Orlen Unipetrol kupuje stacje paliw na Węgrzech i Słowacji

2022-12-01 17:19 aktualizacja: 2022-12-01, 17:19
Orlen Unipetrol podpisał umowy na zakup stacji paliw na Węgrzech i Słowacji. Fot. PAP/Rafał Guz
Orlen Unipetrol podpisał umowy na zakup stacji paliw na Węgrzech i Słowacji. Fot. PAP/Rafał Guz
Orlen Unipetrol z Grupy Orlen podpisał z węgierskim koncernem MOL umowy na zakup stacji paliw na Węgrzech i Słowacji. W efekcie zawartych umów, czeska spółka Grupy Orlen nabędzie 100 proc. udziałów w spółce Normbenz Magyarorsag z siedzibą w Budapeszcie - podał w czwartek PKN Orlen.

"PKN Orlen informuje, że 1 grudnia 2022 r. spółka Orlen Unipetrol zawarła z MOL Hungarian Oil and Gas Public Limited Company umowy, w wyniku których Orlen Unipetrol nabędzie 100 proc. udziałów w spółce Normbenz Magyarorsag Kft z siedzibą w Budapeszcie" - podał koncern. Jak zaznaczył, "w wyniku zawarcia umów Orlen Unipetrol stanie się właścicielem 79 stacji paliw zlokalizowanych na Węgrzech".

Ponadto, jak ogłosił PKN Orlen, "na podstawie umów odpowiednie spółki z Grupy Orlen Unipetrol nabędą 103 kolejne stacje paliw zlokalizowane na Słowacji i Węgrzech, z czego przejęcie i rebranding 64 stacji na Węgrzech będzie sukcesywnie realizowane do połowy 2024 r., a 39 stacji na Słowacji do połowy 2023 r."

"Dzięki ekspansji zagranicznej sieci Orlen, polska marka będzie obecna już w 6 krajach w Europie. Rozpoczynamy rebranding pierwszych stacji na Węgrzech, a wkrótce kolejnych na Słowacji. Zgodnie ze strategią #ORLEN2030 udział stacji zagranicznych w sieci wzrośnie do 45 proc." - napisał w czwartek na Twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Nabycie 79 stacji paliw na Węgrzech to wynik realizacji środków zaradczych zaakceptowanych przez Komisję Europejską, a związanych z wcześniejszym przejęciem przez PKN Orlen Grupy Lotos.

Jak przypomniał PKN Orlen, zgodnie ze strategią, do 2030 roku koncern będzie posiadał 3,5 tys. stacji pod marką Orlen na co najmniej sześciu rynkach Europy Środkowo-Wschodniej, a udział stacji zagranicznych w całej sieci sprzedaży ma wzrosnąć z 37 proc. do 45 proc. (PAP)

gn/