony i Poszukiwania Osób KWP w Poznaniu zatrzymali mężczyznę, który by poszukiwany przez 25 lat. Podczas zatrzymania 56-latek podawał się za swojego brata.

Jak poinformowała w piątek podinsp. Iwona Liszczyńska z wielkopolskiej policji, do zatrzymania mężczyzny poszukiwanego od 1997 roku doszło w połowie listopada na poznańskim Nowym Mieście.

"List gończy za mężczyzną, do sprawy przemytu z Nepalu znacznych ilości narkotyków, wydała ówczesna Prokuratura Wojewódzka w Poznaniu. Poszukiwania prowadził jeden z poznańskich komisariatów, mimo to przez przeszło 25 lat mężczyzna pozostawał nieuchwytny" – podkreśliła Liszczyńska.

Dodała, że w kwietniu tego roku sprawie postanowili przyjrzeć się policjanci z Zespołu Nadzoru i Koordynacji Poszukiwań KWP w Poznaniu, którzy szczegółowo przeanalizowali materiały i doszli do wniosku, że zatrzymanie mężczyzny, pomimo upływu 25 lat, jest możliwe.

"Kryminalni ustalili, że przez większość czasu mężczyzna przebywał poza granicami Polski, głównie w Singapurze. Byli pewni jednak, że prędzej czy później przyjedzie do rodziny w Polsce" - zaznaczyła.

Liszczyńska wskazała, że w połowie listopada na jednej z nowomiejskich ulic policjanci zatrzymali 56-latka. "Podczas zatrzymania mężczyzna nie stawiał oporu, początkowo podawał się jednak za swojego brata, u którego chwilę wcześniej przebywał. Mundurowi szybko potwierdzili jego tożsamość i przewieźli go do Aresztu Śledczego w Poznaniu" – wskazała.

Liszczyńska zaznaczyła, że o zatrzymaniu poszukiwanego 56-latka został powiadomiony prokurator. Na jego wniosek sąd aresztował mężczyznę na trzy miesiące.(PAP)

autor: Anna Jowsa

mar/